Skocz do zawartości

Czy istnieje taki program?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Marzy mi się mieć program, który by potrafił coś takiego:

 

- łączy się przez wi-fi z moim Canonem bezpośrednio albo poprzez EOS Utility

- pokazuje na ekranie komputera obraz LiveView...

- ...ale nie marnuje otrzymywanych danych, lecz na żywo je stackuje i już po kilkunastu sekundach widzę coraz więcej na ekranie

 

Macie pojęcie czy ktoś już stworzył takie narzędzie do pobrania/kupienia i zainstalowania sobie na PC? Coś podobnego oferuje Stellina, ale to jest rozwiązanie od razu ze sprzętem i w koszmarnej cenie, a mi chodzi o samo oprogramowanie.

Może kiedyś PAT otrzyma taką funkcję?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASIAIR pro potrafi robić live stack podczas sesji, obsługuje canona i jest po wifi.

 

Do tego APT potrafi live stack robić z fotek, pojawiających się w określonym folderze. Nie wiem jednak czemu, ale mi to nie działało, jak chciałem to odpalić, możliwe, że dlatego, że folder był dostępny po sieci.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, OnlyAfc napisał:

ASIAIR pro potrafi robić live stack podczas sesji, obsługuje canona i jest po wifi.

Po wifi jest asiair, a nie Canon :) To jest istotna różnica.

10 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Do tego APT potrafi live stack robić z fotek, pojawiających się w określonym folderze. Nie wiem jednak czemu, ale mi to nie działało, jak chciałem to odpalić, możliwe, że dlatego, że folder był dostępny po sieci.

A czy jest soft który będzie zapisywał klatki LV jako zdjęcia na żywo? Jakie to ma opóźnienia?

12 godzin temu, dobrychemik napisał:

- łączy się przez wi-fi z moim Canonem bezpośrednio albo poprzez EOS Utility

Nie wiem w jakiej sytuacji i zastosowaniu chcesz używać wifi, ale bierz pod uwagę, że raz że skraca to żywotność baterii, a dwa wytwarza dużo ciepła - możliwe że będzie to pogarszać szum termiczny na zdjęciu, ale trzeba to przetestować. Oczywiście na podglądzie to bez znaczenia, ale liczy się przy docelowym naświetlaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, nawet nie musi być wifi, ale chodzi o to, by mieć taki "enhanced-life-view". Rozdzielczość też nie musi być wielka, wystarczy tyle, ile obsłuży monitor - będzie szybciej działało. Mieć zasięg o kilka mag lepszy podczas podglądu byłoby fajnie. Jakie pokazy nocne można by wtedy robić dla znajomych! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

 

Jesli chesz robic pokazy nieba dla znajomych to nic innego jak ogladanie przez okular!!!

 

Chyba żartujesz. Wszyscy trącają teleskop, połowa nie wie gdzie patrzeć, po drugiej osobie już dawno w okularze nie ma tego, co ustawiłeś. Każdemu tłumacz, gdzie oko, ręką nie ruszaj. Po ciemku się tłoczycie, zaraz ktoś zahaczy nogą o kabel albo kopnie w statyw. Nie nie nie.

 

Podłączasz kamerkę, do niej laptop i puszczasz SharpCapa czy co tam Ci klatki ściąga. Wszyscy wygodnie oglądają z dystansu, każdy widzi - nie pojedynczo. Trzymasz ludzi w jednej kupie i się nie rozbiegają. Tak już prędzej :)

 

Domyślam się, że @dobrychemik chciałby jeszcze tą spragnioną astro wrażeń tłuszczę zabrać do saloniku i przy kominku, przy cicho nastawionym smooth jazzie, sączyć szlachetne trunki od czasu do czasu rzucając okiem na wyświetlane na monitorze 4K wspaniałe widoki, z pilotem w ręku przekręcając teleskop na ten czy inny obiekt :)

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, Ty tu sobie nie rób jaj z pogrzebu - to poważna sprawa :)

Jak sobie wyobrażasz zrobić wrażenie na ignorantach tymi bladymi mgiełkami widocznymi w okularze? Księżyc, planety, gromady gwiazd - owszem, to się może każdemu podobać. Ale pokaż ludziom jakąś galaktykę, a będzie myślał, że to tylko szkło brudne i stąd jakiś niewyraźny widok. Mówię to jako właściciel stosunkowo niewielkich teleskopów. Może Panowie Szlachta mający półmetrowej średnicy armaty mają łatwiej. Choć wątpię, by tak wielkie Dobsony bez napędu były optymalne do grupowych pokazów.

Ale zbaczamy w kierunku innego tematu. Nie czas i miejsce na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeśli planujesz takie zastosowanie typu wideoastronomia, czyli galaktyki itp "na żywo", to raczej zapomnij o liveview z aparatu - ono raz że ma czas exp 1/30 sekundy, czyli prawie zero sygnału, dwa że jest w marnej rozdzielczości kilkaset pix, a trzy że przesyłane jest w formacie jpeg, więc kompresja zjada to, czego nie zjadł szum. W efekcie na takim livestacku raczej nie masz szans zobaczy nic poza gwiazdami i może centrum M42. Zdecydowanie potrzebujesz tutaj kamerki planetarnej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.