Skocz do zawartości

Adaptacja AZ5 na statyw 1,75 cala z trzpieniem


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem od sympatycznego Słowaka głowicę AZ5  z zamiarem posadzenia jej na statywie 1,75 cala z trzpieniem.  W sklepach bowiem oferują dziwoląg

i mają tę czelność napisać, że nośność 5 kg .  KOSMICZNA BZDURA - i nie będę nawet szczegółowo uzasadniał - dlaczego . B. słaby statyw i do tego

extension tube 21,5 cm  - wystarczy !

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9994_Skywatcher-AZ5-Alt-Azimuth-Mount-with-Tripod.html

 

Więc do dzieła :

1.  Statyw 1,75" z głowicą , rozpórką i śrubą  - jak niżej :

 

DSC00417.JPG.af0b8010a87052336534050e8aee6039.JPGDSC00420.JPG.a413e5d1957255518421c9f7e5b1098a.JPG

    

 

2.  Nieoceniony p. Mirek  przerobił głowicę AZ5 w/g moich wskazówek , rozwiązując po drodze szczególiki - a było tego nie mało !

 

DSC00421.JPG.2a1720fe9175108f1b516ab8b5f4da96.JPGDSC00416.JPG.37fab0ab27bdf6279187b57fb2621ab0.JPG

 

 

3.  AZ5 przed przeróbką  - przypominam, miał PŁASKA PODSTAWE  -  mocowany był do statywu  TEZ Z PŁASKA GŁOWICA  .

     Służyła temu specjalnie dorobiona  śruba ( wykonana zresztą bardzo fajnie, efektownie !!! ) 

     Tak  udoskonalił mocowanie dexter77, by można było ten AZ5 posadzić na solidnym statywie z PŁASKA głowicą . Są takie statywy.

    

     Na fotkach śruba i zamocowanie przy pomocy tej śruby. Szkopuł w tym , że brak  jest w tym rozwiązaniu  

     solidnej rozpórki nóg statywu,  która radykalnie zwiększa sztywność układu;  po to zresztą jest - nie tylko do włożenia paru okularów.  

 

     DSC00422.JPG.b637f9e0415aaeb41c72e97ad2ea9044.JPGDSC00418.JPG.6307f5817621e2399f08ae2818e2391f.JPG

 

4.   Dla porównania na fotkach niżej EQM-35 gt   oraz  postawiony AZ5  na klasycznym, normalnym statywie 1,75" z rozpórką i prętem. Pręt musiał ulec adaptacji.

      Prosta adaptacja polegała na tym, że  na długości ok. 20 mm  musiało się stoczyć do fi  nieco mniejszego,  niż 3/8 cala - by wszedł głębiej i chwycił gwint  3/8 cala

      wewnątrz podstawy AZ5 . Umożliwia to bowiem zastosowanie rozpórki  a nośność AZ5 wzrośnie do ok. 7 kg. 

      Tak to "czuję",  bo posadziłem na nim  Cassegrain 6 cali + bino z dwoma okularami.  Przy dużych powiększeniach praktycznie żadnych drgań.

 

      DSC00423.JPG.0d57203fcb22896b64c6f878e3ee8e26.JPGDSC00419.JPG.a4d04f4e34cd179cf23d5fdae789e161.JPG

DSC00411.JPG.4473ab8f8e991f010c756ed602fbe641.JPG1001636873_DSC00412(1).JPG.ac5af24cc4be07e8e8ba88c508f292c3.JPG

 

     Tak na marginesie : prrzeróbka AZ5 wymagała dużej bystrości umysłu, by coś nie pochrzanić wewnątrz  podstawy AZ5.   A p. Mirek ma 80 lat !!!!

     Jeszcze dorabia elementy do silników modeli samolotów, do maszyn tkalniczych, drukarek, do silników  przedwojennych czeskich aut - i tak można byłoby

     wyliczać jeszcze długo !   Niesamowity facet. Klobouk dolu ( kapelusz z głowy - wolne tłumaczenie )

         

     Mam nadzieję, że wszystko jest jasne :)

 

  

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, zbignieww napisał:
Chodzi o klasykę, uchwycenie montażu w najbardziej popularnych statywach dla cg4,cg5 EQ5
i podobne...
Współpracuje z półeczką z otworami na okulary, stanowiącą równocześnie rozpórkę nóg
statywu. Reflektuję na sam pręt, ale w ostateczności może być z półeczką .

Z.  :)

 

@zbignieww

No właśnie, w pierwszym poście napisałeś że potrzebujesz śruby do EQ5,  ta na 100% to M10, tak jak w EQ3-2. A nowy AZ5 czy EQM35 mają gwinty 3/8", stąd to całe zamieszanie. Wygląda na to że w statywach stalowych 1,75" róźnica to tylko kwestia gwintu na końcu śruby, w zależności od zestawu z którego pochodzi, grubość pręta ta sama tylko gwinty inne - przypominam że różnica w średnicy to ~0.5mm;)

P. S  ATM skuteczny ale czy niebyłoby lepiej zastosować taki adapter zamiast nieodwracalnie ciąć głowicę i trzpień na gnieździe statywu? 

https://m.pl.aliexpress.com/item/33038612143.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail

ASToptics-PHOTO-ADAPTER-FOR-EQ3-EQ5-TRIP

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem , zrezygnowałem - z kilku powodów :

 

1.  Adaptacja kosztowała mnie 200 czeskich koron a w Aliexpresie  cca 1000.- koron  ( po przeliczeniu, nie bawiąc się w aptekarza )

2. Podnoszę wagę statywu. To jest lity wałec, zapewne  z duraluminium , w mojej przeróbce we wnętrzu są jedynie odpowiednie pierścienie.

3. Co z rozpórką i usztywnieniem statywu ?  Na fotce tego nie widać .

 

To, że trzpień został skrócony o ok. 5 mm  - wyszło tylko na dobre !  Jest lżej, cha, cha  !  ;)   Przecież te 2 śruby  ustawiające azymut naciskają trzpień 

przy jego podstawie. Wogóle nie rozumiem, dlaczego robią taki wysoki .  W dodatku, gdy kiedyś miałem statyw 2-calowy - trzpień był wykręcany - ot co !!!

W moim statywie - niestety, jest to odlew, ani niu !  A ułatwiło by mi to adaptację !!! 

 

No i tak sobie myślę , że przy sprzedaży kupujący raczej będzie zadowolony , że ma takie uniwersalne rozwiązanie . Z rozpórką ! 

 

noooo, ale napisałem też  cg4, cg5 ...  Montaż cg5 gt miałem - na tym samym statywie 1,75"

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbignieww chodziło mi tylko o możliwe rozwiązanie, a nie zakup. 

 

Ad1. adaptacja wyszła tanio ale cięcie odbije sie na cenie ewentualnej odsprzedaży sprzętu więc... 

 

Ad2. Ile może ważyć taki walec, i jak wychodzi to procentowo przy wadze całego montażu- znikomo. Pozatym niektórzy jeszcze dociążają statywy. 

 

Ad3. Co z rozpórką? Wkręcasz ją normalnie jak w orginalną głowicę, spód tego adaptera jest jak spód głowicy. W linku z ali masz zdjęcia ale wrzucę jedno tutaj. 

HTB1kpcxcRGw3KVjSZFDq6xWEpXa8.jpg_640x64Ważne że jesteś zadowolony :). A przy okazji  nowa nauka - mimo że statywy wyglądają identycznie to mogą się różnić małym ale znaczącym detalem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - skoro rozpórkę montuje się jak dotychczas . Nie  widziałem  tego adaptera od spodu !  Teraz jasna sprawa a rozpórka jest b.ważna .

 

Cha, cha !  Przy okazji  teraz dopiero stwierdziłem namacalnie, że popełniłem błąd  w rozwiązaniu. Oczywiście da się go z powodzeniem naprawić, ale

znowu p. Mirek musi wejść do akcji. Zawierzył mi i zrobił co zrobił.  Skrócił trzpień o ok. 5 mm.  A pytał mi się, czy mozna go troszkę skrócić; odpowiedziałem TAK Efekt teraz taki, że śruby azymutu ślizgają się NAD trzpieniem, jedynie ocierając go lekko.  Więc do EQM-35 goto - nie akceptowalne. 

Zle i pobieżnie wykoncypowałem, że one naciskają na podstawą trzpienia .  Błąd ; naciskają na jego wierzchołek a teraz mają tam pustkę .

Taki los usprawniacza techniki !  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wspomnę :

 

ten adapter , który oferuje Aliexpress , widziałem na stronie TS  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11428_Artesky-3-8--Fotoadapter-fuer-EQ5--und-GP-Stative.html

 

Nie wpadłem na myśl, by poszukać na Aliexpress.  Cena 89 euro  była nie do przyjęcia, więc  decyzja adaptacji podstawy AZ5. 

 

Mam prośbę do moderatora :  może jakoś udało by się wyodrębnić z tej oferty kupna dyskusję o adaptacji  AZ5  na klasyczny statyw z trzpieniem.

 

Pozdrawiam, Zbyszek W.

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tu się podziało i co jest aktualne, a także czego tyczy się dyskusja, ale mam oryginalny pręt z półką od 2 calowego statywu (starsza, czarna wersja), który pasuje do odpowiednika EQ5 od Bressera - EXOS2.

 

Mam też oryginalną śrubę z półką od tego exosa, którą mam zamiar zaadoptować to tych nóg.

 

Mam kontakt też ze znajomym astromaniakiem/tokarzem, który może dostosować śrubę, jeśli będzie taka potrzeba.

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać fotki ?  Chodzi o  klasyczny pręt , jak  w linku z TPL, łapiący w tym przypadku AZ4 do statywu.  Tylko taki mnie rajcuje, 

ma gwint 3/8 cala wkręcany w podstawę AZ4

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=3381&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw stalowy 1 75

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zbignieww zmienił(a) tytuł na Adaptacja AZ5 na statyw 1,75 cala z trzpieniem

@zbignieww

czy wiesz może jakiego rodzaju jest gniazdo w oryginalnym statywie z tego ogłoszenia?

EDIT: znalazłem w necie, to po prostu wersja bez trzpienia. 

Skywatcher-Statyw-ze-stali-szlachetnej-z

https://www.astroshop.pl/statywy/skywatcher-statyw-ze-stali-szlachetnej-ze-sruba-fotograficzna-3-8-/p,59725

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbignieww

Tak jeszcze myślę że skoro np w EQ5 głowica wchodzi w gniazdo, a w przypadku AZ5 Deluxe nie, to statywy muszą się różnić  długością śruby. Ta do płaskiej bazy musi być trochę dłuższa, wyżej wyjść z gniazda.

 

Czyli ATM skończony a teraz szukasz pręta do EQM35  bo orginalny przerobiłeś do AZ5?

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , zgadza się !  Musi być trochę dłuższa .  Przerobiłem posiadaną, bo i tak narazie nie będę używał EQM  a do tego czasu napewno uda mi się

pozyskać drugą.  Napisałem też do TPL  w tej sprawie, Mają mi posłać okular, więc dołożyliby pręt. Pożyjemy, zobaczymy... 

 

Miłego dnia !   Zbyszek W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.01.2021 o 22:41, Lukacz napisał:

P. S  ATM skuteczny ale czy niebyłoby lepiej zastosować taki adapter zamiast nieodwracalnie ciąć głowicę i trzpień na gnieździe statywu? 

https://m.pl.aliexpress.com/item/33038612143.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail

ASToptics-PHOTO-ADAPTER-FOR-EQ3-EQ5-TRIP

Zamówiłem właśnie z tego linku. Oby szybko doszło. Jedyny mankament to ta nieszczęsna śruba calowa :( Musi mieć prawie 8 centymetrów długości więc przerabianie tej z zestawu nie wchodzi w grę bo jest za krótka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.