Skocz do zawartości

Kolejna zabawa z filtrem Ha i Canonem. Nie do końca udany kard


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby mi same takie "klopsy" wychodziły, to bym wcale nie narzekał :D

 

Poza tym - ja bym napisał, że "kadr może nieco nieortodoksyjny, ale za to dodaje zdjęciu nieoczekiwanej dynamiki". Albo coś w tym stylu :lol:

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Tera lepiej :D
  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestackowałem jeszcze kilkadziesiąt dodatkowych klatek do RGB. W sumie zrobionych miałem 110 (55 x 60s i 55x180s) z czego odpadło 20. A więc zostało 90 szt (45x60s i 45x180s).

Postanowiłem tym razem pobawić się w wyciąganie z samego RGB, nie dodając luminacji w postaci Ha (nie wiem czemu, ale zdjęcie mi od razu w róż wpada, jak Ha dodaję jako luminację).

Oto efekt:

IC434-new-RGB-session_1_session_2-lpc-cbg-St.thumb.jpg.0efbb5b81195ce630365241638a41203.jpg

Btw. jak chcecie, to wrzucę wszystkie klatki, żebyście mogli się pobawić materiałem :)

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, który nie robi astrofoto, to pięknie. Ale... 

Zmniejsz trochę gwiazdy, zwłaszcza te najjaśniejsze. 

Mam wrażenie, że w tym materiale jest więcej niż widać na obecnym etapie. Może uda Ci się jakoś podbić wodór i dać większy kontrast. Jakieś takie szare to zdjęcie. 

Kadr jest fajny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Zmniejsz trochę gwiazdy, zwłaszcza te najjaśniejsze. 

Dzięki za opinię. Próbowałem zmniejszyć gwiazdki i nawet mi się troszkę udało, ale mój skill, jeśli chodzi o obróbkę, nie jest jeszcze na tym poziomie :)

Co do wodoru, to masz racje, że materiał ma jeszcze potencjał i pewnie da się więcej z niego wyciągnąć. Nie chciałem za bardzo ciągnąć go za uszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie bardzo ciekawy kadr. 

Widzisz? Rzecz gustu. 

Kolejna sprawa. Nie mogę zrozumieć tego pędu w kierunku zmniejszania gwiazd. 

Po co? Gwiazda to gwiazda. Jest duża to będzie duża w kadrze. Przecież wiele gwiazd to nie są punkty. Mają swoją strukturę. 

No i na koniec. Z całego wątku dowiedziałem się tylko co nieco o detektorze. A gdzie filtr, optyka itd? 

Chciałbym sobie poanalizowac, po porównywać a nie mam pelnych6informacji. 

Pozdrawiam 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

Przecież wiele gwiazd to nie są punkty. Mają swoją strukturę. 

Ja akurat tutaj źle się wyraziłem. Nie zmniejszałem samych gwiazdek a raczej próbowałem zmniejszyć halo wokół tych najjaśniejszych gwiazd.

 

3 godziny temu, Robson_g napisał:

No i na koniec. Z całego wątku dowiedziałem się tylko co nieco o detektorze. A gdzie filtr, optyka itd? 

 

Detektor to modyfikowany Canon 1000D

Optyka to tryplet TS Photoline 70/420 z reduktorem 0,79x

Filtr to Astronomik Ha 12nm CCD EOS Clip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2021 o 23:25, OnlyAfc napisał:

Kolejna zabawa z filtrem Ha i moim Canonem 1000D i niestety pomyłka przy rotacji aparatu i moim zdaniem nieudany kard.

Miało się złapać więcej obiektów, między innymi IC 426 oraz IC 423, ale niestety obróciłem za bardzo i nie sprawdziłem.

Mam wypalone 26 x 600s i nie wiem, czy będę jeszcze RGB do tego palić.

 

Złapało się całkiem sporo, bo mamy tytaj IC 432, IC 431, IC 435, NGC 2023 oraz oczywiście IC 434 i NGC 2024. Mamy też kawałek (a miał być cały) NGC 1990 (bardzo słabo widoczny w Ha).

IC434-lpc-St.thumb.jpg.372a1c36e38d82054ed897dd0b2a4373.jpg

Może głupie pytanie, ale jako że palisz Canonem to RGB to zwykle klatki, a Ha z filtrem potem dodajesz jako luminację? 

Bardzo podoba mi się efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rosso napisał:

Może głupie pytanie, ale jako że palisz Canonem to RGB to zwykle klatki, a Ha z filtrem potem dodajesz jako luminację? 

Najczęściej podmieniam kanał czerwony z tym, co mam z filtru Ha, mam wtedy po prostu mocniejszy czerwony kanał, jest to wtedy HaGB. 

Czasem dodaje Ha jako luminacje, ale żeby luminacja nie była tylko z Ha, to mieszam z sygnałem z kanału niebieskiego i zielonego, z czego ich udział procentowy to ok 20% każdy a 60% to Ha. 

2 godziny temu, Tayson napisał:

W PS np skraplacz, 1 klik na gwiazdke. Uwazaj zeby nie przesadzic.

Gdyby to było takie łatwe :)

Trzeba o odpowiednie zaznaczenie zadbać, zrobić maskę z zaznaczenia, ustawić odpowiednie wtapianie i dopiero takie zaznaczenie można traktować poziomami, żeby zmniejszyć halo na gwiazdach. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Najczęściej podmieniam kanał czerwony z tym, co mam z filtru Ha, mam wtedy po prostu mocniejszy czerwony kanał, jest to wtedy HaGB. 

Czasem dodaje Ha jako luminacje, ale żeby luminacja nie była tylko z Ha, to mieszam z sygnałem z kanału niebieskiego i zielonego, z czego ich udział procentowy to ok 20% każdy a 60% to Ha. 

Gdyby to było takie łatwe :)

Trzeba o odpowiednie zaznaczenie zadbać, zrobić maskę z zaznaczenia, ustawić odpowiednie wtapianie i dopiero takie zaznaczenie można traktować poziomami, żeby zmniejszyć halo na gwiazdach. 

Dzięki serdeczne. Chętnie kiedyś skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.