Skocz do zawartości

Z ciekawości kupiłem duże, trochę lepsze chińskie bino


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego nie? Można! Nie gwarantuje Cię, że da się wcisnąć trzy kamery, ale dwie? - z palcem w d......iagonalu!

Do planet z kamerami mono - super sprawa, w lewym torze "G", w prawym "B" itp.

Ważne jest, że fokusery wbudowane w bino NIE ROTUJĄ podczas ogniskowania - więc nie będzie żadnego skręcenia obrazu. 

Idź tą drogą, @Tayson

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wojt0000 napisał:

Tego nigdy nie zrozumiem :)

Przecież kiedy zastosujemy dla obu nasadek okulary które mają field stop maksymalnie 21mm, to ilość światła będzie dokładnie taka sama dla obu nasadek :)

Tak, ale ja mam zamiar używać tego TS-a z Plosslami 32 mm oraz z ES-ami 24mm. Dla mnie te 26,5 mm robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Tak sobie rozkminiam... czy mozna podlaczyc pod bino 2 kamery, aby miec cos ala twin setup?

Można, ale jak mówią Rosjanie 'nie lzja'. 

 

Bo przecież zawsze pisali różni ludzie na forach, że bino jednak zabiera trochę światła. Jest dobre do Księżyca czy planet, ale niekoniecznie do DSów. 

A Ty chcesz focić. Zatem licz się zatem z pewną stratą światła. 

 

Ale to może być ciekawy eksperyment. Te straty światła nie są w końcu aż tak wielkie. Może trochę dłużej będziesz naświetlać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, Marcin_G napisał:

Tak, ale ja mam zamiar używać tego TS-a z Plosslami 32 mm oraz z ES-ami 24mm. Dla mnie te 26,5 mm robi różnicę.

 

Tak tylko taki wpis może kogoś wprowadzić w błąd, będzie myślał że wzrośnie mu zasięg o te 61% dzięki bino z większymi pryzmatami, a tak nie jest. Owszem ma to wpływ na winietowanie ale nie na zasięg :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojt0000 napisał:

Tak tylko taki wpis może kogoś wprowadzić w błąd, będzie myślał że wzrośnie mu zasięg o te 61% dzięki bino z większymi pryzmatami, a tak nie jest. Owszem ma to wpływ na winietowanie ale nie na zasięg :)

Słusznie, zaraz to przeedytuję

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

z kieszonkowym apo Omegonem 72/400 możemy cieszyć się polem widzenia rzędu 4o .... Tak tak - z filtrem UHC 2" w diagonalu będzie ogień na wodorkowych DS-ach!

Moc zbiorcza jak dobrej lornetki 50mm.

Na plus umiejscowienie filtra i pozycja do obserwacji. Czy będzie "ogień" to zależy od oczekiwań, raczej większy komfort obserwacji....

 

Oglądałem mgławice emisyjne przez SW 80/400 + Nagler 20 / 31mm + UHC / OIII - i widoczki super, problem w tym że mało obiektów ma wystarczającą skalę, jak Veil czy NGC7000 - żeby je oglądać pojedynczo. Wrażenie robi, że sie łapie tego po kilka sztuk w jednym polu widzenia :)

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kjacek napisał:

Bo przecież zawsze pisali różni ludzie na forach, że bino jednak zabiera trochę światła. Jest dobre do Księżyca czy planet, ale niekoniecznie do DSów

 

Przecież to nie kwestia opinii. Bino dzieli "światło" na dwoje oczu więc mamy 50% apertury. Choć dochodzi efekt dwuoczności i tu wskaźnik jest różny, od 1,2 do 1,5x (choć nie wiem czy dobrze pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, astrokarol napisał:

Przecież to nie kwestia opinii. Bino dzieli "światło" na dwoje oczu więc mamy 50% apertury. Choć dochodzi efekt dwuoczności i tu wskaźnik jest różny, od 1,2 do 1,5x (choć nie wiem czy dobrze pamiętam).

No prawie ; nie będziesz miał 50%, bo w w pryzmatach masz straty, ale 48-49% pewnie będzie - mamy prawie 50% powierzchni obiektywu a nie apertury czyli obiekyw 72mm da takie obrazy jak 50,9 mm, obiektyw 90 mm --> 63,5 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum zmiana warty po @Motloch Franciszek :) 

Zdajesz sobie sprawę Marcin, że choroba "bino z jak największym przelotem" postępuje...

Ja na razie wmówiłem sobie, że nie potrzebuję bino z pełną aperturą 1.25" - nie mogę czytać takich wątków ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolini - przywiozę tę nasadkę do Bukowca na zlot, popatrzysz i też sobie kupisz. Tylko nie wiem w co to wsadzisz?..... A tak poważnie, to bardzo chciałbym porównać zasięg gwiazdowy Twojej 110mm z moim apo90 + binonasadka.

Jak na razie definitywnie wyleczyłem się z pomysłu zmiany auta - a to taka parka, a to siaka, to filterek, a to coś innego jeszcze....... Ale, ale - co to za "bino zeiss" masz w podpisie?:scratchhead:

 

@dobrychemik jak dobrze wytężę wyobraźnię, to jej oczyma widzę dwie Twoje nasadki "chemiczne" w mojej TS - dwie osoby mogłyby niemal stykać sie czołami...:hug:

A co mojej żony - wykazała ogromne zainteresowanie....aluminiowym kuferkiem. :buahaha: Chyba go nie obronię....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

@bartolini - przywiozę tę nasadkę do Bukowca na zlot, popatrzysz i też sobie kupisz. Tylko nie wiem w co to wsadzisz?..... A tak poważnie, to bardzo chciałbym porównać zasięg gwiazdowy Twojej 110mm z moim apo90 + binonasadka.

Jak na razie definitywnie wyleczyłem się z pomysłu zmiany auta - a to taka parka, a to siaka, to filterek, a to coś innego jeszcze....... Ale, ale - co to za "bino zeiss" masz w podpisie?:scratchhead:

...

Spoko - porównamy. W razie braku zlotu możemy ustawić się w okolicach Lututowa.

Moje bino to takie, przerobione przez Janusza P. na 1.25"

Przelot na wlocie 19mm. Używam jej z GSO Plosslami 25mm i Powermate 2.5x w Taurusie.

 

IMG_0371.jpeg.ebf7ce6df07317839ef0ca8b9364120d.jpeg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2021 o 20:43, dobrychemik napisał:

Jakby do tego pancernego bino wsadzić dwie kątówki 1.25", a następnie dwa zwykłe bino, to możliwe by były romantyczne, dwuosobowe obserwacje. Marcin do dzieła! Twoja Pani będzie Ci wdzięczna. :D

Czy coś takiego masz na myśli, mój drogi chemiku?

:new_shocked:

 

Nie, nie pytajcie co zaszło....

FX309694.JPG

FX309695.JPG

  • Lubię 1
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.