Skocz do zawartości

Moduł kalibracyjny z lampą RELCO 480 do spektrografu LOWSPEC


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad rok zeszło od budowy spektrografu Low Spec w wersji 2.0 udostępnionej przez autora projektu (P. Gerlach).

Projekt przewidział zakup gotowego modułu do podświetlenia szczeliny.

 

Od początku brakowało mi porządnego modułu kalibracyjnego i podświetlenia szczeliny.

Ale po co kupować coś za prawie 100 zł jak można zrobić podświetlenie szczeliny przy okazji budując moduł do kalibracji widm i dorobić dodatkową funkcjonalność.

Na "projekcie" wszystko fajnie:

image.png.3bea1508cb27ee5b78edc3e061606c6f.png

image.png.1e2aebc91efd5eb4f0817067b902936d.png

 

Ale schemat elektryczny, który narysowałem, nie był poprawny (akurat na tym się nie znam). Nie wszystko działało, więc modyfikacje podczas lutowania i zaczęły się kompromisy :D, po iluś próbach z lutowaniem i rozlutowaniem mój moduł kalibracyjny w końcu działa jak trzeba.

 

Ważne dla mnie było, by wzorzec kalibracyjny był nieruchomy, a to z dostępnych komponentów na rynku zapewnia tylko imaging flip mirror z uchylnym lustrem. Sprzedawany pod różnymi brandami z gwintami T2, więc ma duże możliwości montażu różnych akcesoriów i pod niego wykonałem właściwy moduł. Żaden sklep w Polsce nie podjął się jego sprowadzenia, więc musiałem go kupić na własną rękę (UK).

 

Lampa spektralna ze starteru RELCO 480:

 

relco_1.jpg.924fafff1c3ea009fc4448dc6e2d34e5.jpg

 

Zwierciadłem walcowym jest przyklejony kawałek folii aluminiowej do pakowania kanapek :D

 

Podświetlenie szczeliny też działa:

 

relco2.jpg.9eff75f1e0b8943e8dd0dcb2c5baf231.jpg

 

Finalnie tylko jedna dioda informująca o tym, że podświetlenie szczeliny jest włączone (lampa RELCO z włączoną diodą nie świeci).

 

No to czas na złożenie zestawu:

 

IMG_2948_zm.jpg.f2783bdd0abca5a3b8e62e7edb360103.jpg

 

LowSpec z kamerami i modułem kalibracyjnym to już kawał kloca:

 

IMG_2949_zm.jpg.013e12a3f8994e3a87c9b6bf2e281530.jpg

 

Testy na liniach słonecznych w rozproszonym świetle na chmurach:

Test3.thumb.png.bf00cde91fb9dbea45aac2de7c9c33f9.png

 

Test4.thumb.png.e3e61368b19e86ba278236d352f78860.png

 

Linie spektralne RELCO 480 mają podane dwie wartości, górna to pomiary na podstawie kalibracji spektrum liniami słonecznymi, a dolna wartość zaczerpnięta z

Richard Walker, CH-Rifferswil, 2017, Glow Starter RELCO SC480 Atlas of Emission Lines, dostępny online: https://www.ursusmajor.ch/downloads/sques-relco-sc480-calibration-lines-5.0.pdf

Różnica pomiędzy moimi pomiarami a danymi ze spektrografu Echelle z powyższego atlasu jest w zasadzie pomijalna, wszędzie mniejsza niż 0.2 A, co oznacza, że w mojej skali jest to poniżej 1 pixela.

Wygląda na to, że budowa modułu kalibracyjnego zakończyła się sukcesem.

Moduł kalibracyjny ułatwi przeprowadzenie wystarczająco dokładnej kalibracji widm słabych gwiazd bez wyraźnych linii spektralnych metali oraz w rejonach, w których nie ma atmosferycznych linii absorpcyjnych tleniu i wody używanych do dokładnej kalibracji widm.

 

Zdjęcia musiałem szybko robić, bo mam dryf na mocowaniu siatki dyfrakcyjnej (wraz z upływem czasu przesuwają mi się widma). 

Raczej są to luzy, jest tam śruba mikrometryczna, sprężyna i uchyt nie jest zbyt stabilny.

W następnej kolejności to będę chciał ulepszyć.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • bajastro zmienił(a) tytuł na Moduł kalibracyjny z lampą RELCO 480 do spektrografu LOWSPEC

Jestem zwolennikiem tej metody:

 

1. Kalibracja (rejestrujesz widmo relco)

2. Rejestrujesz widmo obiektu

3. Powtarzasz krok 1.

 

Wszystko trzeba zrobić w tych samych warunkach i to oddzielnie dla każdego obserwowanego fragmentu widma/linii spektralnej obiektu.

Moduł kalibracyjny w spektrografie jest zamontowany na stałe i będzie używany często. Aczkolwiek da się go bardzo szybko wymontować bez użycia narzędzi, ma nosek 1.25" wsuwany do flip mirror.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: udało się zasilić diodę LED razem z lampą RELCO.

Dioda miga, bo zasilana jest połową przebiegu prądu zmiennego, ale katoda jak i anoda w RELCO pobudzają gaz do świecenia, czyli wygląda na to, że jest ok.

 

Tak wygląda elektronika w środku:

 

IMG_2952_zm.jpg.8718f37c83838b85579c54b67fabb63a.jpg

 

Urządzenie zasilane 230V, rezystory 2x47k redukujące natężenie prądu są we wtyczce od kabla.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.