Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?


Henryk B.

Pytanie

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Drogi Panie Henryku.

Dobrze się pan skłania.:D

To bezobsługowy i gotowy do natychmiastowego użycia sprzęt. Mocny wyciąg 2" da możliwość użycia dobrych szerokich okularów. Z ES 30mm 82° (choć to drogie szkiełko) będzie powiększenie 20× i pole widzenia 4° a to naprawdę dużo. Księżyc w pełni ma 0,5°. 

Sam posiadam GSO 10" i niedawno kupiłem taki mały refraktor (72/432) na AZ4 i chwilowo duże lustro się kurzy. Doskonały sprzęt do nauki nieba. Jak pan się wciągnie i określi swoje preferencje zawsze można się pokusić o większy.

Pozdrawiam.

Panie Mariuszu !

I to mnie cieszy - że powoli, powoli posuwam się do celu. Bo był moment, że miałem nieżle namieszane - zniechęcało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Henryk B. napisał:

Panie Mariuszu !

I to mnie cieszy - że powoli, powoli posuwam się do celu. Bo był moment, że miałem nieżle namieszane - zniechęcało.

Absolutnie się nie poddawać. Na czworakach ale do przodu ,jak mawiał dziadek:emotion-5:

To wspaniała pasja choć drenująca kieszeń:neat:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Henryk B. napisał:

Myślę, że bardzo dobry wybór.

Chociaż jest tam montaż azymutalny. Aby był funkcjonalny wg mnie koniecznie aby miał mikroruchy. 

Sama tuba jest ok. Jak okulary to nie wiem. Maksymalne powiększenie teleskopu to 2x srednica (apertura) czyli 200 razy w tym przypadku.

Ale bez mikroruchów nie będzie można sledzić obiektu na niebie już przy powiększeniu ok 80 razy. W każdym razie będzie to trudne i zamiast na obserwacji skupiamy się na ustawieniu. Brak mikroruchów to:

  1. Drgania teleskopu po ustawieniu na cel uniemożliwiające obserwacje
  2. Gdy stłumią się drgania to przy większych powiększeniach "gwiazda" ucieknie z pola widzenia i znów ją trzeba poszukać - i idziemy do pkt.1

Dlatego lepiej mniejszy teleskop ale statyw stabilniejszy niż tam jest i montaż azymutalny ale z mikroruchami.

Tego jestem pewny.

P.S. jadę po córkę więc nie będzie mnie z godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Henryk B. napisał:

A ja naiwny myślałem, że wystarczy kupić teleskop i heja - a to nie koniecznie.

Nie ma tak lekko.

Jak chciałem kupić scyzoryk trochę lepszy niż chinol to po paru tygodnia na odpowiednich forumach wiedziałem jak wytapiać "stal damasceńską" w właściwie to tzw. bułat, najbardziej do niej zbliżony.

O latarkach i ich "modowaniu "nie wspomnę. :hysterical:

 

ps. Dobra rada na przyszłość : nie przykładaj żadnego aparatu do teleskopu. Zakochasz się i przepadniesz.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Darek_B napisał:

Nie ma tak lekko.

Jak chciałem kupić scyzoryk trochę lepszy niż chinol to po paru tygodnia na odpowiednich forumach wiedziałem jak wytapiać "stal damasceńską" w właściwie to tzw. bułat, najbardziej do niej zbliżony.

O latarkach i ich "modowaniu "nie wspomnę. :hysterical:

 

ps. Dobra rada na przyszłość : nie przykładaj żadnego aparatu do teleskopu. Zakochasz się i przepadniesz.

Miłość jest ślepa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Myślę, że bardzo dobry wybór.

Chociaż jest tam montaż azymutalny. Aby był funkcjonalny wg mnie koniecznie aby miał mikroruchy. 

Sama tuba jest ok. Jak okulary to nie wiem. Maksymalne powiększenie teleskopu to 2x srednica (apertura) czyli 200 razy w tym przypadku.

Ale bez mikroruchów nie będzie można sledzić obiektu na niebie już przy powiększeniu ok 80 razy. W każdym razie będzie to trudne i zamiast na obserwacji skupiamy się na ustawieniu. Brak mikroruchów to:

  1. Drgania teleskopu po ustawieniu na cel uniemożliwiające obserwacje
  2. Gdy stłumią się drgania to przy większych powiększeniach "gwiazda" ucieknie z pola widzenia i znów ją trzeba poszukać - i idziemy do pkt.1

Dlatego lepiej mniejszy teleskop ale statyw stabilniejszy niż tam jest i montaż azymutalny ale z mikroruchami.

Tego jestem pewny.

P.S. jadę po córkę więc nie będzie mnie z godzinę.

OK - dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Henryk B. napisał:

 

Teraz, Henryk B. napisał:

to może coś takiego

Teleskop Bresser MESSIER AR-102XS, 102/460 OTA

tylko jaki statyw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Henryk B. napisał:

zarówno 102/600 jak i 102/ 460 będą dobre tym pierwszym uzyskasz większe powiększenia tym drugim szersze pole widzenia montaż to najlepiej AZ-4 i nie musi mieć mikroruchów moim zdaniem są one nawet niewskazane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, kompas napisał:

zarówno 102/600 jak i 102/ 460 będą dobre tym pierwszym uzyskasz większe powiększenia tym drugim szersze pole widzenia montaż to najlepiej AZ-4 i nie musi mieć mikroruchów moim zdaniem są one nawet niewskazane

OK - dzieki. Wasze uwagi i wskazówki, są dla mnie bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, kompas napisał:

zarówno 102/600 jak i 102/ 460 będą dobre tym pierwszym uzyskasz większe powiększenia tym drugim szersze pole widzenia montaż to najlepiej AZ-4 i nie musi mieć mikroruchów moim zdaniem są one nawet niewskazane

Dlaczego mikroruchy są nie wskazane? Nie rozumiem, jak w takim razie gonić gwiazdę w sposób aby w okularze obraz nie drgał.

Gdy obraz drży to trudno mówić o obserwacji. Gdy przestaje drżeć to "gwiazda" ucieka z pola widzenia, znowu ją trzeba gonić więc obraz znów drży. Powoduje to dyskomfort obserwacji i prowadzi wszystkich (w tym rodzinę) do zniechęcenia. Bez mikroruchów to tylko powiększenia do 30 razy, może trochę więcej. Mam wrażenie, że producenci kuszą wielkimi srednicami i powiększeniami teleskopu dodając do zestawu jak najtańsze mocowania i statywy. Zapominają tylko dodać, że taka kombinacja nie pozwala na obserwacje już w zakresie połowy możliwości teleskopu.

Ale są co prawda wtedy konkurencyjni cenowo, mogą zejść z cena.

Uważam, że dla początkującego (i nie tylko) apertura rzędu 60 -80mm jest wystarczająca. Pozwala to na powiększenia rzedu 150-180 razy a nawet większe pod warunkiem, że nie będą to okulary standardowe  z tych popularnych teleskopów. I tak zwykle będzie się wykorzystywać dużo mniejsze od maksymalnych.

Lepiej mieć w takim przypadku stabilniejszy statyw z możliwością śledzenia czyli mikroruchami.

Początkujący wędkarz wybiera silną wędkę, duży haczyk i silną (grubą) żyłkę (aby ryba się nie zerwała).

Ja po 2 latach przyznałem rację innym, że można złowić w ogóle jakąs rybę, dużą czy małą tylko gdy zestaw wędkarski jest mały, czyli delikatna żyłka, mały haczyk i giętka delikatna wędka. to taka analogia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie... Mikroruchy dobra rzecz. Ale do powiększeń lornetkowych, bo takie są osiągalne w obu refraktorach (tak, wiem w 100/600 nieco większe powiększenia) wystarcza spokojnie montaż bez mikroruchów. 

Na początek w zupełności wystarczy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał:

Panowie... Mikroruchy dobra rzecz. Ale do powiększeń lornetkowych, bo takie są osiągalne w obu refraktorach (tak, wiem w 100/600 nieco większe powiększenia) wystarcza spokojnie montaż bez mikroruchów. 

Na początek w zupełności wystarczy. 

Otóż to mam 102/ 460   atakże Exos 2 ustawiony w tryb azymutalny i nie jest to wygodne . gdy tylko dostanę 13 to natychmiast kupię AZ-4 na aluminiowych nogach , w tym wypadku to chodzi o ciężar i rozstaw nóg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panie Henryku!

 Generalnie opcja pójście w "krótkie" refraktory (fachowo: krótkoogniskowe) średnicy 100mm ma swoje zalety, przede wszystkim łatwość obsługi i mobilność. Z drugiej strony to mały sprzęt, więc nie pokaże za wiele (ale dla początkującego to i tak dużo). Za pól roku, rok, jak wyżej na niebo wyjdą planety, zderzy się też Pan z ograniczeniami tego typu sprzętu w obserwacji planet właśnie. O alternatywach za chwilę, na razie jeszcze w temacie tych refraktorków:

 

1) Sam bym popierał tego 100/600

2) Montaż Nano może być pod niego, nie jest to rewelacja, ale twierdzenia, że natychmiast na AZ4 wymieniać to przesada, tak samo kwestia mikroruchów. One są bardzo przydatne, ale można bez nich się obejść na montażu azymutalnym (AZ), o ile posiada on mozliwość wyważenia tuby, a AZ Nano spełnia to kryterium (tak samo jak AZ4). Nie znam co prawda sztywności jego statywu i ogólnej podatności na drgania,ale mam doświadczenie na podstawie prób ze statywami foto. Które to mają horrendalna wadę głowicy - uniemożliwiają właśnie wyważenie tuby, co za tym idzie stosowanie powiększeń ponad ok. 60x. Na tej podstawie twierdzenie, że AZ Nano nie wyrobi się przy 80x uważam za bajki. A krótkoogniskowy refraktor typu 100/600 i tak zasadniczo nie nadaje się do powiększeń >100-120x

3) Okulary to temat rzeka. Ale jak chce Pan budżetowo, to naprawdę nie ma co się rzucać na drogie, zaawansowane konstrukcje kosztujące tyle, co sam teleskop. Wystarczą poczciwe, dobre Plossle kosztujące maksymalnie po 200zł za sztukę. Dodam, że do kompletu przeciętny obserwator potrzebuje zaledwie 3 okularów (małe, średnie, duże powiększenie), a część (1-2) dostanie Pan w komplecie z teleskopem.

 

Teraz alternatywa:

 

1) Dobson 6", czyli Newton 152/1200 na montażu Dobsona. Mniejszy brat 8-calowej rury, o której była mowa. Na rozmiar prawie to samo, tylko tuba chudsza (nie wiem, jak z rozmiarem podstawy montazu, czy tez parę cm mniej, czy nie). ALE: jest kilka kg lżejszy i to może robić fundamentalną różnicę w przenoszeniu, o ile nie musi Pan tego targać z piętra po schodach.

1a) Krótki Dobson 6" od Bressera (150/750). Teoretycznie jeszcze mniejszy o tej samej średnicy apertury (6" / 152mm). Problemem może być niski montaż, wymagający skrajnie niskiego siedziska

UWAGA: wszystkie Dobsony do użytku na balkonie wymagają dodatkowej podstawki (skrzynka, sztywny stolik itp.), inaczej nisko zawieszona oś montażu powoduje problemy z balustradą balkonu przy obiektach nisko na niebie

2) Newton 150/750 + montaż AZ4. Ten zestaw nie występuje chyba w sklepach jako gotowiec, musi  Pan oba elementy kupić oddzielnie:

-tuba z akcesoriami typu okular(y), szukacz, obejmy z szyną dovetail - w katalogach sklepów tzw. OTA  / tuba optyczna / teleskop bez montażu

-montaż AZ4

Ten zestaw będzie uniwersalny, zarówno na działkę, jak i na balkon (brak dobsonowych problemów z balustradą). Nie wiem na 100% czy nie przekroczy budżetu, ale jeśli to niewiele. Tuba 150/750 jest b. lekka i dość krótka (70cm), doskonała do transportu. Montaż AZ4 to solidny wół roboczy, była już o nim mowa.

 

Ogólna uwaga na koniec: te 6" Newtony pokażą Panu duużo więcej niż 100mm "krótki" refraktor. Na wszystkich typach obiektów (DS / planety). Obsługa w zasadzie równie łatwa, dochodzi tylko kwestia kolimacji i dłuższego (ok. 1h) studzenia tuby przed obserwacjami. To ostatnie to redukcja prądów termicznych nad lustrem teleskopu, pogarszających jakość obrazu przy większych powiększeniach, optyka musi się zgrać z temp. otoczenia. Refraktory prawie nie mają tego problemu, w małych jest niezauważalny w ogóle. Kolimacja to może być dla Pana trudny temat, ale mieszka Pan w Trójmieście, gdzie dookoła znajdzie Pan legion miłośników astronomii, w tym aktywnych tu na forum. W razie czego pomogą to ogarnąć. Zwłaszcza, że nie trzeba robić tego często. W razie  wątpliwości zawsze może Pan zostać przy wariancie refraktora 100/600. Ten też Pana nie rozczaruje. Z tym, że jeśli się Pan wkręci w oglądanie nieba na serio, to raczej nie zostanie (dla Pana) sprzętem docelowym. 6" natomiast może takim jak najbardziej być.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Jarek, ładnie to napisałeś.

 

Generalnie im większa apertura, tym więcej widać. 

Ale im większa apertura, tym większa logistyka. Zwłaszcza, gdy człowiek robi się starszy, a wiem o czym piszę, bo też nie jestem młody.

W pewnym momencie człowiek zaczyna cenić prostotę i łatwość obsługi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

@Jarek, ładnie to napisałeś.

 

Generalnie im większa apertura, tym więcej widać. 

Ale im większa apertura, tym większa logistyka. Zwłaszcza, gdy człowiek robi się starszy, a wiem o czym piszę, bo też nie jestem młody.

W pewnym momencie człowiek zaczyna cenić prostotę i łatwość obsługi.

Jakże bliska staje mi się ta filozofia :D.

Teraz cały pic polega na tym, by znaleźć równowagę między tymi dwoma parametrami. 

Według B.Paolini 6" czystej apertury wystarczy do zobaczenia wszystkiego co jest dostępne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.