Skocz do zawartości
  • 0

Ustawianie na biegun


Behlur_Olderys

Pytanie

Hej,

Mam cały czas poważny problem z ustawieniem na biegun z balkonu, gdzie widzę tylko zachód, metodą dryfu (tak mi się wydaje). Tak czy inaczej z reguły przez godzinę coś tam kręcę coś się bawię a i tak nie jestem zadowolony. W związku z tym mam pytanie:

 

Czy gdybym dołożył jeszcze guider do mojego zestawu to czy w tym momencie byłby on bardziej tolerancyjny na złe ustawienie na biegun?

 

PS

Wiem, to myślenie wg zasady "dużo sprzętu mało talentu", ale żal mi czasu który spędzam na ustawianiu montażu... Może guider by się opłacił...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

PAT nie współpracuje z ASPS, wymaga PlateSolve2 (działa wolniej niż ASPS) lub ewentualnie jakiegoś drugiego, nie pamiętam nazwy.

Wadą PlateSolve2 jest to, że wymaga dość dobrego punktu startowego, żeby rozpoznać kadr w rozsądnym czasie (przynajmniej na moim Core i3).

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, dobrychemik napisał:

PAT nie współpracuje z ASPS, wymaga PlateSolve2

To nie jest prawda. PAT pozwala zdefiniować jakiego solvera używamy do jakich zadań. Obsługuje pin pointa, platesolve2, oraz coś co Jarek nazwał external, i tu ja akurat mam ustawionego ASPSa. W zakładce Smart podaje się jak PAT ma się zachować jeśli np błąd obliczony będzie przekraczał podany limit. Dlatego jak wspominałem program używa de facto dwóch solverow. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, kubaman napisał:

To nie jest prawda. PAT pozwala zdefiniować jakiego solvera używamy do jakich zadań. Obsługuje pin pointa, platesolve2, oraz coś co Jarek nazwał external, i tu ja akurat mam ustawionego ASPSa. W zakładce Smart podaje się jak PAT ma się zachować jeśli np błąd obliczony będzie przekraczał podany limit. Dlatego jak wspominałem program używa de facto dwóch solverow. 

 

Dzięki za podpowiedź! ASPS bardzo lubię, spróbuję zatem ożenić go z PATem. Mógłbyś mi przesłać na PW zrzuty ekranu z ustawieniami PATa odnośnie solverów? Idzie mi z tym programem jak po grudzie.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mogę Ci doradzić Astroeq i eqmod z ascom tak jak @MateuszW. Sam mam i używam. Zbudowałem na podstawie arduino i drv 4988 (nie pamiętam czy taki symbol na pewno). Działa bardzo dobrze z eq5 i opaskowanymi silnikami. Myślę że z eq3-2 też będzie dobrze działać. Co do ustawienia na polarną to też jej nie widzę, ale udało mi się ustawić metodą dryfu z PHD2. Po ustawieniu raz, dobrze jest zaznaczyć sobie miejsce np. trójnogu lub zrobić stopery. Ja mam na balkonie naklejone znaczniki i tylnie nóżki statywu zawsze trafiają w to samo miejsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Niestety u mnie nie wiedzieć trzebu PlateSolve trzeciego zdjęcia za każdym razem kończy się niepowodzeniem.

Jakiej kamerki używasz?

Przyjrzyj się jakie są realne czasy ekspozycji poszczególnych klatek, czy zadana np. 4-sekundowa klatka nie kończy się naświetlać zaraz po starcie (widać to w logach). U mnie PAT ma jakiś problem z driverem kamerki (T7 czyli klon ASI120), nie potrafi wyegzekwować zadanych czasów ekspozycji, Platesolve2 sobie radzi w pierwszych krokach z niedoświetlonymi klatkami ale w ostatnim są wykonywane jakieś dodatkowe obliczenia wcs do których już Platesolve2 nie może być użyty a ASPS z krótko naświetlonymi klatkami sobie tak dobrze nie radzi.

To znaczy przy bardzo dobrym niebie czasem potrafi obliczać i ostatni krok jednak problem z driverem/ekspozycjami jest, autor go zna, jakiś czas temu próbowaliśmy debuggować przyczynę niestety póki co rozwiązania nie znalazł.

Jeśli miałbyś podobny problem odezwij się do autora, kilka dni temu mi pisał, że ma jakiś nowy pomysł ale sam jeszcze nie miałem okazji odpalić sesji i dać mu danych do analizy.

A fajnie byłoby rozwiązać problem bo ogólnie PAT jeśli działa naprawdę robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mirekk napisał:

Po ustawieniu raz, dobrze jest zaznaczyć sobie miejsce np. trójnogu lub zrobić stopery. Ja mam na balkonie naklejone znaczniki i tylnie nóżki statywu zawsze trafiają w to samo miejsce

 

Jak dobrze to działa? Stawiam na znacznikach i to wystarczy czy jeszcze trzeba trochę regulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Jak dobrze to działa? Stawiam na znacznikach i to wystarczy czy jeszcze trzeba trochę regulować?

W moim przypadku to już wystarczy. Ja zawsze jadę na jasną gwiazdę i patrzę gdzie jestem i ewentualne małe korekty. Ale samego dryfu już nie robię. Przynajmniej już nie jesteś w lesie. 

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Stawiam na znacznikach i to wystarczy czy jeszcze trzeba trochę regulować?

Mogę dodać od siebie, że jak raz się dobrze ustawi, to można, tak jak i ja zrobiłem na moim EQ3-2, dwie libelki przykleić na montaż, takie jak są w poziomicy.

Jedna do ustawiania przód-tył, druga na boki, to będzie można łatwiej odtworzyć to dobre ustawienie.  Bo w te malutkie okrągłe libelki przestałem wierzyć. 

Po takim zabiegu tylko lewo prawo trzeba ustawić :-)

Jak te dwa kąty są źle ustawione, to można do końca nocy kręcić montażem w lewo i w prawo i nic się nie polepszy. 

Też używam AstroEQ od początku. Tej wersji DIY, na Arduino Mega z shieldem własnej roboty.  

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.