Skocz do zawartości

Komfortowe okulary do lornety - jeśli nie Vixen LVW to jakie?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, peter5 napisał:

Nikt o zdrowych zmysłach nie sprawdza kolimacji okularami o ogniskowej 3-4 mm, bo te lornetki nie są stworzone do takich powiększeń.  

Owszem, sprawdza.

APM każe sobie niemało dopłacić do kolimacji HighPower 140x (dla lornet 70 i 82 ) i 180x (dla 100 i 120) bo aż 600€

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, peter5 napisał:

Nikt o zdrowych zmysłach nie sprawdza kolimacji okularami o ogniskowej 3-4 mm, bo te lornetki nie są stworzone do takich powiększeń.  

Może tak - nikt nie obserwuje takimi okularami (albo prawie nikt)

Ale sprawdzenie kolimacji za ich pomocą zadziała jak najbardziej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peter5 napisał:

Tak, a potem powiedzą, że widocznie się Panu rozkolimowała w transporcie:haha:

Opinie są różne co do tej kolimacji. Niektórzy twierdzą nawet, że APM nic więcej nie robi pomimo dodatkowej niemałej dopłaty. 

W zasadzie to kolimacja jest lub jej nie ma. Niejednokrotnie podejrzewając rozkolimowanie wystarczy obrócić okular w mocowania o pewną wartość i to rozwiązuje sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Eternal84 napisał:

Opinie są różne co do tej kolimacji. Niektórzy twierdzą nawet, że APM nic więcej nie robi pomimo dodatkowej niemałej dopłaty. 

W zasadzie to kolimacja jest lub jej nie ma. Niejednokrotnie podejrzewając rozkolimowanie wystarczy obrócić okular w mocowania o pewną wartość i to rozwiązuje sprawę

Pewnie, że nic nie robi, tylko wciska kit naiwnemu klientowi za grubą kasę, no może wybierze ciut lepszy model z magazynu, bo część pewnie rozkolimowana. Polecam poczytać szczególnie wypowiedzi Janusza, bo miał większe pojęcie o sprzęcie niż my razem wzięci:original: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=47489&start=0

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może miał okazję porównać APM 24mm 65° UFF z ES 24 mm 68°  lub z Panoptic 24 mm 68° ?

W ubiegłym roku miałem ES 24mm 68°, które słabo się spisywały w APM 100 Semi-Apo 90. Jak dla mnie miały za dużo nieostrości brzegowej (ok. 30-40% brzegu licząc od osi), ale to były obserwacje dzienne. W nocy nie zdążyłem przetestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nowsza wersja ma 28mm i poprawiony problem z odblaskami:

https://www.cloudynights.com/topic/600587-apm-100-mm-ed-apo-binocular-28mm-vs-25mm-diameter-field-stop/page-2

Jak kiedyś się interesowałem to te lornety miały 25mm przelotu na pryzmatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Eternal84 napisał:

Czy ktoś może miał okazję porównać APM 24mm 65° UFF z ES 24 mm 68°  lub z Panoptic 24 mm 68° ?

W ubiegłym roku miałem ES 24mm 68°, które słabo się spisywały w APM 100 Semi-Apo 90. Jak dla mnie miały za dużo nieostrości brzegowej (ok. 30-40% brzegu licząc od osi), ale to były obserwacje dzienne. W nocy nie zdążyłem przetestować. 

A kto testuje taką lornetkę w dzień:mad:. W apm 100/45 semi apo es 24/68 spisują się bardzo dobrze w całym polu więc proszę nie siać propagandy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Eternal84 napisał:

Które z obecnie dostępnych okularów są najbliższe wartościom optycznym i ergonomicznym serii Vixen LVW?

 

Tak jak pisałem Ci na PW - Pentaxy XW. Według mnie nawet lepsze optycznie i bardziej komfortowe od LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, peter5 napisał:

A kto testuje taką lornetkę w dzień:mad:. W apm 100/45 semi apo es 24/68 spisują się bardzo dobrze w całym polu więc proszę nie siać propagandy. 

Dlatego napisałem, że w nocy nie sprawdziłem. Napisałem tylko co widziałem w dziennych obserwacjach do których lornetka również służy 

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, w2097 napisał:

 

Tak jak pisałem Ci na PW - Pentaxy XW. Według mnie nawet lepsze optycznie i bardziej komfortowe od LVW.

Oscylując w ogniskowych 12-13 mm Pentax XW nic nie oferuje. Najbliższa 14-ka ponoć odstaje z całej serii. 10-ka da mi za duże powiększenie do DS-ów.

Mógłbym rozważyć 20 mm, ewentualnie coś z krótkoogniskowych 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eternal84 napisał:

Oscylując w ogniskowych 12-13 mm Pentax XW nic nie oferuje. Najbliższa 14-ka ponoć odstaje z całej serii. 10-ka da mi za duże powiększenie do DS-ów.

Mógłbym rozważyć 20 mm, ewentualnie coś z krótkoogniskowych 

 

Faktycznie w okolicach 12-13 mm jest dziura w serii XW. W takim razie pozostaje już chyba tylko Delos 12 mm.

 

Dwudziestka też odstaje optycznie od całej serii. Co nie znaczy, że nie warto rozważyć zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...  czyli reasumując wybór nie jest aż taki mały pośród wygodnych okularów.

Omegon Super LE, Vixen SSW, TV Delos lub DeLite, Pentax XW.

 

Z ogniskowej 24 mm najbardziej zastanawia mnie APM 24mm 65 UFF. Jest on droższy od krótszych ogniskowych tej samej serii.

Na CN co niektórzy woleli APM UFF od Panoptica.

Czy ktoś może miał styczność z tym okularem? Jest lepszy od zestawowych APM 18 mm UFF? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Eternal84 napisał:

Hmm...  czyli reasumując wybór nie jest aż taki mały pośród wygodnych okularów.

Omegon Super LE, Vixen SSW, TV Delos lub DeLite, Pentax XW.

Nie miałem styczności ze wszystkimi z nich ale według mnie liderami są Pentaxy XW oraz Delosy.

 

31 minut temu, Eternal84 napisał:

Z ogniskowej 24 mm najbardziej zastanawia mnie APM 24mm 65 UFF. Jest on droższy od krótszych ogniskowych tej samej serii.

Na CN co niektórzy woleli APM UFF od Panoptica.

Czy ktoś może miał styczność z tym okularem? Jest lepszy od zestawowych APM 18 mm UFF?

Miałem te okulary razem z lornetą, która trafiła do Ciebie (100 semi-apo) i mam je teraz z 82/90. Według mnie to naprawdę niezłe szkła. Pewnie są lepsze ale w tej cenie nie widzę konkurencji. Pole rzędu 65 stopni w zupełności wystarczy do komfortowych obserwacji. Jako kolejną ogniskową wybrałem Morfeusze 12,5 mm. Taki zestaw ogarnia większość obiektów. Przynajmniej w semi-apo. Chociaż myślę jeszcze o parce 6,5 mm na Księżyc. Szczególnie, że w przyszłości planuję wymienić lornetę na wersję SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl rowniez nad ponopticami mam parke 19 mm ktore kupilem wraz z lornetka helios 100 po Januszu P sprawdzaly sie idealnie zero jakis odblaskow jak w innych okularach ktore nieraz testowalem  i obraz naprawde ostry . lornetke sprzedalem ale okularki mi zostaly do bino ktore tak czesto juz nie uzywam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobitsu300 A jak w tych dziewiętnastkach wygląda kwestia dystorsji? Bo i ile mnie pamięć nie myli w 24-ach było z tym nie najlepiej.

 

Żeby nie było, że tylko marudzę. Panoptici to znakomite okulary. Szczególnie w bino pokazuję swoje plusy ze względu na niewielkie obudowy jak na swoje ogniskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze nie wiem :) nigdy nie rzucilo mi sie to w oczy musial bym zrobic w wolnej chwili test moze jutro sie uda i sie pochwalic ale jednego jestem pewien odblaskow spajkow w nich nie bylo. sa ta fajne male okularki choc nie watpliwie pentaxy czy delesy daja inne doznania ze wzgledu na duza soczewke na minus gabaryty i waga dochodza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, w2097 napisał:

@bobitsu300 A jak w tych dziewiętnastkach wygląda kwestia dystorsji? Bo i ile mnie pamięć nie myli w 24-ach było z tym nie najlepiej.

 

Żeby nie było, że tylko marudzę. Panoptici to znakomite okulary. Szczególnie w bino pokazuję swoje plusy ze względu na niewielkie obudowy jak na swoje ogniskowe.

Dystorsja jest spora. Okulary nie nadają się do obserwacji dziennych.

Miałem obawy o księżyc, ale mimo że w mniejszych powiększeniach jest "jajko" to w większych jakoś tego się nie odczuwa. W ogniskowej 24mm jest pewnie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Dystorsja jest spora. Okulary nie nadają się do obserwacji dziennych.

Miałem obawy o księżyc, ale mimo że w mniejszych powiększeniach jest "jajko" to w większych jakoś tego się nie odczuwa. W ogniskowej 24mm jest pewnie tak samo.

Janusz Płeszka pisał o swoich doznaniach wizualnych z Panopticami 19 mm (loneta helios 100/45) dokładnie tak: Księżyc z Panoptikami 19 mm praktycznie nie traci ostrości w całym polu widzenia ale jak go dam na brzeg pola to się robi jajowaty jak w Naglerach co jest bardzo zabawne bo wygląda jakby przez niego właśnie przechodziła potężna fala grawitacyjna lub miała za chwilę wciągnąć za diafragmę czarna dziura...

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.