Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?


Henryk B.

Pytanie

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
29 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Nie jestem zainteresowany nic nie wnoszącą dyskusją.

Bardzo słusznie. Tylko powiedz dlaczego usiłowałeś wcisnąć ten zabytek nowemu koledze:

https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873543

 

Tak się nie robi. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę... 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, kjacek napisał:

Bardzo słusznie. Tylko powiedz dlaczego usiłowałeś wcisnąć ten zabytek nowemu koledze:

https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873543

 

Tak się nie robi. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę... 

 

Racja ale nie przesadzaj bo stara optyka (radziecka też ;) )jest jak najbardziej nadal dobrej jakości. A często można ją nabyć "za grosze". 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, astrokarol napisał:

 

Racja ale nie przesadzaj bo stara optyka (radziecka też ;) )jest jak najbardziej nadal dobrej jakości. A często można ją nabyć "za grosze". 

Jest dobra, ale raz, że już poniszczona, a nawet zdezelowana, dwa nie za grosze. W czasach przedwirusowych bywałem co tydzień na giełdzie w Słomczynie, tam wśród przeważającej optyki z niemieckich wystawek, trochę się tego pojawiało - stan w najlepszym razie akceptowalny, przeważnie jednak śmieciowy. Ceny za lunetę ZRT 457- od 400zł, Tento 20x60 raz trafiłem za 500zł (ale zmasakrowane), nawet Tała M1 i alkora widziałem - niekompletne i za kilka setek.

A Alkora 65, polecanego tutaj przez @Adam Jadwiszczok , tak jak zresztą chyba wszyscy z nas urodzeni ok. 1975-1985 mieliśmy w podstawówkach, bo MEN za komuny kupił po sztuce dla każdej ze szkół. Obserwowałem nim Księżyc i planety, gromady otwarte, na wieczornych kółkach z fizyki. Wrażenie robił na dzieciaku, ale wolałbym przez niego nie patrzeć obecnie żeby nie popsuć sobie wspomnień.

Odbiegłem od tematu. Autorowi wątku polecam refraktor achromatyczny  f/5, f/6, na AZ-nano albo AZ3 - zmieści się w założonej kwocie i wcale ten montaż nie jest taki straszny przy tak małym obciążeniu. Chyba że kasy więcej, no to wiadomo - kupić lepsze. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, Ajot napisał:

Jest dobra, ale raz, że już poniszczona, a nawet zdezelowana, dwa nie za grosze. W czasach przedwirusowych bywałem co tydzień na giełdzie w Słomczynie, tam wśród przeważającej optyki z niemieckich wystawek, trochę się tego pojawiało - stan w najlepszym razie akceptowalny, przeważnie jednak śmieciowy. Ceny za lunetę ZRT 457- od 400zł, Tento 20x60 raz trafiłem za 500zł (ale zmasakrowane), nawet Tała M1 i alkora widziałem - niekompletne i za kilka setek.

A Alkora 65, polecanego tutaj przez @Adam Jadwiszczok , tak jak zresztą chyba wszyscy z nas urodzeni ok. 1975-1985 mieliśmy w podstawówkach, bo MEN za komuny kupił po sztuce dla każdej ze szkół. Obserwowałem nim Księżyc i planety, gromady otwarte, na wieczornych kółkach z fizyki. Wrażenie robił na dzieciaku, ale wolałbym przez niego nie patrzeć obecnie żeby nie popsuć sobie wspomnień.

Odbiegłem od tematu. Autorowi wątku polecam refraktor achromatyczny  f/5, f/6, na AZ-nano albo AZ3 - zmieści się w założonej kwocie i wcale ten montaż nie jest taki straszny przy tak małym obciążeniu. Chyba że kasy więcej, no to wiadomo - kupić lepsze. :)

Co znaczy refraktor f/5, f/6 ? Sorry za pytanie. Ale jak pisałem, nie miałem ze sprzętem nic do czynienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, Ajot napisał:

Jest dobra, ale raz, że już poniszczona, a nawet zdezelowana, dwa nie za grosze. W czasach przedwirusowych bywałem co tydzień na giełdzie w Słomczynie, tam wśród przeważającej optyki z niemieckich wystawek, trochę się tego pojawiało - stan w najlepszym razie akceptowalny, przeważnie jednak śmieciowy. Ceny za lunetę ZRT 457- od 400zł, Tento 20x60 raz trafiłem za 500zł (ale zmasakrowane), nawet Tała M1 i alkora widziałem - niekompletne i za kilka setek.

A Alkora 65, polecanego tutaj przez @Adam Jadwiszczok , tak jak zresztą chyba wszyscy z nas urodzeni ok. 1975-1985 mieliśmy w podstawówkach, bo MEN za komuny kupił po sztuce dla każdej ze szkół. Obserwowałem nim Księżyc i planety, gromady otwarte, na wieczornych kółkach z fizyki. Wrażenie robił na dzieciaku, ale wolałbym przez niego nie patrzeć obecnie żeby nie popsuć sobie wspomnień.

Odbiegłem od tematu. Autorowi wątku polecam refraktor achromatyczny  f/5, f/6, na AZ-nano albo AZ3 - zmieści się w założonej kwocie i wcale ten montaż nie jest taki straszny przy tak małym obciążeniu. Chyba że kasy więcej, no to wiadomo - kupić lepsze. :)

Jaka stara zobaczcie załącznik sklepu z UK, bez problemu znajdziecie w niemczech, francji, USA. To my znamy teleskopy z lat 80-tych. Swoją drogą chętnie dokupię używane okulary tałów.

P.S.

Na sprzedaż mam TAL !M stan idealny, dostałem go w grudniu ale na mnie za duży. Na balkonie gdzie go mogę wystawić zbytnio przyswieca lampa uliczna. Za ciężki aby go nosić. I tak zostawiam sobie do obserwacji i foto TAL Alkor - 65mm. Oprócz tego mam lunetę PZO - starą, Maksutow PZO i lunetę 80mm Opti... coś tam.

W sumie to zamówiłem TAL 1M. Dostałem propozycje jeszcze TAL 65. Cena atrakcyjna, znam optykę więc też zamówiłem ale okazało się, że są 2 i muszę wziąsć 2 (zdjęcie) ze względu na transport i koszty zgodziłem się. 1 został w rodzinie, drugi na razie użytkuję ale jest do sprzedaży. Sprawdzałem na stronie producenta to TAL 1 bez napędu, bez transportu, podatków i opłat po przeliczeniu rubli kosztuje ok 2000zł. I to wszystko.

Tal Alkor x 2.jpg

tal 1 UK.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Jaka stara zobaczcie załącznik sklepu z UK, bez problemu znajdziecie w niemczech, francji, USA. To my znamy teleskopy z lat 80-tych. Swoją drogą chętnie dokupię używane okulary tałów.

P.S.

Na sprzedaż mam TAL !M stan idealny, dostałem go w grudniu ale na mnie za duży. Na balkonie gdzie go mogę wystawić zbytnio przyswieca lampa uliczna. Za ciężki aby go nosić. I tak zostawiam sobie do obserwacji i foto TAL Alkor - 65mm. Oprócz tego mam lunetę PZO - starą, Maksutow PZO i lunetę 80mm Opti... coś tam.

W sumie to zamówiłem TAL 1M. Dostałem propozycje jeszcze TAL 65. Cena atrakcyjna, znam optykę więc też zamówiłem ale okazało się, że są 2 i muszę wziąsć 2 (zdjęcie) ze względu na transport i koszty zgodziłem się. 1 został w rodzinie, drugi na razie użytkuję ale jest do sprzedaży. Sprawdzałem na stronie producenta to TAL 1 bez napędu, bez transportu, podatków i opłat po przeliczeniu rubli kosztuje ok 2000zł. I to wszystko.

Tal Alkor x 2.jpg

tal 1 UK.pdf 239.94 kB · 0 pobrań

tu jest cena 179 funtów ale to z przed 10 lat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Bardzo słusznie. Tylko powiedz dlaczego usiłowałeś wcisnąć ten zabytek nowemu koledze:

https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873543

 

Tak się nie robi. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę... 

Wszystkie uwagi dotyczące wyboru nie tylko pierwszego teleskopu, lunety i montażu podtrzymuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Henryk B. napisał:

Co znaczy refraktor f/5, f/6 ? Sorry za pytanie. Ale jak pisałem, nie miałem ze sprzętem nic do czynienia. 

F i liczba to światłosiła teleskopu czyli ogniskowa podzielona przez aperturę. 600/100=6 F6.

Panie Henryku niech pan na spokojnie poczyta o teleskopach. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Henryk B. napisał:

Co znaczy refraktor f/5, f/6 ? Sorry za pytanie. Ale jak pisałem, nie miałem ze sprzętem nic do czynienia. 

https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873975

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kjacek napisał:

Zgadza się.

Zauważyłem, że na portalach często podaje się srednicę źrenicy u starszych osób 5mm.

W sumie jednak średnio młody człowiek może mieć 7-7,5 mm. Wzrok jednak psuje się od 4 roku życia.

Dla osób powyżej 50 lat średnica zwykle wynosi 4-4,5mm może 5mm (indywidualna, osobnicza sprawa).

Tak więc jeżeli w okularze mamy średnicę 5mm a nasza źrenica tylko 4,5mm to oznacza, że nasze oko nie jest w stanie "widzieć" - rejesrtować dużej części światła, które zwyczajnie się gubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

W sumie jednak średnio młody człowiek może mieć 7-7,5 mm. Wzrok jednak psuje się od 4 roku życia.

Dla osób powyżej 50 lat średnica zwykle wynosi 4-4,5mm może 5mm

 

Na podstawie badań te dane podajesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Mariusz Psut napisał:

F i liczba to światłosiła teleskopu czyli ogniskowa podzielona przez aperturę. 600/100=6 F6.

Panie Henryku niech pan na spokojnie poczyta o teleskopach. 

Moje pytanie bylo dowodem na to ze już się gubię.

Pocieszającym jest dla mnie fakt, że obracamy się jednak dalej w Bressar 102/600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To teraz namieszam ;)

A gdyby tak trochę cierpliwości i skompletować sprzęt z giełdy?

Proponuję taki zestaw:

Montaż: AZ4 na aluminiowych nogach => 500zł

Teleskop: Refraktor SW 120/600 => 800zł

Kątówka 2" GSO => 180zł

Okular Swan 25mm 2" => 350zł

Okular SW SWA 13mm 2" => 300zł

Red dot => 50zł

Wiem że wykraczamy poza budżet. Ale jeżeli patrzeć na fakt że kątówke i okulary i tak trzeba dokupić, to i tak wychodzi taniej, a mamy jednak soczewke 120mm a nie 102mm :)

Do tego jest to sprzęt który sprzedamy na giełdzie z małą stratą w przeciągu jednego dnia, jeżeli zapragniemy coś innego :D

Niestety trzeba dać ogłoszenie i śledzić giełdę, ale przy takiej pogodzie czy jest to problem :)

Wymiana sprzętu to nieuleczalna wrodzona choroba astramatora :) To jak grzech pierworodny, przed tym nie da się uciec :) Nie czytałem dokładnie całego wątku ale pewnie już ktoś uprzedził jak to bywa niebezpieczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, astrokarol napisał:

 

Na podstawie badań te dane podajesz ?

Nie podaję badań bo interesowałem się tym ostatnio jakiś rok temu. Bez problemu można znaleźć. Również na portalach okulistycznych. Gdzieś nawet czytałem jak w prosty sposób można zmierzyć u siebie źrenicę.

 

Swoją drogą astro społeczność ma czasami inne (trochę) dane niż inne hobby- społeczności.

Najbardziej dziwi mnie fakt dotyczący "jakości" i możliwości teleskopów przy właściwie nie poruszaniu tematu moim zdaniem kluczowego czyli optyki. Jako przykład podam testy (chyba strona www. "optyczne" ) dotyczące lornetek. To chyba łatwo sprawdzalny przykład.

Przykłady z "tego co pamiętam"  (bo nie uczę się tego na pamięć) lornetka Swarowski i o identycznych parametrach lornetki innych znanych marek l słabszych. Parametry 8x56 - najbardziej popularne w leśnictwie, myślistwie przyrodzie.

Swarowski cena ok. 7000zł  przepuszczalność światła 97%, dobre firmy cena 1500-2000zł przepuszczalność światła 92-95% inne poniżej 90%. Dodatkowo wszyscy się chwalą powłokami optycznymi. Oczywiście oprócz optyki do ceny wlicza się mechanikę. Dlaczego to dla nich ważne?

Ponieważ chodzi im o tzw. "widoczność zmierzchową". Swarowski dobry Zeiss, rumuński i białoruski producent (zapomniałem nazwy) mają ją na najwyższym poziomie. Ja w duchu śmieję się, że mogą obserwować "jelenia" o zmierzchu 3-5 min dłużej niż przez lornetki niższej klasy. Co ciekawe amerykańskie celowniki (np. leopold) wypadają gorzej od europejskich (przy porównaniu tych samych klas) ale tylko dlatego, że amerykanie nie koniecznie się tym przejmują oferując noktowizory, przystawki itp.

Ale to tylko taka dygresja.

W astro widzę głównie (bardzo dobre zresztą) różnego rodzaju opinie i porównania. To bardzo dobrze ale jednak dużo zależy od oka obserwatora - jest to indywidualne postrzeganie, zależne również od stanu "wypoczęcia" obserwatora. Brak mi testów optycznych albo po prostu nie natknąłem się na nie. W lornetkach mamy całą gamę testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Nie podaję badań bo interesowałem się tym ostatnio jakiś rok temu. Bez problemu można znaleźć. Również na portalach okulistycznych. Gdzieś nawet czytałem jak w prosty sposób można zmierzyć u siebie źrenicę.

 

Swoją drogą astro społeczność ma czasami inne (trochę) dane niż inne hobby- społeczności.

Najbardziej dziwi mnie fakt dotyczący "jakości" i możliwości teleskopów przy właściwie nie poruszaniu tematu moim zdaniem kluczowego czyli optyki. Jako przykład podam testy (chyba strona www. "optyczne" ) dotyczące lornetek. To chyba łatwo sprawdzalny przykład.

Przykłady z "tego co pamiętam"  (bo nie uczę się tego na pamięć) lornetka Swarowski i o identycznych parametrach lornetki innych znanych marek l słabszych. Parametry 8x56 - najbardziej popularne w leśnictwie, myślistwie przyrodzie.

Swarowski cena ok. 7000zł  przepuszczalność światła 97%, dobre firmy cena 1500-2000zł przepuszczalność światła 92-95% inne poniżej 90%. Dodatkowo wszyscy się chwalą powłokami optycznymi. Oczywiście oprócz optyki do ceny wlicza się mechanikę. Dlaczego to dla nich ważne?

Ponieważ chodzi im o tzw. "widoczność zmierzchową". Swarowski dobry Zeiss, rumuński i białoruski producent (zapomniałem nazwy) mają ją na najwyższym poziomie. Ja w duchu śmieję się, że mogą obserwować "jelenia" o zmierzchu 3-5 min dłużej niż przez lornetki niższej klasy. Co ciekawe amerykańskie celowniki (np. leopold) wypadają gorzej od europejskich (przy porównaniu tych samych klas) ale tylko dlatego, że amerykanie nie koniecznie się tym przejmują oferując noktowizory, przystawki itp.

Ale to tylko taka dygresja.

W astro widzę głównie (bardzo dobre zresztą) różnego rodzaju opinie i porównania. To bardzo dobrze ale jednak dużo zależy od oka obserwatora - jest to indywidualne postrzeganie, zależne również od stanu "wypoczęcia" obserwatora. Brak mi testów optycznych albo po prostu nie natknąłem się na nie. W lornetkach mamy całą gamę testów.

Przykład:

https://www.optyczne.pl/3.5-Inne_testy-Astrokrak_Pronto_66_400_Obserwacje.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, wojt0000 napisał:

To teraz namieszam ;)

A gdyby tak trochę cierpliwości i skompletować sprzęt z giełdy?

Proponuję taki zestaw:

Montaż: AZ4 na aluminiowych nogach => 500zł

Teleskop: Refraktor SW 120/600 => 800zł

Kątówka 2" GSO => 180zł

Okular Swan 25mm 2" => 350zł

Okular SW SWA 13mm 2" => 300zł

Red dot => 50zł

Wiem że wykraczamy poza budżet. Ale jeżeli patrzeć na fakt że kątówke i okulary i tak trzeba dokupić, to i tak wychodzi taniej, a mamy jednak soczewke 120mm a nie 102mm :)

Do tego jest to sprzęt który sprzedamy na giełdzie z małą stratą w przeciągu jednego dnia, jeżeli zapragniemy coś innego :D

Niestety trzeba dać ogłoszenie i śledzić giełdę, ale przy takiej pogodzie czy jest to problem :)

Wymiana sprzętu to nieuleczalna wrodzona choroba astramatora :) To jak grzech pierworodny, przed tym nie da się uciec :) Nie czytałem dokładnie całego wątku ale pewnie już ktoś uprzedził jak to bywa niebezpieczne :D

Wojtek, SWANy w F5?

Hi, hi - okulary, to teraz się zacznie :flirt:

 

A serio, to mam znajomego w podobnym wieku jak autor wątku. I on twierdzi, że im mniej kilogramów, tym jest mu wygodniej, częściej ogląda niebo i mniej go to męczy... Mimo, że ciut mniej zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te okulary mogę polecić z czystym sumieniem :) https://pl.aliexpress.com/item/33014658824.html?aff_fsk=_d6xbjyD&aff_platform=link-c-tool&sk=_d6xbjyD&aff_trace_key=875df641c2ac4d4eaefa973d98eb6452-1611508958856-03416-_d6xbjyD&terminal_id=03a0142642c44fd9b57b54f9f155345e&tmLog=new_Detail . Nie mają 70 stopni ale około 65 . 65* płaskiego pola w F/6 .

Ale najpierw trzeba przebrnąć przez wybór  teleskopu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.01.2021 o 13:21, Adam Jadwiszczok napisał:

Ja bym poszukał cos w rodzaju TAL Alkor. Apertura 65mm ale optyka bardzo dobra, statyw stateczny, montaż z mikroruchami a cena myslę, że znajdzie sie do 600zł.

To jest dramatycznie zła rada moim zdaniem. Newton 65mm? Zobaczy tyle samo lub mniej niż przez lornetkę 50 mm. Taki sprzęt to był ostatecznością w czasach PRL lub krótko po nich, gdy na rynku nie było nic poza wyrobami braci Uniwersał, pancernymi konstrukcjami Tała z ZSRR oraz znów krajowym produkcji Astrokraka. Plus wyroby niemal chałupnicze dziś już zapomnianych, 1 -osobowych firemek paru pasjonatów. Wszystko w ograniczonym wyborze i w cenach w przeliczeniu sporo większych niż współcześnie do niedawna sprzęt z Dalekiego Wschodu. Przypominam, że mamy XXIw. i  zupełnie inny rynek sprzetu astro... Także dla początkujących. Nie ma co szukać zabytków.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Już pisałem,że 100/600 z montażem AZ Nano jest O.K. jako starter dla Henryka, z pewnymi ograniczeniami. Jesli opcja 6" wydaje się za ryzykowna, to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. A do planet zawsze można będzie kiedyś z czasem kupić jakiegoś Maka 127 czy coś, jesli astronomia jako taka się spodoba

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Qrczak99 napisał:

Te okulary mogę polecić z czystym sumieniem :) https://pl.aliexpress.com/item/33014658824.html?aff_fsk=_d6xbjyD&aff_platform=link-c-tool&sk=_d6xbjyD&aff_trace_key=875df641c2ac4d4eaefa973d98eb6452-1611508958856-03416-_d6xbjyD&terminal_id=03a0142642c44fd9b57b54f9f155345e&tmLog=new_Detail . Nie mają 70 stopni ale około 65 . 65* płaskiego pola w F/6 .

Ale najpierw trzeba przebrnąć przez wybór  teleskopu . 

Refraktor do szerokich pól, a okulary z małym polem? Nie szedłbym w tym kierunku, szczególnie dla nowicjusza. 

Ale cena atrakcyjna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widać że aura doskwiera :no:.

  @Henryk B. zalecam nie czytać tego wątku do czasu kupienia teleskopu, chyba że lubisz mętlik :movingtongue:.  Jednak  to "normalne" na astroforach , tematy z gatunku "jaki kupić pierwszy teleskop"  meandrują niczym scenariusz w telenoweli - wraz z rozwojem akcji  pojawia się coraz więcej wątków pobocznych :laughing1: . Trzymam kciuki za trafny wybór :)

EDIT: szacun dla @Mxer za ofertę pomocy. To jest własnie to od czego każdy  nowicjusz powinien zacząć.

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.