Skocz do zawartości

Komfortowe okulary do lornety - jeśli nie Vixen LVW to jakie?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

ostatnio na giełdzie zakupiłem dwie pary okularów Vixen LVW 22 mm i 13 mm do lornety kątowe APM 100 mm SD-Apo 90° w nadzieji, że staną się docelowymi. Niestety okazało się, że nie ostrzą w nieskończoność tylko do kilkudziesięciu metrów. Co niektórzy właściciele lornet dziwią się bo ich LVW ostrzą bez problemu. Odpowiedź dostałem w tym wątku. 

https://www.cloudynights.com/topic/467680-vixen-lvw-eyepieces/

 

Dla porównania kupiłem też bardzo chwalone w lornetach Morfeusze 12,5 mm. Pole widzenia jest bardziej wciągające niż w LVW, ale mam duży problem ze stabilnością obrazu pomimo dodatkowo nakręconego pierścienia M43 wydłużającego muszlę oczną. Minimalnie nieosiowe patrzenie powoduje pociemnienia/ spadek ogólnej jasności lub zmiany koloru tła. Po prostu ciągła walka z odpowiednią pozycją oczu zamiast skupienia na obserwacjach. 

Bardzo daleko im do wygody LVW gdzie przystawia się oczy i obraz jest stabilny. Z pełną swobodą można rozglądać się w całym polu widzenia okularu bez efektu blackout.

Doszedłem do wniosku, że LVW są dla mnie linią bazową okularów jakie chciałbym posiadać. Raczej trudno będzie skompletować parami krótszą serię LVW i tutaj moje pytanie do Was :)

 

Które z obecnie dostępnych okularów są najbliższe wartościom optycznym i ergonomicznym serii Vixen LVW?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eternal84 napisał:

Które z obecnie dostępnych okularów są najbliższe wartościom optycznym i ergonomicznym serii Vixen LVW?

 

Obawiam się że są to właśnie Baader Morpheus które to nie spełniły Twoich oczekiwań :(

Są jeszcze Delosy z wygodnym ER i dużą soczewką. Niestety z tego co czytałem na CN, też są dosyć wrażliwe na osiowe patrzenie, i dosyć szerokie, więc nie dla każdego rozstawu oczu. No i ta cena :(.

 

Jeżeli ER nie jest jakimś priorytetem to także seria Panoptic może być tutaj dobrą alternatywą. 15mm (tylko z drugiej ręki), 19mm i 24mm to byłby fajny zestaw, tylko znowu te ceny :).

No i na koniec seria Delite, wygodny ER i cała reszta na poziomie marki TV, tyle że pole 62*. Myślę że one będą najbliżej ergonomi Vixenów, tylko znowu cena :(.

(na niemieckim forum widziałem parki Delite na sprzedaż)

 

Edytowane przez wojt0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eternal84 napisał:

Dla porównania kupiłem też bardzo chwalone w lornetach Morfeusze 12,5 mm. Pole widzenia jest bardziej wciągające niż w LVW, ale mam duży problem ze stabilnością obrazu pomimo dodatkowo nakręconego pierścienia M43 wydłużającego muszlę oczną. Minimalnie nieosiowe patrzenie powoduje pociemnienia/ spadek ogólnej jasności lub zmiany koloru tła. Po prostu ciągła walka z odpowiednią pozycją oczu zamiast skupienia na obserwacjach. 

Dokładnie kiedyś przechodziłem przez ten sam problem (tez do lornety kątowej APM). Też próbowałem Morfeuszy i miałem identyczne z nimi problemy - pociemnienia itp.

Skończyłem na TV Delos - i to jest to - doskonała jakość optyki, szerokie pole widzenia, duża odległość odsunięcia od oka, wygoda, brak jakikolwiek problemów z pociemnieniami, czy nie osiowym patrzeniem - zdecydowanie polecam do lornety.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem co mi nie pasowało w tych zdjęciach LVW22 z oferty sprzedaży - te okulary są zbyt długie. Nie wiedziałem, że są dwie wersje. Ja mam na szczęście tą krótszą.

 

Mam podobne doświadczenia z porównania Morfeusza z LVW - pole widzenia w tym pierwszym jest wyraźnie większe, dla mnie optymalne, ale w kwestii wygody daleko mu do Vixena. Jak na razie nie miałem innego okularu dającego jednocześnie tą jakość obrazu i wygodę użytkowania jakie oferuje LVW22. Jako namiastkę do bino kupiłem parę ES 68/24. Są całkiem dobre, nie planuję się ich pozbywać.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

Teraz rozumiem co mi nie pasowało w tych zdjęciach LVW22 z oferty sprzedaży - te okulary są zbyt długie. 

Dokładnie, dlatego trzeba uważać przy ewentualnym zakupie LVW do lornety. Z drugiej strony te dłuższe ponoć są lepsze optycznie. Tak piszą w CN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Eternal84 napisał:

Dokładnie, dlatego trzeba uważać przy ewentualnym zakupie LVW do lornety. Z drugiej strony te dłuższe ponoć są lepsze optycznie. Tak piszą w CN

Tylko co Ci po lepszym okularze, który nie sięga nieskończoności? 

Ja też miałem wersję krótką.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcin_G napisał:

Tylko co Ci po lepszym okularze, który nie sięga nieskończoności? 

Ja też miałem wersję krótką.....

Do lornety nie, ale jeśli ktoś szuka do teleskopu to dłuższa obudowa i inny punkt ogniskowania nie powinno być problemem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Eternal84 napisał:

Ciekawe czy ktoś na forum użytkuje

Miałem na próbę do lornety właśnie Vixena SSW 7mm - szkło bardzo dobre, duże pole widzenia, bez pociemnień, małe zgrabne i wygodne, dobra regulacja muszli ocznych. Jedyny minus to rant, podcięcie na pierścieniu na mocowaniu - nie zawsze przy mocowaniu tuleja okularu siadała dobrze w gniazdach lornetki, ale zawsze po jednej poprawce było ok. Akurat 7mm uznałem za zbyt duże powiększenie i okulary zwróciłem do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Możesz jeszcze zaryzykować, być pierwszym w PL i kupić nową serię Antares Speer Waler IV. Z nielicznych informacji pierwszych użytkowników wynika że są jakościowo takie same jak tytułowe LVW a mają naprawdę dobrą cenę. Tylko nikt Ci nie powie czy będę ostrzyć z lornetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wampum napisał:

Hej.

Możesz jeszcze zaryzykować, być pierwszym w PL i kupić nową serię Antares Speer Waler IV. Z nielicznych informacji pierwszych użytkowników wynika że są jakościowo takie same jak tytułowe LVW a mają naprawdę dobrą cenę. Tylko nikt Ci nie powie czy będę ostrzyć z lornetą.

Wystarczy ustalić gdzie w stosunku do obudowy okularu znajduje się płaszczyzna przysłony w okularze dostarczanym z lornetką. Baader i Tele Vue podają tę informację. Może da się dotrzeć do "anatomii" Antaresów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał:

nawet nie próbuj.....

 

Do planet - Maksutov + nasadka bino

Do Księżyca - coś, co da Ci powiększenie 50x ~ 60x

Wiem, że lorneta nie będzie tak dobra jak refraktor czy Mak, ale sporo osób używa lornet APM (zwłaszcza 120 mm SD apo) do źrenicy wyjściowej rzędu 1-0,8 mm z pozytywnym wynikiem. Pierwszy właściciel lornety, którą nabyłem używał powiększeń do niemal 160x na Jowiszu i Saturnie przy bardzo dobrych warunkach pogodowych. Może to już trochę przesada i nic nowego nie widać, ale zaryzykowałbym okular 4 mm dla powiększenia 137x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Waldixs w swojej SD 120 osiąga planetarne powiększenia z satysfakcjonującym obrazem. Raczej jego komentarz byłby tu wskazany... zwłaszcza, że masz klasową lornetę SD z lepszą korekcją chromatyzmu a nie Ed. 

Moja lorneta to wydanie APM 100 SD-Apo na szkle FCD100 jako ulepszenie APM 100 ED APO. Osiąga taką samą jakość obrazu jak APM 120 SD apo na szkle FPL53. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Eternal84 napisał:

Moja lorneta to wydanie APM 100 SD-Apo na szkle FCD100 jako ulepszenie APM 100 ED APO. Osiąga taką samą jakość obrazu jak APM 120 SD apo na szkle FPL53. 

Myślę, że przy dużych powiększeniach nie mniejsze znaczenie mieć będzie kolimacja danego egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że przy dużych powiększeniach nie mniejsze znaczenie mieć będzie kolimacja danego egzemplarza.

 

Zjechana kolimacja lornety to zmora strasznie zniechęcająca do obserwacji. Krótkoogniskowe okulary choćby po to warto mieć, by przy ich pomocy sprawdzić czy z kolimacją wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Zjechana kolimacja lornety to zmora strasznie zniechęcająca do obserwacji. Krótkoogniskowe okulary choćby po to warto mieć, by przy ich pomocy sprawdzić czy z kolimacją wszystko jest ok.

Ale czy wydasz kilka(naście?) stówek na parkę tylko po to aby przekonać się, że lorneta lub bino wymaga kolimacji, której sam nie zrobisz?

 

Małym druczkiem: wygodny planetary Vixen LV 4mm jest do wzięcia na giełdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.