Skocz do zawartości
  • 0

Guiding przez bluetooth


janekosa

Pytanie

Dobry dobry,

próbowałem ostatnio zacząć temat guidingu ale poniosłem porażkę. PHD2 twierdzi ze winowajcą jest kabel ST4 (brak lub niewystrczający ruch w osi DEC). 
niestety drugiego na podorędziu nie mam. Mam za to moduł Bluetooth od HEQ5 który mam nadzieje będzie działać z moim montażem (AZ-EQ5). Pytanie czy da radę użyć tego do guidowania i da się to jakoś pożenić z PHD2? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
Godzinę temu, janekosa napisał:

Ale musiałbym mieć jakieś połączenie najpierw ;)
Rozumiem że chodzi o tę opcję że używam dołączonego kabelka żeby połączyć komputer do pilota, tak? 

dzięki wszystkim, wieczorem będę próbował jak szkodniki zasną i dam znać

No tak, wtedy działa GoTo i Pulse Guide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dzięki za podpowiedzi, właśnie tak mi się wydawało. Niestety nie udało mi się na razie połączyć. Mam wrażenie że brakuje mi jeszcze jakichś sterowników, ale nie wiem czego konkretnie..
moduł bluetooth sparowany.
menadżer urządzeń pokazuje porty COM przez bluetooth:
image.png.0230389f7d0bc4d7685a9c1d0ea1ecf4.png
W PHD2 mam opcję połączenia z montażem

 image.png.03f66a20d912bb225e02693315839530.png

ale w EQMOD wyświetla mi się błąd :(
image.png.e91627a9b0a6d95a46bd4df64935ee7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ustawiłeś w EQMod prawidłowy port? Pierwszy z brzegu tutorial: https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-setting-up-an-equatorial-mount-on-ascom-with-eqmod-stellarium-and-cartes-du-ciel.html

Akurat tutaj pokazują połączenie przy pomocy kabla, ale w przypadku BT jest analogicznie 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po co sobie tak komplikować życie? AZ-EQ 5 pozwala na sterowanie Pulse Guide . Co to oznacza? Jeden kabel mniej ( właśnie ten ST-4 - wcale nie musi być zwalony, wystarczy że ma inny standard połaczeń), brak modulu BT - też ma znaczenie bo komunikacja bezprzewodowa to najbardziej zawodny rodzaj komunikacji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, wessel napisał:

Po co sobie tak komplikować życie? AZ-EQ 5 pozwala na sterowanie Pulse Guide . Co to oznacza? Jeden kabel mniej ( właśnie ten ST-4 - wcale nie musi być zwalony, wystarczy że ma inny standard połaczeń), brak modulu BT - też ma znaczenie bo komunikacja bezprzewodowa to najbardziej zawodny rodzaj komunikacji.

to co dokładnie mam zrobić? ;)
A swoją drogą to strasznie mnie irytują te kable, strasznie za krótkie są. najchętniej połączyłbym też kamerę bezprzewodowo ale nie wiem czy jest taka opcja. A docelowo pewnie skończy się na asiair albo astroberry..

 

6 godzin temu, Mandulzz napisał:

Ustawiłeś w EQMod prawidłowy port? Pierwszy z brzegu tutorial: https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-setting-up-an-equatorial-mount-on-ascom-with-eqmod-stellarium-and-cartes-du-ciel.html

Akurat tutaj pokazują połączenie przy pomocy kabla, ale w przypadku BT jest analogicznie 

Dzięki. Usiądę do tego wieczorem. Wczoraj robiłem to trochę chaotycznie i dociągałem kolejne rzeczy tak jak mi się wydawało :D  Nie widziałem takiego jednego spójnego tutoriala 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, wessel napisał:

Trzeba wybrać pewnie jakąś opcję w PHD i już. Albo w EQmod. Koledzy od PHD podpowiedzą.

Ale musiałbym mieć jakieś połączenie najpierw ;)
Rozumiem że chodzi o tę opcję że używam dołączonego kabelka żeby połączyć komputer do pilota, tak? 

dzięki wszystkim, wieczorem będę próbował jak szkodniki zasną i dam znać

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.02.2021 o 11:49, Tayson napisał:

tak mialem ustawiony eqmod i działało. oczywiscie port com wg Twojego systemu

no i śmiga (na razie na stole bo chmury oczywiście...) ogromne dzięki :)
Teraz czas cyzelować ustawienia guidingu i szukać więcej info o tym z czym to się je. Na przykład nie mam w sumie pojęcia jak zrobić dobrze alignment :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.02.2021 o 13:45, wessel napisał:

No tak, wtedy działa GoTo i Pulse Guide.

jak tylko da się to zrobić bez kabla to się piszę. Za dużo tego łatajstwa. Kamerę też bym najchętniej podpiął bezprzewodowo ale ona akurat i tak musiała by mieć jakoś doprowadzone zasilanie wtedy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.