Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?


Henryk B.

Pytanie

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Teraz, Smorff84 napisał:

Tu jest ta sama tuba ale chyba w starszej wersji z gorszymi okularami oraz na montażu paralektycznym również słabym. Ja bym pozostał przy tym montażu Nano  i na Twoim miejscu już zadał pytanie Jakie tanie okulary polecieć do tego teledkopu 100/600

No fakt. Więc jakie okulary - nie zbyt drogo i co jeszcze jest mi niezbędnie konieczne ? Bo jeśli nie od razu, to będę z biegiem czasu dokupowywał. Chodzi mi o rzeczy ktróre właśnie do tego zestawu są przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Henryk B. napisał:

No fakt. Więc jakie okulary - nie zbyt drogo i co jeszcze jest mi niezbędnie konieczne ? Bo jeśli nie od razu, to będę z biegiem czasu dokupowywał. Chodzi mi o rzeczy ktróre właśnie do tego zestawu są przydatne.

A co to jest ten montaż NANO - czym się charakteryzuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Henryk B. napisał:

Bo już jestem przekonany do refraktora Bresser 102/600

A poszukaj może jeszcze osobno tuby. I osobno AZ4 na alu. 

Albo daj ogłoszenie tu, na forumastronomiczne.pl i astromaniak.pl, że chcesz kupić teleskop i montaż. 

Rzadko kiedy człowiek się tu 'nacina' na oszusta. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, kjacek napisał:

A poszukaj może jeszcze osobno tuby. I osobno AZ4 na alu. 

Albo daj ogłoszenie tu, na forumastronomiczne.pl i astromaniak.pl, że chcesz kupić teleskop i montaż. 

Rzadko kiedy człowiek się tu 'nacina' na oszusta. 

wcześniej mi zaproponowano:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102xs-102-460-ota/2092/

oraz

https://teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-Synta-AZ4-(głowica-AZ-4-+-statyw-aluminiowy-LT1)-teleskopy-1985.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

lusterko wtórne jest małe idealnie spasowane. Jest 1 wąs a nie 3, Zabiera więc bardzo mało swiatła.

Obserwuję słońce bo okular ma rewelacyjny filtr słoneczny, jowisz, saturn i zrobiłem na próbę zdjęcia telefonem przy pow.33x - księżyc ale wyszło wg mnie dobrze tym bardziej, że telefon trzymałem w ręce a obok swieciła mi latarnia. Mam ten teleskop jakieś 2 miesiące ale znam Taly z przed 30 lat i wiem co potrafią. W załączonym opisie -rosyjskim jest pokazane co mozna zobaczyć..tal-65 service manual.pdf

ТАЛ-65.pdf 1.73 MB · 4 pobrania

Moim zdaniem technika, nawet ta badziewna w Chinach, poszła daleko do przodu w stosunku technologii 'sdjełano w cccp' (fonetycznie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla mnie Newton 6" na AZ4 to jeden z najwygodniejszych teleskopów a przerobiłem trochę teleskopów.ponad 20 teleskopów.

Ten ze zdjęcia  to kolegi WYygryał na planetach i DS z tałem M1  WIELOKROTNIE!

W  lustrzanych Tałach niestety wiek swoje robi.

received_2644294339137574.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam że kolega ma 68 lat.  Jak bawiliśmy się refraktorami 102/500 i 120/600 to się przy tym za dużo trzeba było zginać  patrząc powyżej 65° A jak jest wyciąg od góry  tuby w tym newtonie to komfort 3x lepszy. No i średnica swoje robi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Henryk B. napisał:

Panie Henryku nie ma co kombinować moim zdaniem bo się panu mętlik zrobi:neat:. Ten 102/460 z AZ4 też będzie dobry. Da szersze pole. 

Ten 102/600 będzie jednak moim zdaniem lepszy. Dłuższa ogniskowa. 

Montaż AZ4 i Nano to montaże AZYMUTALNE. Bardzo proste w obsłudze. Obrotowa głowica ,na której ramieniu wisi poruszający się w osi pionowej teleskop. Montaże PARALAKTYCZNE są trudniejsze,mniej intuicyjne i pewnie upierdliwe. Podążają za ruchem na sferze niebieskiej i wymagają ustawienia na gwiazdę polarną.

Bier Pan Bressera na AZ i tyle.:D

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Henryk B. napisał:

Sam Ci proponowałem ten refraktor.  Jednak może rzeczywiście, dla nowicjusza teleskop 100/600 byłby nieco lepszym rozwiązaniem. 

Bo 102/460 to sprzęt do bardzo szerokich pól, małych i średnich powiększeń, mniejszych niż te możliwe do uzyskania w 100/600. 

102/460 'lubi' lepsze (droższe) okulary. O tym też trzeba myśleć przed zakupem. Ja mam wszystkie potrzebne szkiełka, zbierałem je długo. 

 

17 minut temu, Qrczak99 napisał:

Od razu zaznaczam że niejestem sprzedawcą tego teleskopu :) https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-120x600-CID767-IDHQsGe.html#3f407d3a8d .Chyba ma wszystko co jest potrzebne, nawet mikroruchy. 

Ten zestaw też wygląda nieźle. Nie znam tego montażu. 

 

Kupując na giełdzie zyskujemy na cenie, ale jakieś ryzyko zawsze istnieje. 

Warto prosić o kontakt telefoniczny przed zakupem. 

 

2 minuty temu, Krzysztof G. napisał:

Dodam że kolega ma 68 lat.  Jak bawiliśmy się refraktorami 102/500 i 120/600 to się przy tym za dużo trzeba było zginać  patrząc powyżej 65° A jak jest wyciąg od góry  tuby w tym newtonie to komfort 3x lepszy. No i średnica swoje robi.

A kto zrobi kolimację Newtona? I będzie tachać sprzęt?... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Panie Henryku nie ma co kombinować moim zdaniem bo się panu mętlik zrobi:neat:. Ten 102/460 z AZ4 też będzie dobry. Da szersze pole. 

Ten 102/600 będzie jednak moim zdaniem lepszy. Dłuższa ogniskowa. 

Montaż AZ4 i Nano to montaże AZYMUTALNE. Bardzo proste w obsłudze. Obrotowa głowica ,na której ramieniu wisi poruszający się w osi pionowej teleskop. Montaże PARALAKTYCZNE są trudniejsze,mniej intuicyjne i pewnie upierdliwe. Podążają za ruchem na sferze niebieskiej i wymagają ustawienia na gwiazdę polarną.

Bier Pan Bressera na AZ i tyle.:D

OK - ale ten Bressner ma już montaż nano - czy szukać na az4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Panie Henryku nie ma co kombinować moim zdaniem bo się panu mętlik zrobi:neat:. Ten 102/460 z AZ4 też będzie dobry. Da szersze pole. 

Ten 102/600 będzie jednak moim zdaniem lepszy. Dłuższa ogniskowa. 

Montaż AZ4 i Nano to montaże AZYMUTALNE. Bardzo proste w obsłudze. Obrotowa głowica ,na której ramieniu wisi poruszający się w osi pionowej teleskop. Montaże PARALAKTYCZNE są trudniejsze,mniej intuicyjne i pewnie upierdliwe. Podążają za ruchem na sferze niebieskiej i wymagają ustawienia na gwiazdę polarną.

Bier Pan Bressera na AZ i tyle.:D

Dokładnie :grin:

Powiem tak - nie potrzebny Ci wielki klamot. Bierz mały refraktor dla wygody obserwacji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za radę. Wasze uwagi są bezcenne. Jestem już przekonany co do wyboru sprzętu - oto on

https://www.raig.pl/teleskop-bresser-messier-firstlight-ar-102600-nano-az-b14cc/?otcountry=PL&gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_4Io45eNA5v9S3bQJlmkgRnw-588B__pOLGy4lfszkCCnHpvaSUIdxoCkmoQAvD_BwE

Teraz proszę o porade co MUSZE dokupić na stracie. ???

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli mogę zamieszać jeszcze w głowie, jest jeszcze coś z mikroruchami: https://www.raig.pl/teleskop-meade-infinity-102-az-b299/ 

Praktycznie to samo co ten Bresser a mikoruchy do dużych powiększeń w pogoni za planetami pomogą. Szczerze mówiąc ja bym wziął tego Meade. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Hamster napisał:

Jeśli mogę zamieszać jeszcze w głowie, jest jeszcze coś z mikroruchami: https://www.raig.pl/teleskop-meade-infinity-102-az-b299/ 

Praktycznie to samo co ten Bresser a mikoruchy do dużych powiększeń w pogoni za planetami pomogą. Szczerze mówiąc ja bym wziął tego Meade. 

QARWA ;-)

Ok - więc jeszcze on wchodzi w rachubę. Bo z tym pierwszym - dobrze mi doradziłes :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Henryk B. napisał:

Dzięki wszystkim za radę. Wasze uwagi są bezcenne. Jestem już przekonany co do wyboru sprzętu - oto on

https://www.raig.pl/teleskop-bresser-messier-firstlight-ar-102600-nano-az-b14cc/?otcountry=PL&gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_4Io45eNA5v9S3bQJlmkgRnw-588B__pOLGy4lfszkCCnHpvaSUIdxoCkmoQAvD_BwE

Teraz proszę o porade co MUSZE dokupić na stracie. ???

Na razie nic. Ma pan tam wszystko na start. Oswoić się ze sprzętem i dopiero później na spokojnie coś dokupić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Hamster napisał:

Jeśli mogę zamieszać jeszcze w głowie, jest jeszcze coś z mikroruchami: https://www.raig.pl/teleskop-meade-infinity-102-az-b299/ 

Praktycznie to samo co ten Bresser a mikoruchy do dużych powiększeń w pogoni za planetami pomogą. Szczerze mówiąc ja bym wziął tego Meade. 

Eeee.... Aaaale ten montaż to wygląda jakiś klon AZ3... Jeśli tak jest, to fuj :heehee:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A patrzyłeś w teleskopy.pl czy deltaoptical.pl? 

Taniej pewnie będzie na allegro czy w takich mniej znanych sklepach. 

 

Wkrótce do zakupu będzie kątówka dielektryczna 2" z reduktorem 1.25". Te kitowe są kiepskie. 

A później już tylko wydatki :flirt:. Okulary - temat rzeka, może filtr UHC, może filtr zmienny polaryzacyjny do Księżyca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.