Skocz do zawartości

Następca Wirusa 2020- WIrus 2021 - najtańszy montaż do astrofotografii DSLR


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, apolkowski napisał:

Wersja "0" działa. 

image.png.0c6ff38cc97e55e7b9452955f7485ff4.png

Btawo i jaka jest odpowiedź na pytanie "ile się drukowało"?

 

Trochę  kabelków i płytek wykorzystałeś :D.

Teraz tylko ścieśniaj, ścieśniaj :D

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirek01 napisał:

Btawo i jaka jest odpowiedź na pytanie "ile się drukowało"?

Właściwie to odpowiedź była od początku w materiale wyjściowym, gdzie autor pisze, że mu to zajęło około 12 godzin. U mnie się to potwierdziło, z tym, że niektóre detale robiłem 2 razy, bo oryginał mi się nie sprawdził. Od zera zrobiłem element, na którym wiesza się aparat i z którego wychodzi pręt przeciwwagi. Kabelków jest dużo, bo silnik do testów podłączyłem przez moduł zasilania, a nie bezpośrednio z płytki Arduino.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wessel napisał:

Super! Ja dziś zmontowałem wszystko. Rozumiem że ten element odpowiadający za nachylenie osi względem ziemi też przerabiałeś na 50 parę stopni?

Tak. Na 53 stopnie. Na Ali zestaw 5 takich silników krokowych z płytkami ULN2003 to koszt niecałych 11 złotych + 3 zł przesyłka.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 23:31, wessel napisał:

A gdzie znalazłeś koło GT2 na 96 zębów? Mnie się nie udało..

Znalazłem koło 96 zębów do wydruku 3D, wystarczy odchudzić i zmodyfikować  średnicę otworu na oś. dołaczam . STL

Ale żeby sie zmieściło trzeba obrócić silnik (osie sa za blisko 35mm) dla paska 208mm 40,69mm

 

 

pozdrawiam

M.

 

 

96T_GT2.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kupiłem na Ali aluminiowe 100 zębów i mam też 16 zębów ( od starego Wirusa). Trzeba tylko nieco zmienić parametr w cyklu arduino i gitara. Koło w drodze.

Mocowanie silnika i tak trzeba przekonstruować bo jakoś trzeba rozwiązać napinanie paska. To będzie drugi cały korpus nowy

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

A ja kupiłem na Ali aluminiowe 100 zębów i mam też 16 zębów ( od starego Wirusa). Trzeba tylko nieco zmienić parametr w cyklu arduino i gitara. Koło w drodze.

Mocowanie silnika i tak trzeba przekonstruować bo jakoś trzeba rozwiązać napinanie paska. To będzie drugi cały korpus nowy

Proszę bardzo  100 zębów i  nawet 120 :D

100T_GT2_10mm.stl 120T_GT2.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wessel napisał:

Modyfikowałem w tym co znam, czyli TinkerCad.

Ja też zacząłem od modyfikacji w openSCAD, ale było to czasochłonne. Obejrzałem dwa fajne tutoriale o Fusion360 i okazało się, że ta modyfikacja jest bardzo prosta.

Wystarczy otworzyć plik projektowy w formacie f3d w Fusion360, wybrać Component6:1, najechać myszką na Sketch4, kliknąć prawy klawisz i wybrać Edit sketch. Pojawi się taki rysunek:

image.thumb.png.ceae11c63ae3622b36670c336adbec47.png

 

Należy wtedy kliknąć dwa razy na 45 stopni, wpisać w okienko np. 53 stopnie i nacisnąć Enter. Rysunek automatycznie się zaktualizuje, a po naciśnięciu na Finish Sketch pojawi się zaktualizowany model.

image.thumb.png.775552fd5fc0f8c8fe931212eff228b0.png

 

Żeby zapisać zmiany trzeba kliknąć prawym klawiszem na Component6:1 i wybrać Save as STL. Ja jeszcze dorobiłem w podstawie gwint na śrubę 3/8.

 

image.thumb.png.08ab0de535cb91506d2a9462e15cefec.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy śniadanku zrobiłem takie zestawienie kosztów montażu:
1. Elektronika
- Arduino Nano Every - 53 zł
- silnik krokowy z przekładnią 28BYJ-48 5V/ 0.1A ze sterownikiem ULN2003  - 14 zł
- diody, rezystory, przełącznik, gniazdo DC - 15 zł
2. Mechanika
- łożyska 30x10x9 2 szt. - 11 zł
- rurka 10 mm  - 25 zł
- pręt gwintowany 8 mm - 6 zł
- śruby, nakrętki ( także fotograficzne)  - 20 zł
- przeciwwaga - 50 zł
- głowica kulowa - 25 zł.

 

Podane ceny NIE ZAWIERAJĄ kosztów przesyłki - akurat ze względu na sytuację wszystko kupowałem Inpostem, więc realnie trzeba do każdej pozycji doliczyć 8,99 za przesyłkę.

Ponadto nikt nie sprzedaje rurek ani pręta w takich małych odcinkach, podane ceny dotyczą kawałków po pół metra. Podobnie ma się sprawa z drobnymi elementami typu np. diody, rezystory.

Gdzie poszukać oszczędności? Po pierwsze w szufladach :)

Poza tym : przeciwwagę kupiłem używaną od kolegi Astroigi na giełdzie, ale  można poszukać innych opcji i wykonań tego elementu.

Oczywiście u mnie też leżą zbędne diody, rezystory, przełączniki i gniazda, po cenie zakupu i przesyłki mogę zainteresowanemu wysłać. Mam też kawałek pręta 8 mm.

Pozostają koszty wydruku, ja oceniam je na 250 zł. Wydruk zawiera: korpus, dwie zębatki, mocowanie pręta przeciwwagi i głowicy kulowej, stopkę do kąta 52 stopnie. NIE ZAWIERA obudowy do elektroniki, bo ta zależy od płytki Arduino ( może być niekoniecznie Nano, ze stykami grzebieniowymi lub nie, itp).

Wykonałem kilka modyfikacji oryginalnych plików: wszystkie śruby i nakrętki M2.5 wymieniłem na M3, w stopce wstawiłem nakrętkę z gwintem fotograficznym do mocowania na typowym statywie foto albo do przykręcenia do dovetaila.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, apolkowski napisał:

Powstaje wersja Turbo. Jutro będę drukował. Przekładnię już wydrukowałem. Estetyka do bani, bo skupiam się na funkcjach w ramach moich ograniczonych umiejętności używania Fusion360.

 

image.png.bb0ef855e97d1e4951b3216f8519655c.png

No no...naprawdę turbo:laughbounce2:

 

Jakie przełożenie?

 

Przekladnia ślimakowa z drukarki 3D, bardzo interesujące, ale  czy to się  sie zetrze?:g:

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirek01 napisał:

No no...naprawdę turbo:laughbounce2:

 

Jakie przełożenie?

 

Przekladnia ślimakowa z drukarki 3D, bardzo interesujące, ale  czy to się  sie zetrze?:g:

M.

Duże koło ma 60 zębów. Teoretycznie podczas sesji nie powinno się obrócić o więcej niż 180 stopni ;-) , a małe obróci się wtedy 30 razy, więc nie powinno szybko się wytrzeć. Praktyka pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.