Skocz do zawartości
  • 0

Już krok od decyzji!


wojak772

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dokładnie jak wyżej, napisz ile chcesz wydać. Na stronie light pollution kliknij na swoją okolice i napisz co tam wyszło. Generalnie z miasta sens ma oglądanie planet(jowisz i Saturn na południu). Do tego najlepsze na balkon są chyba mąki. Do sony i montaże paralaktyczne eq też bym odpuścił. MAKi są drogie, może refraktor? Duża apertura w mieście... Też bym odpuścił. Obiektów głębokiego nieba też nie zobaczysz z domu raczej, zostają więc szerokie pola, ew gromady. Tubka ok 80mm da radę. Montaz AZ4 do tego. 

Czyli ja bym zrobił tak: szukaj na giełdzie mąka na jakiego Cie stać, albo jakiegoś EDka na AZ4. Dostajesz sprzęt kompaktowy i mobilny w sam raz na balkon, do parku czy za miasto. Lekko, łatwo i przyjemnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 9.03.2021 o 20:07, wojak772 napisał:

1. Obserwacje z balkonu/tarasu parterowego w zakresie 180 stopni;

2. Miejsce usytuowania - miasto ale peryferia;

3. Kierunek - na południe nieba i centralnie - widać  Gwiazdę Północną, gołym okiem widoczny także Gwiazdozbiór Oriona - mogę się mylić jestem początkujący;

4. Wiem, że są dwa podstawowe montaże z których EQ2, EQ3 są bardziej precyzyjne lecz trudniejsze w obsłudze a AZ3 prostszy lecz są mikrowstrząsy;

5. Wolę rozwiązania ostateczne tzn.lepiej mi się wciągać i uczyć na bardziej zaawansowanym sprzęcie niż etapowo zaczynać od najprostszych rozwiązań;

6. Jakie dodatki są minimum na wstępie, mam tu na myśli okulary , filtry itd.

Ad.2 Jeśli to południowe przedmieścia, to nieźle.

Ad.1-3 To ten taras jest od góry odkryty? To jedyny przypadek, aby to co opisujesz było łącznie możliwe. Jeśli tak, jest super.

Ważne, aby dom nie zasłaniał południowej strony. Taras musi być po południowej stronie, bo to jest kierunek, gdzie przez noc przesuwa się większość obiektów. W tym te wymagające dużych powiększeń (planety, Księżyc), a więc wrażliwych na turbulencje powietrza. Tuż nad dachem wyjdą kiepsko, nie mówiąc o chowaniu się za niego czasami. Na szczęście mało kto stawia taras od północnej strony, tylko po przeciwnej, tej ze Słońcem.

Ad.5 Spróbuj kupić osobno i pożenić (bo brak zestawu-gotowca):

-teleskop Newton 150/750

-montaż azymutalny AZ4

To jest zestaw b. uniwersalny dla początkującego. Pokaże obiekty głębokiego nieba (DSO), jak i Księżyc + planety. Przy tym po wyfasowaniu torby/plecaka na tubę teleskopu okaże się b. przenośny, co może się czasem przydać. Może też wystarczyć na lata użytkowania. Chyba,że połkniesz bakcyla tak mocno, że... itd.

Ad.6 To zależy od wyboru teleskopu, bo do jego ogniskowej musisz dobrać ogniskowe okularów. To już może, jak wybierzesz konkretny teleskop. Zwykle w komplecie dostaje się 1-2 startowe okulary do małych i średnich powiększeń i pozostaje dokupienie tego 3-ciego.

Pozdrawiam

-J.

P.S. 150/750 występuje czesto w gotowym zestawie z EQ3-2. Ale to jest trochę na granicy jego nośności. Korzyści z tego montażu z tą tubą będą zatem niewielkie. Na AZ4 bedzie mniejsza podatność na drgania itp. No i prostota obsługi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.