Skocz do zawartości

Następca Wirusa 2020- WIrus 2021 - najtańszy montaż do astrofotografii DSLR


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, apolkowski napisał:

Zrobiłem dziś "test" wersji turbo ze ślimakiem. Wrażenia mocno mieszane. Montaż jest wyjątkowo wrażliwy na drgania. Najlepsze klatki:

 

Nikon D500 z obiektywem 50 mm - czas - 180 sekund. Widać w powiększeniu zniekształcenie gwiazdek w wyniku drgań.

 

image.png.d72f3aeb9b351165da4d74b443b8a262.png

 

 

Ten sam Nikon D600 z zoomem 18-200 - ogniskowa 200 mm - czas 30 sekund:

 

image.thumb.png.fd6a60491dd407a44f0b2fc249b684c2.png

 

Kolejne klatki pokazują zniekształcenia wynikające z drgań i "skoków" przekładni.

 

image.png.7a6ac2b35c5091a0c4745121e5319403.png

 

Wnioski: Powstanie wersja z osią 20 lub 25 mm (zamiast 10 mm). Łożyska dla obu wersji już mam zamówione (42 mm). Do tego dołożę coś a'la sprzęgło w części górnej do łatwiejszego wyważania. Przekładnia zostanie ta sama, ale następnym razem nasmaruję zębatki smarem grafitowym. Może pozwoli to uniknąć skoków wynikających z oporów tarcia. 

Muszę też skrócić pręt przeciwwagi, ale potrzebny będzie inny ciężarek. 

Nie jestem pewien czy zmiany osi pomogą. Moze lepiej zwiększyć/usztywnić  podstawę. Myślałem ze te zygzaki są od plastikowych  przekładni silnika ale widzę że wzorki gwiazdek masz podobne jak u mnie  a przekładnie głowną masz 10x większą. ( jakie powięszenie na tych wycinkach zdjęć?) 

Czyli może  to raczej drgania całego montażu powodują te defekty a  nie napęd:g:

M.

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie też to drgania całości. To wszystko jest dość miękkie jak na ciężar Canona z obiektywem plus przeciwwaga. Nierównomierności zębatek przy takich ogniskowych to chyba nie powinny dawać aż takiego efektu. To musiały by być mocno widoczne nierównomierności wydruków.

Ja ograniczam testy do max.50-70 mm - po pierwsze ze względu na masę większych obiektywów po drugie na realia- to nie do tego ma służyć.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wersja rozwojowa : podstawowa wydrukowana 1:1 ze ściągniętych plików jest w testach w niezależnym laboratorium ( czyli u jednego z kolegów :) ) a ja zmodyfikowałem przekładnię na pasek GT2 . Wymagało to także przeróbki obudowy- przy okazji schowałem silnik do środka. Pomysła mam takiego żeby zrobić montaż/napęd  jak Bozia przykazała - w jednym kawałku - a nie z jakimś kawałkiem elektroniki bujającym na kabelkach.

IMG_1430.thumb.JPG.151623fb5bfe0bcc0c79829f1afad421.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika upchnięta w obudowie - czyli wszystko w jednym kawałku. Podłączamy zasilanie - z naładowanym powerbankiem 10.000 mAh działał prawie 11 godzin - i już.

IMG_1441.JPG.bfe98b70013a7dfe31c06dc7e1aed958.JPG

IMG_1440.JPG.d9fd525355f3dffed2bd9686bb6935bd.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Elektronika upchnięta w obudowie - czyli wszystko w jednym kawałku. Podłączamy zasilanie - z naładowanym powerbankiem 10.000 mAh działał prawie 11 godzin - i już.

IMG_1441.JPG.bfe98b70013a7dfe31c06dc7e1aed958.JPG

IMG_1440.JPG.d9fd525355f3dffed2bd9686bb6935bd.JPG

 

Hmm

 

A jak to wygląda po złożeniu... 

 

Czy mocowanie do statywu też zmieniłeś?

 

M.

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A tak wygląda to ostatecznie. Dla estetyki wymienię jeszcze pręt gwintowany na kawałek pręta ze stali nierdzewnej. Elektronika w jednej obudowie z całością. Przekładnia GT2 koła 100 i 16 zębów.

IMG_1450.thumb.JPG.c7aefeb93f04d5f2bcdbfea252c1a30b.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

A tak wygląda to ostatecznie. Dla estetyki wymienię jeszcze pręt gwintowany na kawałek pręta ze stali nierdzewnej. Elektronika w jednej obudowie z całością. Przekładnia GT2 koła 100 i 16 zębów.

IMG_1450.thumb.JPG.c7aefeb93f04d5f2bcdbfea252c1a30b.JPG

 

 

wygląda  bardzo estetycznie (kolor druku pomijam)

Zastanawiam się tylko  w jaki sposób wyważyć aparat gdy napęd jest zapięty na stałe?

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor druku...taki jak miałem nadmiar filamentu :)

Ja zrobiłem wyważenie przy odkręconej blokadzie . Ponieważ będę używał tylko jednego obiektywu i jednego aparatu to mi wystarcza. A jak to zrobią inni- niech się wykażą inwencją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wersja "de luxe" z prętem ze stali nierdzewnej. Całość ( bez statywu oczywiście) mieści się spokojnie w górnej komorze plecaka Manfortto, i to wcale nie z tych największych.

Mam pewne zastrzeżenia co do sztywności połączenia dovetail- korpus, jakieś to miękkie takie. Pewnie będzie mocowany bezpośrednio do statywu na śrubę 1/4 cala.

Przy okazji - zamiast statywu na wyjazdach można zastosować taki uchwyt jak na zdjęciu poniżej. Łapię się to do poręczy balkonu, poręczy na schodach terenowych, bagażnika dachowego samochodu a na Krecie do konara tamaryszka. To się mieści w plecaku, nie potrzeba targać statywu.

IMG_1480.thumb.JPG.49d5d2300f77bbf4556fbf141eaab314.JPG

IMG_1481.thumb.JPG.09e1f1e173a1e4d2128b1f19177073e3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Wersja "de luxe" z prętem ze stali nierdzewnej. Całość ( bez statywu oczywiście) mieści się spokojnie w górnej komorze plecaka Manfortto, i to wcale nie z tych największych.

Mam pewne zastrzeżenia co do sztywności połączenia dovetail- korpus, jakieś to miękkie takie. Pewnie będzie mocowany bezpośrednio do statywu na śrubę 1/4 cala.

Przy okazji - zamiast statywu na wyjazdach można zastosować taki uchwyt jak na zdjęciu poniżej. Łapię się to do poręczy balkonu, poręczy na schodach terenowych, bagażnika dachowego samochodu a na Krecie do konara tamaryszka. To się mieści w plecaku, nie potrzeba targać statywu.

IMG_1480.thumb.JPG.49d5d2300f77bbf4556fbf141eaab314.JPG

IMG_1481.thumb.JPG.09e1f1e173a1e4d2128b1f19177073e3.JPG

Co to za uchwyt do poręczy. Podrzuć  linka lub nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i klateczka reprezentatywna - optyka Tamron f5.6 ogniskowa 50 mm, ISO 1600. Canon 1100D. CZAS 180 sekund

Oglądamy na środku piękne okrągłe gwiazdeczki.

Czas ustawiania na Polaris - 2 minuty.

Napęd do sprzedania za 400 zł plus przesyłka :)

1451574847_Wirustest.thumb.jpg.06ec472c6c7d2ee5e93d057333bd616e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.