Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie co lepsze


ngc2392

Pytanie

Witam,chciałbym w niedługim czasie dokonać pierwszego zakupu, troszkę pogrzebałem w temacie i co nieco wiem z racji tego że nie mieszkam w mieście i mam dużo miejscówek dobrze zacienionych nastawiam się na zakup Newtona,po zapoznaniu się z tematem celuje w dobsona 8 ale ostatnio moją uwagę przykuł też teleskop Bresser Spice 130/1000 EQ3 i tu pojawia się moje pytanie do bardziej doświadczonych kolegów...bardzo bym prosił o porównanie tych teleskopów,czy jest między nimi spora przepaść?? Bardzo będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
48 minut temu, ngc2392 napisał:

Witam,chciałbym w niedługim czasie dokonać pierwszego zakupu, troszkę pogrzebałem w temacie i co nieco wiem z racji tego że nie mieszkam w mieście i mam dużo miejscówek dobrze zacienionych nastawiam się na zakup Newtona,po zapoznaniu się z tematem celuje w dobsona 8 ale ostatnio moją uwagę przykuł też teleskop Bresser Spice 130/1000 EQ3 i tu pojawia się moje pytanie do bardziej doświadczonych kolegów...bardzo bym prosił o porównanie tych teleskopów,czy jest między nimi spora przepaść?? Bardzo będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.pozdrawiam

Przepaści może nie ma, owszem zobaczysz dużo więcej w 8 calowym Newtonie, to lustro 200mm niż w 130mm. Tu nie ma co dyskutować. 

 

Ale są jeszcze inne przewagi Newtona 8 cali F6 (1200mm) na montażu Dobsona nad tym 130/1000 na EQ3. 

1. Newton na montażu Dobsona to najwygodniejszy Newton. Kierujesz go na obiekt i obserwujesz co chcesz. Koniec. 

 

2. Newton 130/1000 na montażu EQ3 to moim zdaniem nieporozumienie. Montaż EQ3 po pierwsze jest za słaby do takiej długiej i stosunkowo ciężkiej tuby. Za duże ramię siły. Wszystko będzie się trzęsło. Raz miałem z takim czymś do czynienia i to była masakra. 

Po drugie Newtona na montażu paralaktycznym trzeba odwracać w obejmach przy zmianie obszaru nieba na dalszy. 

 

Jeśli masz dobre warunki, nie masz problemu z miejscem przechowywania teleskopu (8 calowy Newton to duża Frania), nie masz problemu z przenoszeniem go na miejsce obserwacji to bierz 8 cali... Lub więcej... Na montażu Dobsona oczywiście. 

 

Jedyne wady Newtona jak dla mnie to jego waga i konieczność kolimacji od czasu do czasu. 

Im większa apertura, tym więcej zobaczysz. Ale im większy i cięższy teleskop, tym większa logistyka. Ciężar teleskopu potrafi zdusić hobby ;-). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Przepaści może nie ma, owszem zobaczysz dużo więcej w 8 calowym Newtonie, to lustro 200mm niż w 130mm. Tu nie ma co dyskutować

Ok,a może kolega podpowie w takim razie w co mógłbym jeszcze celować aby widzieć tyle samo co 8 ale żeby nie był na dobsonie,ogólnie kwesta gabarytu nie jest dla aż tak uciążliwa ale chcę rozważyć to, jeśli istnieje jakaś alternatywa,nie koniecznie musi to być też teleskop Newtona...wiem że na 8 już można zajrzeć glebiej i obserwować mgławice i na tym też by mi zależało....niech to będzie alternatywa w podobnej cenie do jakości . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem najbardziej uniwersalny jest SCT 8 ale to już droga zabawka. 

Kwestia do rozważenia, na czym go powiesić. AZ-EQ5 GoTo? 

 

Nie ma alternatywy dla Newtona w podobnej cenie do możliwości obserwacji. 

Wśród innych teleskopów - za cenę 8 calowego Newtona masz znacznie mniejszą aperturę. 

 

Ja mam refraktor 102/460 i SCT 9,25. 

Częściej korzystam z małego refraktora. Bo szybko i łatwo można go rozstawić. 

Pod ciemnym niebem sporo DSów widać, w kontekście. 

 

Ale co masz do montażu Dobsona? To prosta skrzynia.

 

BTW na astromaniak.pl jest aktualnie Newton 6 calowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kjacek napisał:

Ale co masz do montażu Dobsona? To prosta skrzynia

Absolutnie nie mam nic do Dobsona,myślałem po prostu że jest jakaś alternatywa, mógłby to również być jakiś refraktor...ale w takim razie może warto się trzymać początkowemu kierunkowi i skupić się nad zakupem tej 8-ki. Tak czy siak dziękuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.