Skocz do zawartości

Posiadacze LET 28


Lukacz

Rekomendowane odpowiedzi

7 hours ago, kompas said:

Poza tulejką możemy też odkręcić diafragmę zwiększajac pole własne okularu ten  sposób jest całkowicie odwracalny nic nie popsujemy , można spróbować

Tak czytałem o Tym na astromaniaku, jeden z doświadczonych użytkowników pisał że znośnie będzie od F10, niżej raczej nie ma to sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się ale nie wiem czy nie zadam głupiego pytania. 

Czy każdy nosek 2" ma gwint M48x1 ? 

Mam na myśli konkretnie nosek z kątówki GSO 2" (zwykła) i wejście 2" (ten element w który wkłada się okular) - czy one mają gwint M48x1 ? Inaczej mówiąc, w jej korpusie jest M48x1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Podepnę się ale nie wiem czy nie zadam głupiego pytania. 

Czy każdy nosek 2" ma gwint M48x1 ? 

Mam na myśli konkretnie nosek z kątówki GSO 2" (zwykła) i wejście 2" (ten element w który wkłada się okular) - czy one mają gwint M48x1 ? Inaczej mówiąc, w jej korpusie jest M48x1 ?

Nie każdy nosek ma taki gwint. W GSO jest coś ok 50 mm, o skoku 1mm, nie pamiętam dokładnie parametrów teraz, WO lubi mieć np m48x0,75. Zdarzają się też gwinty calowe. To samo dotyczy nosków w okularach, nie ma reguły. Najlepiej zainwestować kilkanaście zł w grzebień do mierzenia skoku gwintów, wtedy wszystko sobie mo_na sprawdzić ze 100% pewnością samemu. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Musisz wejść w dobre relacje z @Piotrek K. a wówczas każda tulejka szybko powstanie na zamówienie.

Dzięki naszej współpracy Piotrek już się habilitował z gwintów w diagonalach. Aktualnie przygotowuje sie wykonania już czwartej tulei dla mnie (każda inna, żeby nie było).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marcin_G napisał:

Nie. Musisz wejść w dobre relacje z @Piotrek K. a wówczas każda tulejka szybko powstanie na zamówienie.

Dzięki naszej współpracy Piotrek już się habilitował z gwintów w diagonalach. Aktualnie przygotowuje sie wykonania już czwartej tulei dla mnie (każda inna, żeby nie było).

Potwierdzam. Ostatnio do tego zestawu z fotografii Piotrek dorabiał krótki nosek do TPL RKE 26. Pozdrawiam Jarek

IMG_20210120_190445.jpg

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał:

@Marcin_G właśnie już drugi raz pytam @Piotrek K. o koszty ale mi już jedną koncepcję sprowadził na ziemię :D Teraz pytam o drugą koncepcję. 

I słusznie - lepiej być sprowadzonym na ziemie PRZED wykonaniem czegokolwiek niż obudzić sie tuz przed obserwacjami, że „to nie ma prawda działać” lub patrzeć jak droga kamera leci na glebę bo ścianka o grubości  0,5mm zachowała sie zgodnie z prawem Hooke’a.

Mnie Piotrek też „wyprostował” w paru detalach. Ale zna sie jak mało kto wiec kto pyta nie błądzi (i nie marnuje amelinium)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał:

I słusznie - lepiej być sprowadzonym na ziemie PRZED wykonaniem czegokolwiek niż obudzić sie tuz przed obserwacjami, że „to nie ma prawda działać” lub patrzeć jak droga kamera leci na glebę bo ścianka o grubości  0,5mm zachowała sie zgodnie z prawem Hooke’a.

Mnie Piotrek też „wyprostował” w paru detalach. Ale zna sie jak mało kto wiec kto pyta nie błądzi (i nie marnuje amelinium)

Hej, słusznie prawi.

 

Piotrek zna się na rzeczy jak mało kto. Potrafi i doradzić i znaleźć rozwiązanie. 

Jeśli mówi, że tak a tak się nie da, to się nie da. Wiem z praktyki. 

 

Pozostaje zawierzyć lub szukać rozwiązań niekonwencjonalnych, które mogą nie zadziałać. 

Edytowane przez kjacek
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.