Skocz do zawartości

Następca Wirusa 2020- WIrus 2021 - najtańszy montaż do astrofotografii DSLR


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

A wytłumacz mi, jaki ma sens stosowanie przekładni ślimakowej, skoro przekładnia silnika jest duża i tu wymagane jest jedynie 6:1? Just for fun? :)

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

A wytłumacz mi, jaki ma sens stosowanie przekładni ślimakowej, skoro przekładnia silnika jest duża i tu wymagane jest jedynie 6:1? Just for fun? :)

 

W oryginale montaż robi krok co 3523 milisekundy czyli co 3,5 sekundy. W wersji z przekładnią ślimakową robi krok co 0,35 sekundy, więc płynność prowadzenia jest 10x lepsza. Wadą tej wersji jest niska prędkość przesuwu "szybkiego", bo nawet zmniejszenie opóźnienia z 6 do 1 milisekundy nie skompensuje zwiększenia przełożenia 10x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupuję, ale jak autor wyliczył przesuw co 3.5 sekundy wystarcza ( podobno) do zachowania punktowych gwiazd w skali jaką daje  DSLR.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

To kupuję, ale jak autor wyliczył przesuw co 3.5 sekundy wystarcza ( podobno) do zachowania punktowych gwiazd w skali jaką daje  DSLR.

Jeśli wezmę  tzw. prawo 500, podzielę te 500 przez 1,6 (APS-C) a potem przez 3,5 to zostanie limit ok. 90 mm ogniskowej. Zwiększając "dokładność" prowadzenia 10x rozszerzam teoretycznie zakres zastosowanych obiektywów.

Poza tym chciałem sprawdzić, jak wyjdzie taka modyfikacja. Fusion360 to niewiarygodne narzędzie ;-).

Do szerokich kątów wersja oryginalna ma być niby ok, ale jakoś bolało mnie, że od kroku do kroku niebo przesuwa się o ponad 50 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Oj, coś chyba źle wyliczyłeś. 50 sekund kątowych jeden krok? Niewiele ponad 360 kroków na pełny obrót?

 

Sekundy to nie minuty, panowie ;)

 

Ja bym ogólnie w takim montażu czuł się pewnie, gdyby kroki były robione częściej niż raz na sekundę.

 

Przekładnia ślimakowa ma tą zaletę, że mocniej "trzyma" w miejscu.

 

Powiedzmy sobie szczerze, 200mm to i tak nie tyle nie pociągnie, co nie udźwignie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wessel napisał:

Oj, coś chyba źle wyliczyłeś. 50 sekund kątowych jeden krok? Niewiele ponad 360 kroków na pełny obrót?

360x60x60=1,296,000 sekund 1,296,000 / 6 (przełożenie) / 4076 (kroków)= 53 sekundy co zgadza się z wyliczeniem, że 3,5 sekundy * 15 sekund kątowych na sekundę = 52,3 sekund kątowych na krok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

360x60x60=1,296,000 sekund 1,296,000 / 6 (przełożenie) / 4076 (kroków)= 53 sekundy co zgadza się z wyliczeniem, że 3,5 sekundy * 15 sekund kątowych na sekundę = 52,3 sekund kątowych na krok.

Mój błąd sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsłabszy punkt tego napędu to delikatna  zębatka 60z (delikatne jej zamocowanie) przy pierwszych próbach polowych złapała spore luzy na osi

 

Przekładnia ślimakowa jest spoko ale ja wolę iść w pasową, zaprojektowałem takie koła na pasek GT2

1350666945_monta82z.jpg.15ff380a79426a9e93781c3e9b930ebe.jpg

 

 

82 z   pasek 180mm   przełożenie 1:5,125

lub

 476586526_monta128z.jpg.c92f613e8a5cdd92c8e8545d826928af.jpg

 

128z pasek 268mm  przełożenie 1:8

 

Przerobiłem silnik na bipolarny i teraz przy mikrokroku 1/16 silnik z przekładnią potrzebuje  32 768 mikrokroków na jeden obrót.

przy zębatce 82z   wychodzi 7,55 sekund kątowych  na mikrokrok czyli  kroczek co 0,5s

A przy 128z  wychodzi 4,94 sekund kątowych  na mikrokrok czyli  kroczek co 0,33s podobnie jak przy ślimakowej.

 

Choć trudno stwierdzić jakie jest prawdziwe przełożenie w tym silniku bo pojawiaja się 2 wartości? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, apolkowski napisał:

Wrzucisz schemat podłączenia do Arduino i kod do skryptu?

Nie zasilam z arduino używam AstroEq a tam jest zwykly driver typu drv8825 lub A4988

 

W silniku trzeba zdemontować niebieską obudowę i przeciąć na plytce (np nożem) wspolną fazę (czerwony kabel) link wyżej.

 

Ale w projekcie też jest kod do płunniejszej pracy  z wykorzystaniem PWM

 

M.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbcie proszę test na PE :) Albo jakąś kamerką guidującą albo chociaż długie zdjęcie z przekoszonym biegunem. Jestem ciekawy, jak monstrualny błąd PE będzie miała taka drukowana przekładnia. A może nie aż taki monstrualny?

6 godzin temu, apolkowski napisał:

eśli wezmę  tzw. prawo 500

Ja bym brał co najwyżej "prawo 300". Przy 500 będziesz na pewno widział rozjechane gwiazdy. Więc w praktyce max ogniskowa jest tu jeszcze mniejsza.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 18:33, Behlur_Olderys napisał:

 

Sekundy to nie minuty, panowie ;)

 

Ja bym ogólnie w takim montażu czuł się pewnie, gdyby kroki były robione częściej niż raz na sekundę.

 

Przekładnia ślimakowa ma tą zaletę, że mocniej "trzyma" w miejscu.

 

Powiedzmy sobie szczerze, 200mm to i tak nie tyle nie pociągnie, co nie udźwignie :)

 

 

Fi10 -> fi20, łożyska 10x30x9 -> 20x42x12. Zaczyna to być droga zabawa jak na tani montażyk ;-) 

image.png.e503352b5ceeb58e0a57dd17916c126f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, projekt widzę że czeka już tylko na testy polowe. Jestem ciekaw które rozwiązanie (pasek czy ślimak) okaże się precyzyjniejsze.

Jeśli się uda wycisnąć na tym maleństwie osiągi chociaż zbliżone do SW SA to czapki z głów.

Swoją drogą planujecie wykonanie kilku sztuk dla chętnych?

Powodzenia i trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze próby już za mną, na pierwszy cel poszedł Regulus.

Ogniskowa 50mm F4 matryca  Aps-c

  Przekładnia głowna Pasek Gt2 16z:82z

Sterowanie mikrokrokowe Astro Eq  rozdzielczość teoretyczna 7.7arcsec/krok

 

90s 

90s.thumb.jpg.55e102d0f256b4b0e45a6631e3ae199a.jpg

 

120s

 

120s.thumb.jpg.4d4350375f45d74ade4b14a62f766338.jpg

 

ale montażyk pracuje nierówno i jedne klatki wychodzą inne nie. Powyzej 120s raczej nie da rady.

 

W dniu 14.02.2021 o 23:56, MateuszW napisał:

Zróbcie proszę test na PE :) Albo jakąś kamerką guidującą albo chociaż długie zdjęcie z przekoszonym biegunem. Jestem ciekawy, jak monstrualny błąd PE będzie miała taka drukowana przekładnia. A może nie aż taki monstrualny?

 

zrobiłem test błędu PE

przestawiłem oś montażu o kilka stopni  naświetlanie to 30min, wyszło tak

 1800s_dryf.jpg.3223fc9c37824b9c9ac7efe9be0a2d5e.jpg  

 

po rozciągnięciu (czerwona kreska  co 2,5min)

 

1800s_dryf1.jpg.1311e53e2b7049680996057bfabaa533.jpg

 

 

W pixelach  całkowita wysokość śladu 13pix     (skala ok. 21"/pix)

 

 

 

 

 

M

 

Edytowane przez mirek01
.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek, fajny test. Warto chyba napisać w której wersji montażu - domyślam się że z paskiem?

Na ile zmieniłeś czas skoku o jeden krok po zmianie przełożenia?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Mirek, fajny test. Warto chyba napisać w której wersji montażu - domyślam się że z paskiem?

Na ile zmieniłeś czas skoku o jeden krok po zmianie przełożenia?

Dopisałem

Przekładnia z paskiem,  steruje Astro Eq i mikrokrok wychodzi co około 0.5s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał wersję z przekładnią 100:16 na aluminiowych kołach GT2, jak przyjdzie przesyłka z Ali :) Dziś chyba zrobię testy oryginału... jak dam radę ogarnąć trzy setupy i to co w domu...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Ja będę miał wersję z przekładnią 100:16 na aluminiowych kołach GT2, jak przyjdzie przesyłka z Ali :) Dziś chyba zrobię testy oryginału... jak dam radę ogarnąć trzy setupy i to co w domu...

Myśle ze nie wiele pomoże tu aluminiowe koło problemem raczej są wewnętrzne plastikowe zębatki.

Cieżko jest też dobrze zamocować kolo na spłaszczony wał silnika

Ale do szerokich kadrów wakacyjnych bedzie Ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś "test" wersji turbo ze ślimakiem. Wrażenia mocno mieszane. Montaż jest wyjątkowo wrażliwy na drgania. Najlepsze klatki:

 

Nikon D500 z obiektywem 50 mm - czas - 180 sekund. Widać w powiększeniu zniekształcenie gwiazdek w wyniku drgań.

 

image.png.d72f3aeb9b351165da4d74b443b8a262.png

 

 

Ten sam Nikon D600 z zoomem 18-200 - ogniskowa 200 mm - czas 30 sekund:

 

image.thumb.png.fd6a60491dd407a44f0b2fc249b684c2.png

 

Kolejne klatki pokazują zniekształcenia wynikające z drgań i "skoków" przekładni.

 

image.png.7a6ac2b35c5091a0c4745121e5319403.png

 

Wnioski: Powstanie wersja z osią 20 lub 25 mm (zamiast 10 mm). Łożyska dla obu wersji już mam zamówione (42 mm). Do tego dołożę coś a'la sprzęgło w części górnej do łatwiejszego wyważania. Przekładnia zostanie ta sama, ale następnym razem nasmaruję zębatki smarem grafitowym. Może pozwoli to uniknąć skoków wynikających z oporów tarcia. 

Muszę też skrócić pręt przeciwwagi, ale potrzebny będzie inny ciężarek. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.