Jump to content
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?

Go to solution Solved by Mateusz.G,

Question

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

• Like 2

Recommended Posts

• 0
2 minuty temu, Mateusz.G napisał:

Z tymi planetami to nie jest tak że ich nie widać . Widać np. Marsa(dobry czas dla opserwacji Marsa będzie przy następnej opozycji czyli za 2 lata) , Urana, i Merkurego niziutko horyzontem. Nie widać Jowisza i Saturna ale oprócz 

tego są też inne planety . :original:

I w sumie po za tarczami nic więcej nie widać. 

8 minut temu, Henryk B. napisał:

OK - dzięki.

Ale jakoś co niektórzy odradzają mi Dobsona 8 - że to nie dla mnie !

Raczej nie. Ten teleskop jest rozmiaru szafki nocnej/pralki frani o wadze około 20kg. 

• Like 1
  • 0
6 minut temu, Henryk B. napisał:

OK - dzięki.

Ale jakoś co niektórzy odradzają mi Dobsona 8 - że to nie dla mnie !

Przeczytaj jeszcze raz mój opis. Newton jest OK, ale nie dla każdego. 

Z wiekiem cenimy sobie bardziej wygodę obserwacji.

Refraktor, to najmniej problematyczny teleskop, a w zasadzie po prostu bezobsługowy.

Nie znam statywu Nano. Tu musi odpowiedzieć ktoś, kto zna ten zestaw.

A AZ4 to wypróbowany solidny wyrób chińskiej techniki ;-).

Serio - AZ4 na nogach aluminiowych to dobry montaż do małego refraktora.

• Like 1
  • 0
15 minut temu, kjacek napisał:

Przeczytaj jeszcze raz mój opis. Newton jest OK, ale nie dla każdego. 

Z wiekiem cenimy sobie bardziej wygodę obserwacji.

Refraktor, to najmniej problematyczny teleskop, a w zasadzie po prostu bezobsługowy.

Nie znam statywu Nano. Tu musi odpowiedzieć ktoś, kto zna ten zestaw.

A AZ4 to wypróbowany solidny wyrób chińskiej techniki ;-).

Serio - AZ4 na nogach aluminiowych to dobry montaż do małego refraktora.

OK - ale ten statyw prawie w cenie refraktora - ok 800 zł.

• Like 1
  • 0

@Henryk B. to nie jest tak, że dany sprzęt nie jest dla ciebie. Zauważ, że każdy tutaj pisze jaki jest najlepszy sprzęt wg własnych preferencji, a te każdy z nas ma inne. Pierwszy proponuje refraktor, drugi newtona, trzeci maka, czwarty lornetkę.

Ja proponuję, abyś się zorientował czy w twojej okolicy ktoś obserwuje - na pewno znajdzie się jakaś osoba. Umów się, podjedź, zobaczysz sprzęt na żywo i co może pokazać. Zobaczyć teleskop na żywo, a na zdjęciu to dwie różne sprawy.

W okolicach Poznania jeździmy regularnie ekipą na obserwacje, w ostatnią niedzielę było tyle osób, że prawie zabrakło miejsca, aby zaparkować auto. Z tego co się orientuje było ponad 10 różnych sprzętów - od lornetek prostych, przez lornety kątowe, newtony na dobsonie 8", 10" itp. itd. ...a do tego cały przekrój okularów. Tylko w taki sposób unikniesz błędnej decyzji zakupowej.

Przekonasz się też od razu, że aby zacząć obserwować sprzęt to nie wszystko - musi być odpowiednia pogoda i warunki, a te są bardzo bardzo rzadko, szczególnie zimą (w mojej ocenie tak 2-3 razy w miesiącu to bardzo bardzo dobry wynik).

Edited by Paweł Sz.
  • Like 2
  • 0
3 minuty temu, Henryk B. napisał:

OK - ale ten statyw prawie w cenie refraktora - ok 800 zł.

A myślałeś, że "teleskop" (w rozumieniu "tuba") to najdroższy element? Poczekaj jak zobaczysz ceny okularów, które "potrafią coś" pokazać :D 
Wchodzisz w studnię bez dna :D 

• Like 2
  • 0
4 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

A myślałeś, że "teleskop" (w rozumieniu "tuba") to najdroższy element? Poczekaj jak zobaczysz ceny okularów, które "potrafią coś" pokazać :D 
Wchodzisz w studnię bez dna :D 

z cenami okularów już się zapoznałem - powoli oswajam się z tym :-)

• Like 1
  • 0
55 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Ja proponuję, abyś się zorientował czy w twojej okolicy ktoś obserwuje - na pewno znajdzie się jakaś osoba. Umów się, podjedź, zobaczysz sprzęt na żywo i co może pokazać. Zobaczyć teleskop na żywo, a na zdjęciu to dwie różne sprawy.

Dokładnie tak samo Ci proponuję, tu masz mapkę:

https://astropolis.pl/communitymap/

Napisz PW do kilkunastu astromiłośników z Twojej okolicy z prośbą o możliwość popatrzenia przez ich sprzęty, zawsze coś Ci doradzą i opowiedzą o swoich wrażeniach.

Gdynia.jpg.400d2fc4dc3eb737a156a5395c7328f8.jpg

• Like 2
  • 0

Dzien dobry,

mogę zaoferować Teleskop TAL 1M.

Mam go od 2 miesięcy. Jest praktycznie nowy.

Jest to legendarny teleskop o srednicy 110mm. Montaz paralaktyczny z prowadzeniem przez silnik zgodnie z ruchem gwiazd.

Jest to pełny system do obserwacji i foto.

Najważniejsze: Nie trzeba dokupywać nowych okularów bo na wyposażeniu są bardzo dobrej klasy. Statyw rurowy bardzo precyzyjny.

Wszystko sprawne i jak to ruskie pancerne, niezniszczalne.

Na życzenie przeslę opisy i recenzję tego teleskopu.

P.S.

A propo wczesniejszych komentaży:

1. Proszę się nie przejmowac uwagami że np. lepiej zacząc od lornetki itp.
  2. Obrotowa mapa nieba rzeczywiscie powinien Pan się w nią zaopatrzyć, książka P. Substyka jest ok ale dodałbym do tego pliki z internetu z pdf jak i co ustawic i obserwować + stare książki w rodzaju Poradnik Miłosnika Astronomii.
  3. Co do innych teleskopów obecnych na polskim rynku. Nie jestem znawcą ale uważam, że na pewno są dobre, z tym że zauważyłem, iż kupujący je i tak dokupują nowe okulary lepszej klasy. Taki okular to koszt 200-300 do 500zł. Oczywiscie są i za 1400zł ale to przesada. Czesto wymieniają również statywy i montaże ponieważ okazują się za mało stabilne. Podobnie jak wyscig "zbrojen" jeżeli chodzi o aperturę-srednicę lustra, obiektywu.
  4. Dlaczego przesada:
    • im większy teleskop (srednica)tym muszę mieć lepszy statyw i montaż. Tak więc teleskop kupię za 1000zł ale lepszy montaż i statyw to wydatek 3000-5000zł. Na rynku wtórnym taniej.
    • Oczywiscie okulary też muszę mieć lepsze aby wykorzystać parametry większego i lepszego teleskopu.
    • Aby jednak móc wykorzystać duży teleskop to muszę mieć dobry seening (wikipedia) czyli warunki obserwacji. No i je mam ale niestety kilka, kilkanscie razy w roku. No i czy ja akurat będę miał w tym czasie możliwosć, chęć obserwacji w tym czasie?
    • Wydaje się, że to jest tak jak z samochodem jeden może jechać do 160km/h a inny do 250km/h. Ile razy tak szybko pojada?
    • Im większy tekleskop tym cięższy, im większe powiększenie tym trudniej znaleźć obiekt na niebie i praktycznie nie mogę takich powiekszen wykorzystac do astrofoto. Z tego co widzę do do astrofoto i tak większosć używa małych, przenosnych montaży i stosunkowo małych lunet, obiektywów, teleskopów. Uwaga ta dotyczy astrofoto z prowadzeniem za obiektem - paralaktyczny montaż. Uwaga: astronomią zajmuję się jakies 40 lat ale w astrofoto dopiero wchodzę.

Moje przemyslenia co do zestawu:

• Raczej na jednym instrumencie sie nie skoczy. I tak będzie Pan miał "...jeden duży, drugi mały.." i tak będą one u Pana tancowały.
  • Montaż paralaktyczny jest b. dobry do dłuższych obserwacji i foto. Azymutalny (koniecznie z mikroruchami) do "codziennych" krótkich.
  • Na początek zacząłbym od tego małego zestawu. Lornetka .. no cóż też się przyda ale bez statywu to niby do czego?, Więc i tak zostaje mały teleskop.
  • Na małym z azymutem też można fotografować - przez telefon (sam robiłem i jest ok) lub aparat foto. Oczywiscie krótkie ekspozycje. Nadaje się do księżyca, słonca, planet, innych obiektów tez. Oczywiscie im większy teleskop tym wiecej zarejestruje nasza fotografia ale i tak nie mozna konkurować z Hubble lub montażami foto w cenie min ok 1000zł. No ale chodzi o naszą satysfakcję a nie o sciganie się kto ma większe i szybsze auto.
  • Na fotografii zobaczymy zawsze dużo więcej niż w obserwacji.

Uff trochę dużo napisałem. W przypadku zainteresowania proszę o informację prywatna. Jestem z pokolenia, ze woli porozmawiać, niż pisać w internecie.

P.S.

Komputer nie pisze mi s z kreską. Dlatego w tekscie jest tylko "s"

• 0

Tał 1 M to waga z montażem 20 kg. I trochę zawansowany teleskop. Na jako pierwszy teleskop też bym wziął tego bressera  100/600 na nano. 

Edited by Smorff84
  • Like 2
  • 0
10 minut temu, Smorff84 napisał:

Tał 1 M to waga z montażem 20 kg. I trochę zawansowany teleskop. Na jako pierwszy teleskop też bym wziął tego bressera  100/600 na nano. 

Absolutnie zgadzam się z kolegą. Tał to specyficzny sprzęt, dla koneserów. 

Bresser 100/600 to wciąż lekka, mobilna tuba.

• Like 1
  • 0
20 godzin temu, Hamster napisał:

:) Inaczej "złączka kątowa", to ustrojstwo w które wsadzasz okular dzięki czemu można obserwować pod kątem (lustrzana lub pryzmatyczna). Te dawane do zestawów Bressere są podłej jakości. Można taką używaną złączkę kątową kupić na giełdzie, będzie o wiele lepsza a koszt to ok. 50-60 zł. 

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. 

Ale uwierzcie, że gdy je czytam, to zaczynam popadać w kompleksy. Nachodzi mnie zwątpienie. Za co ja się łapię, przecież to nie moja liga. Może to forum, nie zupełnie jest dla mnie. Może są jakieś inne "dla przedszkolaków" ?

Heniek

• Like 1
  • 0
8 minut temu, Henryk B. napisał:

Ale uwierzcie, że gdy je czytam, to zaczynam popadać w kompleksy.

To naturalne, ja zawsze jak zapisuję do jakiegoś nowego forum tematycznego tak się czuję. Nowy język, nowe definicje. Lekarstwem jest czas i czytanie, zrozumienie przyjdzie z czasem.

• Like 2
  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał:

To wszystko co piszecie daje mi jasną wskazówkę - kierunek Bresser

• Like 1
  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał:

Tal 1M to rzeczywiście specyficzny teleskop. Głównie dlatego, że praktycznie jest to pełen komplet do obserwacji i nawet astro foto. ma Piggy back - czyli przystawkę do montowania aparatu fotograficznego. Ciekawe że piggyback jest zamontowany na przeciwwadze.

Natomiast optyka, mechanika jest najwyższej klasy. Nic nie trzeba wymieniać. Ale rzeczywiście swoje waży. Z praktyki widzę, że zwykle na obserwacje czy foto to wychodzę jak jest dziura ładnej pogody. Wobec tego szybko i na dosyć krótko. A przy przemieszczaniu się lepszy jest mniejszy i lżejszy. Dlatego zwykle TAL 1 stoi w pokoju (w 90%) a ja i tak używam TAL Alkor - teleskop o aperturze 65mm doskonałej optyce bardzo stabilnym statywie (nóżki to żeliwny odlew) i montażu. No montaż jest azymutalny z mikroruchami (łatwo go przystosować do paralaktycznego) ale na obserwacje i krótkoczasowe foto jest bardzo praktyczny. Tak więc po co mi ten duży? Chyba z sentymentu.

W załączeniu TAL Alkor - ten mój mały teleskop. i zdjęcie bez obróbki ze smartfona robione z przyłożenia ręką. Powiększenie przez teleskop x 33.

IMG_1361.JPG

306472927_20201226_moon33x.jpg

• 0
3 godziny temu, Henryk B. napisał:

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. 

Ale uwierzcie, że gdy je czytam, to zaczynam popadać w kompleksy. Nachodzi mnie zwątpienie. Za co ja się łapię, przecież to nie moja liga. Może to forum, nie zupełnie jest dla mnie. Może są jakieś inne "dla przedszkolaków" ?

Heniek

Bo lepiej z kims porozmawiać. Zwykle chodzi o podstawowe rzeczy w słowach, nawet przez telefon wyjasni się to szybko. Czytać w internecie to nagle okazuje się, że 2+2 to nie łatwy problem. Trudniejszy przykład to kolimacja teleskopu. 

Z tyłu teleskopu newtona zwykle są 3 śrubki, którymi się kręci aby lustro było prawidłowo ustawione czyli skolimowane. trzeba w wizjerze (tam gdzie wkłada się okular) zobaczyć współsrodkowo koło lustra. 2 etap to przy założonym okularze i ustawieniu aby nie było ostrości. Czasami trzeba pokręcić lusterkiem wtórnym. laser itp. to gdy wszystko zawiedzie. Mój Tal 1M przywieżli z Rosji i nie wymagał kolimacji (a tak chciałem przy nim coś porobić). Mam maksutowa PZO z 40 lat, ostatnio kolimowany 20 lat temu - kręciłem 3 srubkami. Tak więc nie wiem dlaczego te nowoczesne teleskopy trzeba wciąż kolimować?

• 0
29 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Bo lepiej z kims porozmawiać. Zwykle chodzi o podstawowe rzeczy w słowach, nawet przez telefon wyjasni się to szybko. Czytać w internecie to nagle okazuje się, że 2+2 to nie łatwy problem. Trudniejszy przykład to kolimacja teleskopu. 

Z tyłu teleskopu newtona zwykle są 3 śrubki, którymi się kręci aby lustro było prawidłowo ustawione czyli skolimowane. trzeba w wizjerze (tam gdzie wkłada się okular) zobaczyć współsrodkowo koło lustra. 2 etap to przy założonym okularze i ustawieniu aby nie było ostrości. Czasami trzeba pokręcić lusterkiem wtórnym. laser itp. to gdy wszystko zawiedzie. Mój Tal 1M przywieżli z Rosji i nie wymagał kolimacji (a tak chciałem przy nim coś porobić). Mam maksutowa PZO z 40 lat, ostatnio kolimowany 20 lat temu - kręciłem 3 srubkami. Tak więc nie wiem dlaczego te nowoczesne teleskopy trzeba wciąż kolimować?

• Like 1
  • 0
7 minut temu, Henryk B. napisał:

Brzmi to obiecująco. Ale faktem jest że chciałbym zaopatrzyć się w sprzęt w miarę mobilny i niezbyt skomplikowany. Skłaniam się na Bressera 100/600

A dokładnie to jaki Bresser tj. z jakim montażem - najlepiej link.

• 0
1 minutę temu, Henryk B. napisał:

Brzmi to obiecująco. Ale faktem jest że chciałbym zaopatrzyć się w sprzęt w miarę mobilny i niezbyt skomplikowany. Skłaniam się na Bressera 100/600

Drogi Panie Henryku.

Dobrze się pan skłania.:D

To bezobsługowy i gotowy do natychmiastowego użycia sprzęt. Mocny wyciąg 2" da możliwość użycia dobrych szerokich okularów. Z ES 30mm 82° (choć to drogie szkiełko) będzie powiększenie 20× i pole widzenia 4° a to naprawdę dużo. Księżyc w pełni ma 0,5°. 

Sam posiadam GSO 10" i niedawno kupiłem taki mały refraktor (72/432) na AZ4 i chwilowo duże lustro się kurzy. Doskonały sprzęt do nauki nieba. Jak pan się wciągnie i określi swoje preferencje zawsze można się pokusić o większy.

Pozdrawiam.

• Like 1
  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Drogi Panie Henryku.

Dobrze się pan skłania.:D

To bezobsługowy i gotowy do natychmiastowego użycia sprzęt. Mocny wyciąg 2" da możliwość użycia dobrych szerokich okularów. Z ES 30mm 82° (choć to drogie szkiełko) będzie powiększenie 20× i pole widzenia 4° a to naprawdę dużo. Księżyc w pełni ma 0,5°. 

Sam posiadam GSO 10" i niedawno kupiłem taki mały refraktor (72/432) na AZ4 i chwilowo duże lustro się kurzy. Doskonały sprzęt do nauki nieba. Jak pan się wciągnie i określi swoje preferencje zawsze można się pokusić o większy.

Pozdrawiam.

2 minuty temu, Adam Jadwiszczok napisał:

A dokładnie to jaki Bresser tj. z jakim montażem - najlepiej link.

https://www.raig.pl/teleskop-bresser-messier-firstlight-ar-102600-nano-az-b14cc/?otcountry=PL&gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_4Io45eNA5v9S3bQJlmkgRnw-588B__pOLGy4lfszkCCnHpvaSUIdxoCkmoQAvD_BwE

• Like 1