Skocz do zawartości

Następca Wirusa 2020- WIrus 2021 - najtańszy montaż do astrofotografii DSLR


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż WIrus 2020 spełnił oczekiwania , jakie w nim pokładałem i mam nadzieję, że służy dobrze nowemu właścicielowi. Jak dla mnie jego delikatna, przestrzenna konstrukcja, zabierająca jedno miejsce pasażerskie na tylnej kanapie okazała się lekko niepraktyczna.

No ale gdzieś połowie ubiegłego roku jeden z kolegów wstawił link do kolejnego "wynalazku" , a ja oczywiście złapałem haczyk razem z robakiem i właśnie go wydrukowałem i złożyłem.

Ciekawe, czy spełni założenia twórcy czyli czasy do 300 sekund przy ogniskowych do 140 mm?

Ustawianie na biegun w "lunetce" , która jest osią obrotu RA ( rurka mosiężna fi 10 mm), napęd sterowany Arduino Nano. Ano, zobaczymy.

Inne elementy - dwa łożyska 30x10x9 , kilka śrubek i nakrętek. Zmodyfikowałem kąt nachylenia - teraz jest 52 stopnie- ale to jest element wymienny i jadąc na dalekie południe można sobie wydrukować dowolny kąt nachylenia osi Ziemi. No i wstawiłem nakrętkę 3/8 cala od dołu, żeby mocować na statywie. Całość jest malutka, przeciwwaga mocowana na gwintowanym pręcie fi 8 mm.

 

Wydruk - korpus i główny kawałek mocowania DSLR i przeciwwagi.

 

IMG_1344.JPG.4fdbf138d4bafee0e3f66d14791cae25.JPG

 

Koła przekładni i silnik

 

IMG_1345.JPG.78e9b34512bdb50ac320099ac6c540d0.JPG

 

Mocowanie 52 stopnie.

 

IMG_1347.JPG.738552312e12d7e695f2c3868b31812f.JPG

 

Oś ( "lunetka biegunowa")

 

IMG_1349.JPG.9ed56360ca764954913fb7db6d0bf8bc.JPG

 

Złożony

 

IMG_1351.JPG.1fd29d9f996f7103c43670608c996a27.JPG

 

Złożony - od strony przekładni

 

IMG_1352.JPG.c93eb1bede2379171c5932908178c4d0.JPG

 

Stopka z gwintem

 

IMG_1353.thumb.JPG.58233b4f5a4b9053ff6a41d020133dfb.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirek01 napisał:

Wygląda bardzo kompaktowo.

 

najsłabszy punkt to chyba platikowe koła zębate. 

Znacznie lepiej spisywałby się napęd paskowy 

 

 

Czekam na testy.

 

Po to żeby coś tuningować najpierw trzeba zbudować, czyż nie tak?

Przekładnię z paskiem oczywiście da się zastosować, ale potrzebna będzie przeróbka korpusu, żeby odsunąć silnik

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wessel napisał:

Po to żeby coś tuningować najpierw trzeba zbudować, czyż nie tak?

Przekładnię z paskiem oczywiście da się zastosować, ale potrzebna będzie przeróbka korpusu, żeby odsunąć silnik

Oczywiście, pełna zgoda... ale przecież dobrze wiesz, że na takich wydrukowanych kołach uprowadzić 140mm przez 300s nie ma szans, nawet jak ustawisz na biegun perfekcyjnie.

Nawet jakby  przy 50mm udało sie te 120s to i tak będzie to fajny turystyczny montaż na szerokie kadry.

 

może wystarczyłoby tylko obrócić silnik o 180st. Nie wiem jaką masz teraz odległość osiowa ale przy zastosowaniu paska gt2  małego koła 16z dużego 96z i paska 224mm odległosc miedzu osiami musi być 49,88mm

 

Jestem bardzo ciekaw jak wypadną testy.

 

Trzymam kciuki

pozdr.

M.

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W komentarzach do projektu są informacje, że kod trzeba zmodyfikować bo ruch silnika jest w odwrotną stronę. Jest też inna wersja sterowania silnikiem z dokładniejszą kontrolą.
Mam zamiar zrobić dwie wersje - zębatki i pasek.

Pytanie do @wessel ile czasu Ci się te części drukowały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mirek01 napisał:

Oczywiście, pełna zgoda... ale przecież dobrze wiesz, że na takich wydrukowanych kołach uprowadzić 140mm przez 300s nie ma szans, nawet jak ustawisz na biegun perfekcyjnie.

Nawet jakby  przy 50mm udało sie te 120s to i tak będzie to fajny turystyczny montaż na szerokie kadry.

 

może wystarczyłoby tylko obrócić silnik o 180st. Nie wiem jaką masz teraz odległość osiowa ale przy zastosowaniu paska gt2  małego koła 16z dużego 96z i paska 224mm odległosc miedzu osiami musi być 49,88mm

 

Jestem bardzo ciekaw jak wypadną testy.

 

Trzymam kciuki

pozdr.

M.

A gdzie znalazłeś koło GT2 na 96 zębów? Mnie się nie udało..

Nie wiem ile się drukowało, bo robiłem to na raty przy okazji innych projketów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, apolkowski napisał:

W komentarzach do projektu są informacje, że kod trzeba zmodyfikować bo ruch silnika jest w odwrotną stronę. Jest też inna wersja sterowania silnikiem z dokładniejszą kontrolą.

A jaką rozdzielczość mikrokrokową zastosowano w projekcie?  A gdyby przerobić silnik na bipolarny (dość prosta sprawa) można by sterować jakimkolwiek driverem np.A4988

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wessel napisał:

Z tą przekładnią jest problem, bo trzeba trzymać się zasady 600 przy naświetlaniu. Czyli oś nie maże stać nieruchomo dłużej niż np. 6 sekund przy ogniskowej 100 mm

Zasada 600 to bujda. Przy ogniskowej 100 mm widać pojechanie przy 1-2 sek na dzisiejszych matrycach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A nie myślałeś o zastosowaniu przekładni harmonicznej?

Bo mi chodzi po głowie jakiś taki montaż, z taką właśnie przekładnią, z drukarki 3D. Ale to najpierw muszę pokończyć to, co pozaczynałem.

Coś takiego? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Też sobie taki zbudowałem. 

Testowałem z Canonem 600D i obiektywami 500 i 85mm

Czas jaki udało mi się uzyskać to 120s ale pewnie są się więcej.

Właśnie przez tę zębatkę od razu trzeba ustawiać głowice tak , żeby silnik ciągnął przeciwwagę.

Zasilanie z powerbanka a ustawienie na polarną za pomocą lasera.

IMG_20201114_231710.jpg

IMG_20201118_215042.jpg

IMG_20201102_225650.jpg

IMG_20201102_230656.jpg

IMG_20201102_225644.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Mirek, a masz jakiś projekt na takie koła? Czy ręczna rzeźba?

 

może tu stworzysz wg instrukcji https://3dwpraktyce.pl/2018/02/szybki-sposob-generowanie-kol-zebatych/

wprawdzie to jest generator klasycznych kół zębatych ale mozna popróbować

 

koło.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.