Skocz do zawartości

Zrobiłem sobie Powertanka


dominiksito

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, tex88 napisał:

Czy te rozkładane półki w skrzynce da się bezproblemowo usunąć ?
Gdzie kupiłeś akumulator ? Jaka  data produkcji ?

 

Trzeba tylko zgnieść nity kombinerkami, całość to około 30 minut roboty. Akumulator kupiłem na akumulatory24.pl :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dominiksito napisał:

Moja wiedza z elektroniki i elektryki jest bardzo podstawowa

Moja też, ale ja bym się zastanowił nad lepszym zabezpieczeniem - bezpieczniki na wyjściu z akumulatora i przed gniazdami, radiator do przetwornicy, może też ochrona przed głębokim rozładowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Magnetar napisał:

Moja też, ale ja bym się zastanowił nad lepszym zabezpieczeniem - bezpieczniki na wyjściu z akumulatora i przed gniazdami, radiator do przetwornicy, może też ochrona przed głębokim rozładowaniem.

 

Przetwornicy robiłem stress-testa i nawet w temperaturze pokojowej nie grzeje się jakoś tak bardzo. Jak będę montował zasilacz to przy buck-booście raczej już ogarnę odpowienie chłodzenie. W przypadku bezpiecznika, raczej małe szanse, że akumulator da jakieś przepięcie jak się go nie przeładuje, ale racja, better safe than sorry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałbym trochę mocniejszą przetwornicę 

https://sklep.avt.pl/przetwornica-xl4005e1-0-5a-0-8-30v-regulacja-pradu-i-napiecia-ladowarka-akumulatorow.html?gclid=CjwKCAiAu8SABhAxEiwAsodSZJz_LW29waMa-Q2VT4_wc-wlVOmIVeBvJlUiSAC9jXm2dObScfapchoC5EMQAvD_BwE

 

Ta która masz daje realnie 2A max . 

 

 

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mirek01 napisał:

 

Te moje grzałeczki i tak miałem dosyć mocno skręcone potencjometrem, więc spkojnie wystarczy po 1 amperze na grzałkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tayson napisał:

Jeszcze taka mała uwaga.

Majac skrzynkę na ziemi wszystkie przewody musisz doprowadzic do niej.

 

Moze lepiej aku, wlacznik i miernik pozostawic gdzie sa, a maly boksik z wyjściem zasilania przypiąć na montazu?

 

W moim setupie wszystko idzie do AsiAir na spiętych kablach, który jest przypięty na nodze montażu zaraz obok panelu. Wtedy do nogi idzie jeden kabel zasilający do AsiAir, a drugi do Monta, także to, że box jest na ziemi nie stanowi żadnego problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zaznaczę , że ubijając KAŻDĄ tanią przetwornicę (ze wspólnym GND czytaj "masą") ma możliwość puszczenia Ci niespodzianki na wyjście w postaci pełnego napięcia z akumulatora :) 

Robiłem testy tych DC/DC na żarówkach...  bardzo często zdarzało mi się że po uwaleniu jej na wyjściu miałem napięcie zasilania - wiedziałem czym się to skończy dlatego nie podłączałem nic po czym bym mógł płakać i się to niestety potwierdziło .. a miałem nadzieję że chociaż po upaleniu kontrolera jednak nie zewrze się wewnątrz  ... reszta niewielka ilość zachowała się tak że wewnątrz układu zwało mosfeta i skutkowało to po prostu wybuchem .... i tu zaznaczę że one nie posiadają zabezpieczenia przeciwzwarciowego ! 

 

Przetwornice DC/DC step up są bezpieczne .. nawet jak przebiją to zasilą Ci układ napięciem niższym więc tu spokojna głowa.

 

Rada jak żyć : po prostu trzeba to dobrze zabezpieczyć przez ewentualnym przegrzaniem/zwarciem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kolega na forum podpowiedział takie zabezpieczenie transilem, 

Bezpiecznik i transil umieściłbym na wyjściu przetwornicy

 

IMG_20201213_222947.jpg.82eae6a653102a65b376cf1a63c65ea4.jpg.f1261c655dad201cba8d2dbaf23ea751.jpg

 

Działa w ten sposób, że przy za wysokim napięciu transil zaczyna przewodzić do masy bardzo duży prąd i pali bezpiecznik

W tym wypadku myślę  że musiałby być transil na 6v 

 

Jeszcze nie testowałem jak to działa ale  wyglada rozsądnie.

 

Można też zastosować ptzetwornicę z zabezpieczeniami

 

https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/4978-d24v22f5-przetwornica-step-down-5v-25a-pololu-2858.html

 

Screenshot_20210127-222544.png.7a9398b73e5497a04a111a2b5805713c.png

 

M.

Edytowane przez mirek01
.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tayson napisał:

Podrzuc jakis konkretny link do urzadzenia. Sam jestem tym zainteresowany.

 

Tomek , najprościej bezpiecznik oczywiście ;) ale nie zwłoczny bo się nie nadaje.  Należy zawsze wziąść dla bezpieczeństwa 80% wydajności czyli np dla 5A wziąść 4A bezpiecznik.

Tak samo projektując układ zasilania należy projektować go tak aby zachować margines poboru prądu dla przetwornicy również z zapasem poniważ każda generuje więcej strat ze wzrostem mocy.

Ja np projektując zasilanie dla 5A dałbym dla spokojności 10A wydajność wtedy raz  : nie obawiamy się o przegrzanie, dwa: jego sprawność i tętnienia będa na poziomie akceptowalnym.

 

Właśnie miałem pisać ale kolega @mirek01 już wyjaśnił bardzo "udane" zabezpiecznie, układ z transilem jest ok można go spokojnie stosować dla "naszych" potrzeb :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.