Skocz do zawartości

Askar ACL 200mm F/4 (pierwsze testy Nikon D610)


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem  do mojego nowego/starego aparatu Nikona D610 APO ACL 200mm F/4 w obudowie obiektywu od Akara.

Już po pierwszych testach ze statywu jestem pozytywnie zaskoczony.

ASKAR ACL 200mm F/4 parametry:
Apertura: 50mm
Ogniskowa: 200mm
Światłosiła: F/4
Przysłona: F/4 - F/22
Konstrukcja: 6 soczewek w 3 grupach
Minimalna odległość ostrzenia: 3m
Średnica (montaż filtrów): 82mm
Korekcja: pod pełną klatkę
Gwint: M48x0.75 (stalowy)
Waga: 1.8kg

Co dostajemy:

  1. Przesyłka: zapakowana w potrójne pudełko: wielkie szare / mniejsze szare z oznaczeniami (oznaczenia wrzucone na zdjęciu) / i białe pudełko z opisami (też wrzucone)
  2. APO opakowanie: obiektyw poza pudełkiem zapakowany jest w wygodny futerał
  3. Waga: jest dość ciężki: 1.8kg, ale wszystkie elementy wykonane są z aluminium włącznie z odrośnikiem / pokrywą przeciwsłoneczną
  4. Testy fabryczne: do obiektywu dołączone są wyniki testów jakości, nie dostałem pełnych testów optyki
  5. Możliwość montażu filtrów 2"

Zalety:

  • bardzo dobra korekcja (nawet przy zdjęciach wykonywanych ze statywu) (zdjęcie: PasOriona_2263_small.jpg - całe pole / zdjęcie: Askar_rogi_centrum.jpg - wszystkie rogi)
  • brak winiety przy pełnej klatce (lub minimalny, trzeba by zrobić bardziej dokładne testy)
  • ustawianie ostrości z mikro ruchami (osobne pokrętło)

Wady:

  • trochę ciężki
  • mocowanie filtrów 2" - pomysł dobry gorzej z wykonanie - gwint jest umieszczony bardzo głęboko we wkładce (zdjęcie: Askar_ACL200_F4_MocowanieFiltrow.jpg) przez co trudno wkręcić filtr

Czekam obecnie na poprawę pogody, aby móc zrobić zdjęcia z montażu paralaktycznego (planuję też zakupić montaż iOptron CEM26 w wersji EC lub nie - tu jeszcze się zastanawiam).

Askar_ACL200_F4_Pudelko.jpg

Askar_ACL200_F4_CertyfikatPudelko.jpg

Askar_ACL200_F4_MocowanieFiltrow.jpg

Askar_ACL200_F4_small.jpg

Askar_rogi_centrum.jpg

DSC_2221_small.JPG

M42_AskarACL200_NikonD610_2.5s_ISO6400_small.jpg

PasOriona_2263_small.jpg

Edytowane przez Jan Bielański
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu myślę o zorganizowaniu sobie czegoś w okolicy 200mm. Waham się własnie między tym Askarem a Canonem 200L. Możliwość stosowania filtrów 2.0" to główna zaleta tego pierwszego. Chętnie przeczytam o wrażeniach po dłuższym czasie korzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Od jakiegoś czasu myślę o zorganizowaniu sobie czegoś w okolicy 200mm. Waham się własnie między tym Askarem a Canonem 200L. Możliwość stosowania filtrów 2.0" to główna zaleta tego pierwszego. Chętnie przeczytam o wrażeniach po dłuższym czasie korzystania.

Jak tylko się wypogodzi to będę testował, tylko kiedy rozwieje to szare paskudztwo...

Ale na Astrobin jest kilka zdjęć z ACL200:

Askar ACL200 + ZWO ASI533MC Pro: https://www.astrobin.com/full/sxwgxq/0/

Askar ACL200 + ZWO ASI 1600MM: https://www.astrobin.com/full/uw6cup/0/

Askar ACL200 + Canon EOS RP Full Frame: https://www.astrobin.com/full/18gb9l/0/

Korekcję ma bardzo dobrą, a z montażu paralaktycznego pokaże potencjał, bo na tych 2,5s

to jedynie mogłem sprawdzić czy ma ładną korekcję i czy ma winiety, oraz czy sprawdza się

do dziennych zdjęć (co ciekawe sprawdza się). Będę próbował z niego zapolować na Tatry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Można zerknąć też na Askar 200 z ZWO 2400 MC-P

https://www.astrobin.com/4dk06a/C/?nc=collection&nce=2173

oraz

https://www.astrobin.com/4dk06a/C/?nc=collection&nce=2173

https://www.astrobin.com/full/4dk06a/C/

 

czyli FF 36x24 mm, made in Poland przy tym (zdjęcie, nie kamera...) 

ZWO ASI 533 MC-P miła kamera ale przekątna tylko 16 mm 

Edytowane przez teleskopy.pl teleskopy.pl
doprecyzowanie
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Właśnie zamówiłem nową wersję. Może zdąży do mnie dotrzeć przed wyjazdem do Bukowca?

 

image.png.233f199117e36d65ab8160d09ff6de84.png

Wow. Gratuluję. Gdybym nie miał EF 200 2.8lii, to też na pewno bym się nim  zainteresował, tym bardziej że to jest taki rasowy teleskopik. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Robson_g napisał:

Wow. Gratuluję. Gdybym nie miał EF 200 2.8lii, to też na pewno bym się nim  zainteresował, tym bardziej że to jest taki rasowy teleskopik. 

 

Od dawna miałem dylemat którą z tych dwusetek wybrać. Zdecydowałem się na Askara ze względu na współpracę z filtrami 2.0". Po drugie, to szkło jak na razie ma świetne recenzje.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 18:42, dobrychemik napisał:

 

Od dawna miałem dylemat którą z tych dwusetek wybrać. Zdecydowałem się na Askara ze względu na współpracę z filtrami 2.0". Po drugie, to szkło jak na razie ma świetne recenzje.

Orientujesz się może czy można kupić sam pierścień i zaktualizować do nowszej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2021 o 12:11, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał:

Widać, że obiektyw wart grzechu. Wyraźnie lepszy od kota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów wykonanych przez Tomasza Żywczaka (Aurora), któremu pożyczyłem obiektyw jak i aparat ze względu na kompletny brak czasu na samodzielne wykonanie testów sprzętu.
 

Obiekt: "Ro Ophiuchi"

Autor: Tomasz Żywczak (Aurora)

Sprzęt: Nikon D610 + Askar ALC200 200mm

Łączny czas ekspozycji: 55 minut

Ro_Ophiuchi_Tomasz_(Aurora)_NikonD610_AskarACL200.thumb.jpg.bbbe2993aa833f7f75fdcecb8e10688e.jpg

Edytowane przez Jan Bielański
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Widać, że obiektyw wart grzechu. Wyraźnie lepszy od kota.

Do pożyczenia z Teleskopy.pl - mamy od ręki i zapraszamy - byle pogoda była na testy, ale tego (jeszcze) w ofercie nie mamy

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=279&products_id=6370

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko, to wygląda bardzo dobrze!

9 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Wyniki testów wykonanych przez Tomasza Żywczaka (Aurora), któremu pożyczyłem obiektyw jak i aparat ze względu na kompletny brak czasu na samodzielne wykonanie testów sprzętu.
 


Obiekt: "Ro Ophiuchi"

Autor: Tomasz Żywczak (Aurora)

Sprzęt: Nikon D610 + Askar ALC200 200mm

Łączny czas ekspozycji: 55 minut

Ro_Ophiuchi_Tomasz_(Aurora)_NikonD610_AskarACL200.thumb.jpg.bbbe2993aa833f7f75fdcecb8e10688e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, GRZEGORZ139 said:

Powiem szczerze że napaliłem się na tego ASKARA ACL200 200 mm F/4 APO. Tylko nurtuje mnie pytanie,

czy da radę posadzić Askara na głowicy Star Adventurer z aparatem fotograficznym.

Waga Askara 1,8kg + ciężar aparatu, hmm.

Jak myślicie ?/

 

 

Spoko.

Dobrze wywazysz i bedzie ok. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem Samyanga 135mm oraz Canona 1100D i było spoko ale Samyang jest o 1kg lżejszy od Askara.

Udżwig głowicy Star Adventurer to max 5kg czyli jakieś graty do 3kg można przyczepić.

Ok, dzięki.

Zaczynam zbierać kasiorkę na ten nowy wynalazek.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, GRZEGORZ139 napisał:

Wcześniej miałem Samyanga 135mm oraz Canona 1100D i było spoko ale Samyang jest o 1kg lżejszy od Askara.

Udżwig głowicy Star Adventurer to max 5kg czyli jakieś graty do 3kg można przyczepić.

Ok, dzięki.

Zaczynam zbierać kasiorkę na ten nowy wynalazek.

 

 

 

Canon 200mm f/2.8L będzie lżejszy od tego Askara o ok. 1 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, tomchm said:

Canon 200mm f/2.8L będzie lżejszy od tego Askara o ok. 1 kg.

Juz to mowiles ;)

Canon bez watpienia jest udanym obiektywem i wiele osob uzywa go z powodzeniem do astro ,ale osobiscie watpie zeby mial lepsza korekcje od Askara.

W koncu byl projektowany z mysla o nieco innym zastosowaniu :)  No i filtrow nie przyjmie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby zrobić takie porównanie zdjęć między Askarem a Canonem. 

Canon z FF świetnie pracuje po przymknięciu przysłony do F4. 

Tylko wykazuje wtedy spajki, które ja osobiście bardzo lubię. 

 

Ja swojego Canona nie Przymykam do F4. Przeważnie robię na F3.2-3. 5 i jest super. 

No i jest bardzo lekki. 

 

Jeszcze kwestia kolorów. Bardzo podobają mi się kolory gwiazd z Canona, chociaż tutaj bardziej sama matryca jest za to odpowiedzialna. 

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.