Skocz do zawartości

Prośba o poradę - wybór kamery planetarnej mono - ASI 290MM czy ASI 178MM


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

jestem na finiszu kompletowania sprzętu do fotografii metodą lucky imagingu i wzorem astrofotografa Stephane Gonzalesa (https://www.astrobin.com/1la6z5/?nc=user) chciałem uzupełnić setup o kamerę mono. Posiadam już kamerę kolorową ASI 462MC o rozmiarze piksela 2.9 um. Chciałbym zastosować taką samą "filozofię" akwizycji materiału jak np. tutaj: https://www.astrobin.com/1la6z5/?nc=user - generalnie L/detal kamerą mono, a dodatkowo kolor drugą.

 

Pytanie o kamery jak w tytule - ASI 290MM czy ASI 178MM? Czyli 2.9 lub 2.4 um. Co polecacie? Kamera będzie pracować z GSO 254/1000 na NEQ6.

 

Z góry dzięki za rady.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z kamerami, ale:

Cytat

new version of this so brilliant planetary nebula:
150ms (4h) without filter
250ms (4h) anti ir filter
350ms (3h) ir610
500ms (2h) ir742
1s (8h) without filter (for the crown)
1s (3h) blue filter (thin central star)
5s (2h) UV

Ile to roboty było, żeby ogarnąć :new_shocked:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 27.01.2021 o 09:59, Tuvoc napisał:

Pytanie o kamery jak w tytule - ASI 290MM czy ASI 178MM? Czyli 2.9 lub 2.4 um. Co polecacie? Kamera będzie pracować z GSO 254/1000 na NEQ6.

Mogę Ci pożyczyć 178MM-Cool na (powiedzmy) miesiąc.

Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać przez PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, warpal napisał:

 

Mogę Ci pożyczyć 178MM-Cool na (powiedzmy) miesiąc.

Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać przez PW.

@warpal bardzo mi miło i dziękuję za propozycję. Obawiam się tylko patrząc ostatnio na prognozy pogody oraz to co się dzieje za oknem, że miesiąc to może być za mało na przeprowadzenie testów :D Jeśli tylko będzie nadzieja, na jakieś sensowne dłuższe okno pogodowe to pozwolę sobie pomęczyć Cię na PW.

 

Zakładam, że nie używałeś go do lucky imagingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2021 o 09:59, Tuvoc napisał:

Pytanie o kamery jak w tytule - ASI 290MM czy ASI 178MM? Czyli 2.9 lub 2.4 um. Co polecacie? Kamera będzie pracować z GSO 254/1000 na NEQ6.

 

A jakie pola Cię interesują? Jeżeli małe (np. planety), wybrałbym ASI290MM. Jeżeli większe - ASI178MM.

Z tubą 1000 mm:

ASI290: FOV 19'x11'; skala 0,60"/px

ASI178: FOV 25'x17'; skala 0,49"/px

Skala 0,49"/px będzie większym wyzwaniem, nawet dla lucky imagingu. Więcej klatek wywalisz do kosza. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tuvoc napisał:

@warpal bardzo mi miło i dziękuję za propozycję. Obawiam się tylko patrząc ostatnio na prognozy pogody oraz to co się dzieje za oknem, że miesiąc to może być za mało na przeprowadzenie testów :D Jeśli tylko będzie nadzieja, na jakieś sensowne dłuższe okno pogodowe to pozwolę sobie pomęczyć Cię na PW.

 

Zakładam, że nie używałeś go do lucky imagingu?

Nie ma sprawy.  Masz czas do kwietnia ;)

Nie, tylko Słońce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.