Jump to content

Czy istnieje taki program?


dobrychemik
 Share

Recommended Posts

Marzy mi się mieć program, który by potrafił coś takiego:

 

- łączy się przez wi-fi z moim Canonem bezpośrednio albo poprzez EOS Utility

- pokazuje na ekranie komputera obraz LiveView...

- ...ale nie marnuje otrzymywanych danych, lecz na żywo je stackuje i już po kilkunastu sekundach widzę coraz więcej na ekranie

 

Macie pojęcie czy ktoś już stworzył takie narzędzie do pobrania/kupienia i zainstalowania sobie na PC? Coś podobnego oferuje Stellina, ale to jest rozwiązanie od razu ze sprzętem i w koszmarnej cenie, a mi chodzi o samo oprogramowanie.

Może kiedyś PAT otrzyma taką funkcję?

Edited by dobrychemik
Link to comment
Share on other sites

ASIAIR pro potrafi robić live stack podczas sesji, obsługuje canona i jest po wifi.

 

Do tego APT potrafi live stack robić z fotek, pojawiających się w określonym folderze. Nie wiem jednak czemu, ale mi to nie działało, jak chciałem to odpalić, możliwe, że dlatego, że folder był dostępny po sieci.

Edited by OnlyAfc
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, OnlyAfc napisał:

ASIAIR pro potrafi robić live stack podczas sesji, obsługuje canona i jest po wifi.

Po wifi jest asiair, a nie Canon :) To jest istotna różnica.

10 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Do tego APT potrafi live stack robić z fotek, pojawiających się w określonym folderze. Nie wiem jednak czemu, ale mi to nie działało, jak chciałem to odpalić, możliwe, że dlatego, że folder był dostępny po sieci.

A czy jest soft który będzie zapisywał klatki LV jako zdjęcia na żywo? Jakie to ma opóźnienia?

12 godzin temu, dobrychemik napisał:

- łączy się przez wi-fi z moim Canonem bezpośrednio albo poprzez EOS Utility

Nie wiem w jakiej sytuacji i zastosowaniu chcesz używać wifi, ale bierz pod uwagę, że raz że skraca to żywotność baterii, a dwa wytwarza dużo ciepła - możliwe że będzie to pogarszać szum termiczny na zdjęciu, ale trzeba to przetestować. Oczywiście na podglądzie to bez znaczenia, ale liczy się przy docelowym naświetlaniu.

Link to comment
Share on other sites

No dobra, nawet nie musi być wifi, ale chodzi o to, by mieć taki "enhanced-life-view". Rozdzielczość też nie musi być wielka, wystarczy tyle, ile obsłuży monitor - będzie szybciej działało. Mieć zasięg o kilka mag lepszy podczas podglądu byłoby fajnie. Jakie pokazy nocne można by wtedy robić dla znajomych! 

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Tayson napisał:

 

Jesli chesz robic pokazy nieba dla znajomych to nic innego jak ogladanie przez okular!!!

 

Chyba żartujesz. Wszyscy trącają teleskop, połowa nie wie gdzie patrzeć, po drugiej osobie już dawno w okularze nie ma tego, co ustawiłeś. Każdemu tłumacz, gdzie oko, ręką nie ruszaj. Po ciemku się tłoczycie, zaraz ktoś zahaczy nogą o kabel albo kopnie w statyw. Nie nie nie.

 

Podłączasz kamerkę, do niej laptop i puszczasz SharpCapa czy co tam Ci klatki ściąga. Wszyscy wygodnie oglądają z dystansu, każdy widzi - nie pojedynczo. Trzymasz ludzi w jednej kupie i się nie rozbiegają. Tak już prędzej :)

 

Domyślam się, że @dobrychemik chciałby jeszcze tą spragnioną astro wrażeń tłuszczę zabrać do saloniku i przy kominku, przy cicho nastawionym smooth jazzie, sączyć szlachetne trunki od czasu do czasu rzucając okiem na wyświetlane na monitorze 4K wspaniałe widoki, z pilotem w ręku przekręcając teleskop na ten czy inny obiekt :)

 

 • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Bartek, Ty tu sobie nie rób jaj z pogrzebu - to poważna sprawa :)

Jak sobie wyobrażasz zrobić wrażenie na ignorantach tymi bladymi mgiełkami widocznymi w okularze? Księżyc, planety, gromady gwiazd - owszem, to się może każdemu podobać. Ale pokaż ludziom jakąś galaktykę, a będzie myślał, że to tylko szkło brudne i stąd jakiś niewyraźny widok. Mówię to jako właściciel stosunkowo niewielkich teleskopów. Może Panowie Szlachta mający półmetrowej średnicy armaty mają łatwiej. Choć wątpię, by tak wielkie Dobsony bez napędu były optymalne do grupowych pokazów.

Ale zbaczamy w kierunku innego tematu. Nie czas i miejsce na to.

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie jeśli planujesz takie zastosowanie typu wideoastronomia, czyli galaktyki itp "na żywo", to raczej zapomnij o liveview z aparatu - ono raz że ma czas exp 1/30 sekundy, czyli prawie zero sygnału, dwa że jest w marnej rozdzielczości kilkaset pix, a trzy że przesyłane jest w formacie jpeg, więc kompresja zjada to, czego nie zjadł szum. W efekcie na takim livestacku raczej nie masz szans zobaczy nic poza gwiazdami i może centrum M42. Zdecydowanie potrzebujesz tutaj kamerki planetarnej.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.