Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii.


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, rozglądam się za sprzętem tylko i wyłącznie do astrofoto, fundusze jak na razie nie pozwalają na zakup 80ED z field flattenerem.

Mam już 12" gso (305/1200) do obserwacji wizualnych, ale potrzebuje czegoś lekkiego/poręcznego i o dużym polu widzenia.

W moim garażu stoi EQ6 pro, guiding zakupie gdy tylko będzie dostępny w sklepie, korektor komy w następnym miesiącu no i mam jakieś filtry skyglow & uhc-s.

Upatrzyłem sobie 2 modele i chciałbym dowiedzieć się którym warto się zainteresować chodzi mi głównie o jakość wyciągu, wykonania tuby i problematyczność z kolimacjami.

Gso 6" F/4 (150/600)

Sky-Watcher F/5 (130/650)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś początkujący, nie masz doświadczenia w obróbce to nie kupuj na razie teleskopu. Podepnij aparat (domyślam się, że masz DSLR a nie masz jeszcze dedykowanej do astrofoto kamery) na swój montaż i naświetlaj ile wlezie -znaczy dużo (nie 5-10 a 100-200) klatek, zestakuj i pobaw się materiałem.

A jeśli koniecznie chcesz kupić teleskop, to żaden z tych wymienionych tylko najlepiej mały refraktor, a ze zwierciadlanych (co zdecydowanie odradzam) to GSO albo SW F/5 (150/750) + oczywiście korektor komy i guiding. Ale w tym drugim przypadku bądź świadom, że lekko nie będzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam lustrzankę, stackowałem zdjęcia, obrabiałem swoje oraz bawiłem się gotowym materiałem ze strony astrobackyard.com

Co do tuby na razie nie mam dużo kasy na refraktor i moim planem jest kupić mały reflektor za około 1000zł sprzedać go na jesień/zimę i kupić refraktor.

I jeszcze prosiłbym o wytłumaczenie co ma Pan na myśli mówiąc "lekko nie będzie" bo jeżeli chodzi o kolimacje itd to już to robiłem między innymi na 12" gso.

Od razu mówię, że zdjęć do national geographic nie potrzebuję. A astrofoto z 12"gso na eq6 jest ponoć problematyczne i to mocno.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Grzędziel napisał:

Jeśli jesteś początkujący, nie masz doświadczenia w obróbce to nie kupuj na razie teleskopu. Podepnij aparat (domyślam się, że masz DSLR a nie masz jeszcze dedykowanej do astrofoto kamery) na swój montaż i naświetlaj ile wlezie -znaczy dużo (nie 5-10 a 100-200) klatek, zestakuj i pobaw się materiałem.

A jeśli koniecznie chcesz kupić teleskop, to żaden z tych wymienionych tylko najlepiej mały refraktor, a ze zwierciadlanych (co zdecydowanie odradzam) to GSO albo SW F/5 (150/750) + oczywiście korektor komy i guiding. Ale w tym drugim przypadku bądź świadom, że lekko nie będzie.

 

To Newton będzie gorszy od achro ? Bo refraktor do astrofoto to chyba tylko ED/APO, a to już kosztuje. A kolega chce tanio. Z tych Newtonów to chyba lepiej SW, większy i jaśniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Charon_X napisał:

 

To Newton będzie gorszy od achro ? Bo refraktor do astrofoto to chyba tylko ED/APO, a to już kosztuje. A kolega chce tanio. Z tych Newtonów to chyba lepiej SW, większy i jaśniejszy.

Ja nie rekomenduję achro, miałem na myśli małe APO. Newton będzie lepszy od taniego achromata, ale jest trudny do ogarnięcia dla początkującego - kolimacja, roszenie, spora skala.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Arciaq napisał:

Tak mam lustrzankę, stackowałem zdjęcia, obrabiałem swoje oraz bawiłem się gotowym materiałem ze strony astrobackyard.com

Co do tuby na razie nie mam dużo kasy na refraktor i moim planem jest kupić mały reflektor za około 1000zł sprzedać go na jesień/zimę i kupić refraktor.

I jeszcze prosiłbym o wytłumaczenie co ma Pan na myśli mówiąc "lekko nie będzie" bo jeżeli chodzi o kolimacje itd to już to robiłem między innymi na 12" gso.

Od razu mówię, że zdjęć do national geographic nie potrzebuję. A astrofoto z 12"gso na eq6 jest ponoć problematyczne i to mocno.

Pozdrawiam

 

To bierz Niutka 150 F/5

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arciaq napisał:

Rozumiem, że ma Pan na myśli problemy z kolimacją itp w newtonie f/4?

 

Tak

1 godzinę temu, Arciaq napisał:

A jeżeli bym miał wybrać jednego to gso czy sw?

Trudno powiedzieć, oba powinny być porównywalne.

Miałem SW i był bez zarzutu, ale nie miałem nigdy GSO więc może się wypowie jakiś jego właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Ja nie rekomenduję achro, miałem na myśli małe APO. Newton będzie lepszy od taniego achromata, ale jest trudny do ogarnięcia dla początkującego - kolimacja, roszenie, spora skala.

 

Tylko kolega chciał tanią tubę na początek, bo nie ma kasy na APO/ED, które planuje na jesień.  A tanio to albo Newton, albo jakieś stare obiektywy M42. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Astroigi napisał:

Tair 3S lub nawet lepiej 3A, myślę że to bardzo dobre szkło na początek.

Można kupić go za około 400 ziko

Wydaję mi się że mam bardzo dobry obiektyw do takich rzeczy typu M31 albo jakieś szerokie kadry mowa o tamronie 70-300 apo z soczewkami LD I XLD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Arciaq napisał:

Wydaję mi się że mam bardzo dobry obiektyw do takich rzeczy typu M31 albo jakieś szerokie kadry mowa o tamronie 70-300 apo z soczewkami LD I XLD

To NIE JEST dobry obiektyw do DSO. To jest dobry obiektyw na ptaszki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, wessel napisał:

Tanio to nie będzie. Dolicz korektor pola, bo DSLR to mały piksel i duża matryca. No i trochę  kasy na złączki o regulowanej długości.

W złączek dużo to zdążyłem się już wyposażyć a jeżeli chodzi o korektor komy to go kupię na dniach jest w planach od dawna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Nie chodzi o winietę. Ten obiektyw ma spore zniekształcenia typu koma na końcach pola widzenia, no bo to zoom i służy do czegoś innego.

Ja jestem amatorem ale ze zdjęcia z astrobina mi się bardzo podobają zrobione tym obiektywem.

A co winiety chodzi mi ogólnie o newtony. W 12" jest jej trochę i zmienią się jakoś przy przejściu na 6"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

Nie chodzi o winietę. Ten obiektyw ma spore zniekształcenia typu koma na końcach pola widzenia, no bo to zoom i służy do czegoś innego.

A tutaj cytat z optyczne.pl "Koma jest zauważalna w zasadzie tylko na najkrótszej ogniskowej. Po przejściu do zakresu 135–200 mm wada ta zmniejsza się wyraźnie i znika praktycznie całkowicie dla 300 mm. Tutaj zachowanie obiektywu możemy ocenić więc pozytywnie. Co ciekawe, jest to praktycznie dokładnie taki sam wynik jak w przypadku Sigmy 70–300 mm OS." chyba że sprawdzą się to tylko w fotografii dziennej chociaż przykład pokazany jest  chyba na marsie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektywów do astrofoto najlepiej spiszą się te stałoogniskowe. Z tych najpopularniejszych w świecie astrofoto to Samyang 135mm f/2, Canon 200mm f/2.8L, Canon 300mm f/4L, Canon 400mm f/5.6L.

A jak ktoś jest naprawdę uparty na zooma, to brać chyba tylko zoomy z najwyższej jakościowo (i niestety cenowo) półki, jak np. Canon 100-400mm z serii "L". 

Tutaj przykładowe zdjęcia z tego zooma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.