Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, wessel napisał:

Jak dla mnie  ciutkę za duży kontrast ustawiłeś pomiędzy wodorem i tlenem- jedno za ciemne z drugie za jasne. No ale to kwestia gustu bardziej

To nie ja, to matka natura :)

A tak na serio, to mysle, ze te odczucia wynikaja z poziomu jasnosci kolorów, a nie defacto kontrastowania jako procesu podczas obrobki - tego sie wystrzegam. Charakterystyka ICX695 daje w kość - kazdy kontrast przewaznie przynosi wiecej zlego niz dobrego.

 

13 godzin temu, Zybert napisał:

Ale czad. Dla mnie takie foty to kwintesencja astrofotografii. Szkoda, że nie napisałeś nic na temat samego obiektu. Trzymam kciuki za dalsze poczynania.

Pobieżnie przejrzałem net i nic nie znalazlem.

 

2 godziny temu, alinoe napisał:

To co mi się podoba, to że masz własną paletę kolorów którą powielasz przy kolejnych zdjęciach tak, że już z miniaturki widać, kto jest autorem zdjęcia.

Dzieki :)

 

Godzinę temu, Marvaz napisał:

Przydaloby sie ciut ''oddechu'' w kadrze. No ale, tego sie juz nie zmieni. Taka skala i koniec :)

Minimalnie szumi moim zdaniem ;)

Poza tym bardzo udana praca Tomek :)

Inny teleskop, albo kamera pod "ciut oddechu" :).  Żadna opcja nie wchodzi w gre.

Tutaj dalem kosmetyczny crop. Widac to na screenie surowych subów.

 

  

13 godzin temu, fizyk5 napisał:

 śledzę, i ...

... podziwiam piękno obiektu :)

 

 

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Gratuluję, @Tayson! Ma w sobie jakąś taką magię to zdjęcie, szczególnie "górny" kawałek OIII.

ciekawe, czy sa jakies opracowania 3D tego regionu? Jakos nie moge sobie wyobrazić tej struktury w przestrzeni....

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tayson napisał:

Jakos nie moge sobie wyobrazić tej struktury w przestrzeni....

Ja sobie wyobrażam jako dwie oddalające się od siebie "półkule" z jasnymi rejonami OIII na czubkach. Pomiędzy nimi jest taki "shockwave" jak przy zniszczeniu Gwiazdy Śmierci :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Zybert napisał:

Szkoda, że nie napisałeś nic na temat samego obiektu. 

 

Zacytuję siebie z niedawnego wątku @wessela ;)

 

Cytat

- Obiekt ma niezwykły kształt (szerokość max około 25 parseków) z powodu interakcji z fragmentem ośrodka międzygwiazdowego o niższej gęstości niż reszta otoczenia w południowo-zachodniej części. 

- Odległość tej struktury określa się na 14.700 lat świetlnych od Układu Słonecznego, zlokalizowana jest na obrzeżach Ramienia Perseusza.

- Wiek struktury szacujemy na 13.000 do 24.000 lat (określony za pomocą badania rentgenowskiego). 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości pytanie do fizyków, żeby szybko policzyli/oszacowali: jaka będzie zmiana długości fali Ha wynikająca z efektu Dopplera dla tego typu mgławic? Może mając odpowiednio wąskie filtry da się nawet amatorsko osobno obrazować wodór zbliżający się do nas i ten oddalający się? Mielibyśmy większe pojęcie o kształcie i dynamice obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dobrychemik napisał:

A z ciekawości pytanie do fizyków, żeby szybko policzyli/oszacowali: jaka będzie zmiana długości fali Ha wynikająca z efektu Dopplera dla tego typu mgławic? Może mając odpowiednio wąskie filtry da się nawet amatorsko osobno obrazować wodór zbliżający się do nas i ten oddalający się? Mielibyśmy większe pojęcie o kształcie i dynamice obiektu.

 

Mi się wydaje że to są prędkości rzędu kilkudziesięciu km/s. Choćby i kilkaset. Do prędkości światła to są jakieś promile. Będzie dobrze jak się uzbiera 1nm różnicy - moim zdaniem będzie jeszcze słabiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Tomek, ze masakruję Twoje zdjęcie, ale mam w pamięci również znakomite zdjęcie @wessel-a. Dużo dłużej je naświetlał i jaśniejszą rurką więc byłem ciekaw czy Twoje da się podobnie podciągnąć:

 

714106729_KapeluszTaysona.jpg.f031e0491d48f58c2330551a0eb96677.jpg

 

Jak widać da się.

 

ps

I niskie ukłony za kolorystykę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że wykończyła Ciebie ta fotografia, a raczej  pogoda. Zawsze dłużej naświetlałeś, ale obecne warunki są jakie są i nastąpiło zmęczenie materiałem. Pewnie jeszcze coś dopalisz w przyszłości i dociągniesz do tych 40-50h. Trudne są te obiekty, które fotografujesz, a ten refraktor ze światłem 5,8 raczej nie pomaga. Ciemny obiekt, ciemny sprzęt. Tak sobie myślę, że do takich projektów to taki Epsilon 160 ED bardzo by Ci się przydał :) Zdjęcie jak zwykle klasa, jak Ty wyciągasz te fotki, to ja nie wiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszło, ale materiału chyba trochę mało (albo/i niebo za jasne), więc mocno "ciągnąłeś" materiał. Widać to szczególnie po na ziarnistości przejść niebieski-czerwony (Ha-OIII) w dolnej części bańki. Tylko takie drobne spostrzeżenie. Poza tym wrażenia estetyczne bardzo pozytywne. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

3D

MEGA!, Dzięki!

 

18 godzin temu, Grzędziel napisał:

Sorry Tomek, ze masakruję Twoje zdjęcie,

Ja wiem, ze tam mozna jeszcze podciągnąc, ale starałem sie tego jakos okropnie nie zmasakrowac odszumianiem.

 

16 godzin temu, kosmit napisał:

Pewnie jeszcze coś dopalisz w przyszłości.

W przygotowaniu nowy setup, wiec zostaje jak jest.

 

13 godzin temu, diver napisał:

więc mocno "ciągnąłeś" materiał.

zdecydowanie TAK.

 

 

:) Szykujcie sie na nowe SNR :)

obraz.png.e89c2283fde06a0d18f6de03c156112f.png

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.