Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii.


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno szukałem podobnego teleskopu i rozpisałem sobie nawet kwestię obstrukcji lustra wtórnego u różnych modeli. Szczególnie zwraca uwagę spore LW w GSO. 
Dane zbierane ze sklepów internetowych. 

 

SW 130 P 130/650

Lustro główne 13cm. Powierzchnia: 132,7cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               34,5 mm. Powierzchnia: 9,3cm2

Zostaje: 123,4cm2 czynnej powierzchni

12,5cm - apertura czynna, czyli F/5,2

 

GSO 150/600

Lustro główne 15cm. Powierzchnia: 176,7cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               63mm. Powierzchnia: 31,2cm2

Zostaje: 145,5cm2 czynnej powierzchni

13,6cm - apertura czynna, czyli F/4,4

 

GSO 150/750

Lustro główne 15cm. Powierzchnia: 176,7cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               63mm. Powierzchnia: 31,2cm2

Zostaje: 145,5cm2 czynnej powierzchni

13,6cm - apertura czynna, czyli F/5,5

 

SW 150/750 P

Lustro główne 15cm. Powierzchnia: 176,7cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               45mm. Powierzchnia: 15,9cm2

Zostaje: 160,8cm2 czynnej powierzchni

14,3cm - apertura czynna, czyli F/5,2

 

SW 150/750 PDS

Lustro główne 15cm. Powierzchnia: 176,7cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               47mm. Powierzchnia: 17,3cm2

Zostaje: 159,4cm2 czynnej powierzchni

14,2cm - apertura czynna, czyli F/5,3

 

TS Optics Teleskop N 154/600 Photon

Lustro główne 154mm. Powierzchnia: 186,2cm2

Średnica zwierciadła wtórnego:               42mm. Powierzchnia: 13,8cm2

Zostaje: 172,4cm2 czynnej powierzchni

14,8cm - apertura czynna, czyli F/4,0

Ostatecznie złapałem używkę SW 150 PDS. Mi pasuje. Ale mam niskie wymagania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, licho52 napisał:

Nie wiem skąd to parcie na teleobiektywy.

Dobrej jakości teleobiektywy są bezproblemowe w obsłudze i dają piękne zdjęcia, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś chce focić lustrzanką, a już w szczególności pelnoklatkowa. Znalezienie dobrej jakości APO, flattenera do niego, połączenie wszystkiego ze sobą nie jest łatwe. Z teleskopem zwierciadlanym będzie jeszcze trudniej, bo oprócz w/w problemów dochodzi jeszcze kolimacja i walka z koma. Do tego niewykluczone, że aby wyostrzyć na aparacie, to konieczne będzie podnoszenie lustra. Nie pisałem jeszcze tutaj chociażby o potencjalnym problemie, jakim może być ugięcie tuby pod wpływem obciążenia (wyciąg, korektor komy, aparat). Do tego wszystkiego trzeba jeszcze nałożyć fakt bardzo długiej ogniskowej, jaką cieszą się Newtony. A im dłuższa ogniskowa, tym więcej problemów w astrofoto.

 

Z w/w powodów początkującym astrofotografom zaleca się rozpoczęcie hobby od połączenia DSLR/DSLM + krótki teleobiektyw, jak np. Samyang 135mm. Sprawi im to na początku najmniej problemów. Z czasem, jak nabiorą doświadczenia, mogą przesiąść się na bardziej zaawansowane konstrukcje i wówczas łatwiej będzie im pokonać problemy z tym związane. W przeciwnym wypadku wysoce ryzykują, że napotkane problemy przy długich ogniskowych związanych z teleskopami będą dla nich nie do przeskoczenia, przynajmniej finansowego. To wywoła frustrację, zniechęcenie do hobby, a w ostateczności porzucenie go.

 

Dlatego wpierw należy nauczyć się chodzić, a potem biegać :) Aczkolwiek człowiek nieraz podczas nauki chodzenia przewróci się, ale wówczas upadek przynajmniej mniej boli :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maro21 napisał:

https://www.astrobin.com/eef128/?nc=user

Niestety ten obiektyw jest fatalny powiększ sobie i pooglądaj kształt gwiazdek. 

Wydaję mi się, że to nie ten obiektyw tylko wersja LD Macro która ma okropną aberrację chromatyczną i kosztuje w granicach 200zł a ten który ja mam apo został wpuszczony na rynek 9 lat temu i kosztuje do dzisiaj około 1800zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Arciaq napisał:

https://www.astrobin.com/209512/?nc=user proszę tutaj zdjęcie z tego oto obiektywu.

Zupełnie przyzwoita optyka.

Więc skoro go masz to nie kupuj Newtona, tylko zbieraj nim materiał, ćwicz obróbkę i odkładaj kasę na ED 80 lub inne APO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Twój obiektyw ma gwint filtrowy 62mm, zaś największe wkręcane filtry są na gwint 52mm. Musiałbyś więc kupić redukcję filtrowa 62=>52 mm i ns nią wkręcić filtr 52mm.

Wow takie coś by zadziałało ? :O

Nie było by w widać w kadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać by nie było, bo redukcja jest całkowicie okrągła. Natomiast w przypadku niektórych ogniskowych mogłaby spaść światłosila, ponieważ taka redukcja działa niczym przysłona - wówczas czynna apertura miałaby średnicę ok. 50mm. W praktyce należałoby to sprawdzić.

Sama redukcja kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc na początku mógłbyś spróbować zrobić zdjęcia z samą redukcją wkrecona na obiektyw, a ew. później kupić sobie filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Widać by nie było, bo redukcja jest całkowicie okrągła. Natomiast w przypadku niektórych ogniskowych mogłaby spaść światłosila, ponieważ taka redukcja działa niczym przysłona - wówczas czynna apertura miałaby średnicę ok. 50mm. W praktyce należałoby to sprawdzić.

Sama redukcja kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc na początku mógłbyś spróbować zrobić zdjęcia z samą redukcją wkrecona na obiektyw, a ew. później kupić sobie filtr.

Wow bardzo dziękuje w życiu bym o tym nie pomyślał.

Mam już filtry typu skyglow i uhcs od baadera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomchm napisał:

Widać by nie było, bo redukcja jest całkowicie okrągła. Natomiast w przypadku niektórych ogniskowych mogłaby spaść światłosila, ponieważ taka redukcja działa niczym przysłona - wówczas czynna apertura miałaby średnicę ok. 50mm. W praktyce należałoby to sprawdzić.

Sama redukcja kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc na początku mógłbyś spróbować zrobić zdjęcia z samą redukcją wkrecona na obiektyw, a ew. później kupić sobie filtr.

Jeszcze raz mega dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomchm napisał:

Do tego całego focenia to moim zdaniem będą jeszcze dwie rzeczy potrzebne:

a) programowalny interwałometr do aparatu;

b) grzałka na obiektyw.

Zakładam, że masz już to ogarnięte :) 

Grzałki nie mam niestety ale to podobno "parę groszy" co do interwałometru czeka w torbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka na teleskop/obiektyw do w naszym klimacie wyposażenie obowiązkowe, ponieważ bez niej najczęściej po max. kilkudziesięciu minutach zaparuje optyka.

W przypadku twojego obiektywu niekoniecznie musi to być grzałka 12V, moim zdaniem wystarczy grzałka USB na 5V. Moim zdaniem tutaj masz dwa wyjścia:

a) zamówić sobie grzałkę u jednego z naszych forumowych kolegów (grzałki na 5V wykonuje kolega @cwic, te na 12V robi kolega @Grzegorz Czernecki);

b) kupić sobie grzałkę USB na Aliexpress; ja takowych używam i są OK.

Tylko aby dobrać grzałkę do obiektywu, to musisz znać obwód jego osłony przeciwsłonecznej.

 

Alternatywnie możesz stać z suszarką przy obiektywie, ale nie polecam tej metody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomchm napisał:

Grzałka na teleskop/obiektyw do w naszym klimacie wyposażenie obowiązkowe, ponieważ bez niej najczęściej po max. kilkudziesięciu minutach zaparuje optyka.

W przypadku twojego obiektywu niekoniecznie musi to być grzałka 12V, moim zdaniem wystarczy grzałka USB na 5V. Moim zdaniem tutaj masz dwa wyjścia:

a) zamówić sobie grzałkę u jednego z naszych forumowych kolegów (grzałki na 5V wykonuje kolega @cwic, te na 12V robi kolega @Grzegorz Czernecki);

b) kupić sobie grzałkę USB na Aliexpress; ja takowych używam i są OK.

Tylko aby dobrać grzałkę do obiektywu, to musisz znać obwód jego osłony przeciwsłonecznej.

 

Alternatywnie możesz stać z suszarką przy obiektywie, ale nie polecam tej metody :)

Wygląda na to że redukcja filtrowa zadziała, wczoraj po nocy wycinałem z kartonu symulacje takiego filtra i było ok :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.