Skocz do zawartości

Mój pierwszy raz ;) i kolejne też


Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!

A więc stało się, wczoraj całą noc było bezchmurne niebo, a że montaż, telep i flattener są i zasilanie polowe też - rozpocząłem swoja przygodę z tym co mam. I co widać poniżej:

image.png.8303d0f6d95914092e26c5a338689952.png

HEQ5 + ED72BD + reduktor/flattener + Nikon D5100 bez moda + niebo niby 5 Bortle'a

 

Zabawa trwała tak długo, aż padła bateria w aparacie, więc od razu zamówiłem "dummy battery". Nie jestem tylko pewien czy zadziała z moim gniazdem USB, to się okaże. 

1,5h godziny celowania w Mgławicę Oriona, bo nie mam pilota synscan, a laptop odmówił współpracy :haha: Wstyd, no ale pierwszy kontakt z pracą w RA i DEC i w dodatku aparat do góry kołami :haha:

 

Ogólnie była to raczej zabawa zapoznawcza niż sesja. Próbując złapać M42 puszczałem dla podglądu serie 30sek. Niektóre zdjęcia wychodziły punktowe inne całkiem mocno pojechane, co mnie troszkę przejęło, bo wydawało mi się, że całkiem ładnie ustawiłem na polarną. Jednak wina chyba może być obciążenia równowagi? Kilka krążków z siłki o wątpliwym zablokowaniu, mogły się ślizgać. Przeciwwaga z zestawu, 5kg wydaje się za ciężka nawet najbliżej montażu. 

Mimo wszystko odpaliłem interwałometr na 60 sek i tak już do końca. Okazało się, że wychodzą dość przyzwoicie, gdy stałem dalej od montażu, cóż chyba nie lubi gdy się gapię. 

 

Oto screeny pojedynczych klatek:

image.png.0c76db750c72910ba371916a15d75a8c.png

image.png.2b24d894b0a73f4cf72b206589019847.png

Powyższe to ISO 800 i 60 sek. Poniżej ISO 800 i 30 sek

image.png.7102f04e4337b72e8931c97d62623022.png

 

Dla mnie to kształty gwiazd są akceptowalne. Ale chciałbym znać zdanie osób dłużej siedzących w temacie, bo czym to że by było gdyby się nie rozwijać. 

ISO 800 i 60 sekund to już chyba lekko mgławica przepalona? Natomiast po obróbce udało mi się wyciągnąć cos takiego:

image.png.83ca8b17522df8bdf0a01d746aca1cff.png

 

Chociaż pewnie jest tam też wiele więcej do wyciągnięcia, nauka obróbki wciąż przede mną. Stack w DSS ok 30 lights, 10 darks, 10 biases. 

W GIMP: rozciągnięcie, kalibracja RGB, sztuczny flat i jakaś tam kosmetyka. 

Gdyby ktoś chciał się bawić materiałem, to stack powisi jakiś czas tutaj:  https://we.tl/t-lSBBMVbwlU

 

Następne zakupy: jakiś rotator sensora, aby głowy nie skręcić od podglądu zdjęć (dobrze, że ten Nikon ma obracany wyświetlacz) i coś do sterowania zamiast synscan...

 

Gdzieś tu są poukrywane pytania, także jeśli ktoś wyłapie, odniesie się będę wdzięczny :D

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że masz taką radość z pierwszej sesji :D 

Zestackuj sobie jeszcze raz materiał, ale bez darków. 10 darków wniesie sporo szumu do stacka, lepiej będzie bez nich. Jak nie będziesz ich miał naprawdę wielu godzin, nie warto. Zresztą, nie spodziewam się po D5100 ampglow na takim poziomie, by było go widać, poza tym wykadrowałeś na centrum.

Zdecydowanie ważniejszą klatką jest flat.

 

Pod bardzo dobrym niebem M42 można palić po 10 min i dłużej, bo dookoła bardzo dużo się dzieje. Oczywiście na centrum przydadzą się krótkie klatki. Stackujesz materiał osobno, na koniec 2 stacki rejestrujesz (wyrównujesz) ze sobą i te 2 pliki składasz razem, np. korzystając z maski.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcz walcz :) Co do poprawy to jak kolega wyżej napisał lepiej porobić flaty niż te darki (sporo paprochów wyszło na stacku i nierównomierność w jasności - co flat by poprawił). Mi ze stacka takie coś wyszło:orion60seek_post.thumb.jpg.d8cb42a4a0c5516b12b82681711ab490.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radość taka, że o mrozie zapomniałem mimo, że trochę klęczałem w tym śniegu :haha:

Faktycznie stacka zrobiłem także bez kalibracyjnych jak wszystko przemyślałem, także będzie zabawy z tym mini materiałem. Chce też Sirilem się pobawić, bo podobno lepiej stackuje niż DSS, a i obrabiać jakoś można w nim. 

 

Następnym razem będę testował dłuższe czasy naświetlania, zobaczyć jak montaż pociśnie bez guidingu. Tylko pytanie jak to zrobić z ISO? Teoretycznie zwiększając czas, ISO powinno się zmniejszać ale w praktyce widzę, że trzaskają ludzie Oriona nawet z ISO 1600, choć to pewnie też kwestia matrycy. 

 

Chyba, że tak jak mówisz @count.neverest - całość naświetlać mocno i długo, a samego Oriona krócej i słabiej. Tylko sporo musiałem przykadrować po obróbce, bo się zrobiło niemiłe dla oka zdjęcie w pełnym formacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, beny napisał:

 orion60seek_post.thumb.jpg.d8cb42a4a0c5516b12b82681711ab490.jpg

Sztosik! Mi po brzegach w czasie obróbki strasznie się rypie zdjęcie. Choć nie wiem czy to sztuczny flar trochę nie naprawi

image.png.abab95b5c99025cc562673c6ea1c5aeb.png

Zastanawiałem się jak tego flata ugryźć. Na pewno trzeba go robić w terenie. Chciałem zrobić w domu od softboxa z dyfuzorem ale 5 sekund po wejściu do domu szkło było zaparowane. A po wyschnięciu to już będzie raczej zupełnie bez sensu.

Chińczyki z Ali robią fajne ale obawiam się, że to w praktyce nie do końca się sprawdzi. 

Będzie tablet, to będzie też białe światło, i będą flaty. Chyba, że coś lepszego się wymyśli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu na forum są projekty typu DIY. Tablety do rysowania chyba z ali, panele oparte o LEDy i folię EL. Ta ostatnia się nie nadaje na lustrzance, bo miga.

Musisz poznać lepiej swój aparat w astro. Są tabele o czasach naświetlania, musisz znać jasność tła, szumy sprzętu, wzmocnienie, itd. 

Ale bez zagłębiania się w te wszystkie wzory, po prostu poświęć trochę nocek na testy. Ustrzel jasny obiekt na wysokim gain, następnie na niskim, ale z proporcjonalnie dłuższą klatką. Obrób dokładnie tak samo i zobaczysz co się dzieje z kolorem gwiazd, ich wielkością, szumami, itd. Jeśli będziesz miał ten obiekt upalony w czasach np. 10h, to wtedy różnice będą bardziej widoczne. A może ich nie będzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, count.neverest napisał:

Ustrzel jasny obiekt na wysokim gain, następnie na niskim, ale z proporcjonalnie dłuższą klatką. Obrób dokładnie tak samo i zobaczysz co się dzieje z kolorem gwiazd, ich wielkością, szumami, itd. 

 

Na Ali jakieś podkładki widziałem ale one jakieś siatkowane się wydawały. Ale czas pokopać na forum. 
Natomiast co do zabawy zdjęciami - porobić sobie klatki do stacka z różnymi czasami? I wtedy porównywać? Bo taka pojedyncza klatka jak zobaczyłem jaka jest jasna to właściwie nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać :D 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz z tego co widzę to masz za blisko ustawioną matrycę aparatu do flattenera. Dlatego masz pojechane gwiazdki w narożach w kierunku środka kadru.

W środku wyglądają na okrągłe. Zwiększ odległość aparatu od flattenera o około 2-3mm. Myślę, że wtedy będzie ok. Brakuje również ostrości. Dobrze abyś zaopatrzył się w maskę Bahtinova. Ostrość sprawdzamy już przy spadku temperatury o 1st C.

Powodzenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo flatów, ja zrobiłem sobie flatownice właśnie z folii luminescencyjnej plus mleczne pleksi (by rozproszyć światło i wydłużyć czas naświetlania). Wyciąłem kółeczko, przekleiłem do oprawy pod filtr słoneczny pod konkretny teleskop i działa, robi robotę :) 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo12311 napisał:

Łukasz z tego co widzę to masz za blisko ustawioną matrycę aparatu do flattenera. Dlatego masz pojechane gwiazdki w narożach w kierunku środka kadru.

W środku wyglądają na okrągłe. Zwiększ odległość aparatu od flattenera o około 2-3mm. Myślę, że wtedy będzie ok. Brakuje również ostrości. Dobrze abyś zaopatrzył się w maskę Bahtinova. Ostrość sprawdzamy już przy spadku temperatury o 1st C.

Powodzenia.

Noo właśnie tu wszystko jest bez dystansów w tym całym backfocusie. Którego strasznie się bałem przed zakupem flattenera.  Jak widać trzeba też zamówić te pierdołki. Dzięki.

 

Co użytkownik, to inaczej zdjęcie wyciągnięte :D

 

 

Edytowane przez Łukasz Czerwiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Łukasz Czerwiński napisał:

Noo właśnie tu wszystko jest bez dystansów w tym całym backfocusie. Którego strasznie się bałem przed zakupem flattenera.  Jak widać trzeba też zamówić te pierdołki. Dzięki.

 

 

 

 

Łukasz a możesz zrobić zdjęcie jak masz wszystko połączone. Może wystarczy zamówić dwie podkładki po 1mm i wsadzić w gwinty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pablo12311 napisał:

Łukasz a możesz zrobić zdjęcie jak masz wszystko połączone. Może wystarczy zamówić dwie podkładki po 1mm i wsadzić w gwinty.

image.thumb.png.b20caeaff3bb07e96b99c500bba053e6.png

 

Aparat/adapter/złączka flattenera/flattener/złączka flattenera/teleskop

 

Generalnie kopałem na Ali za pierścieniami w razie czego o różnych grubościach. Właściwie nie spodziewałem się, że bez nich uda się cos ustrzelić. 

W każdym razie znalazłem coś takiego:

6

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie podejście gorsze niż pierwsze :haha: 

Nawet nie wrzucam tego co wyszło, bo szkoda oczy tyrać ludziom.

Ale klatka zapoznawcza, lekko przepalona :haha: 2 min, 1250 ISO.

image.png.7773467ccd16c55430c19dc54b3ee9ad.png

Ale może ktoś inny coś z tego "wyciśnie" ze "stacka": https://we.tl/t-L5XVQKj8V0

Znów sporo czasu zmarnowane na pierdoły zanim ruszyła migawka na konkretnym celu. Problem z wyrównaniem na Stellarium, a jak dla mnie mapka CDC to jest dramat, choć po problemach z wykryciem montażu wszystko działa dość intuicyjnie, zwłaszcza aling.  Ale ta mapka... 

Więc materiału mało, z czego połowa ma jakiś nieciekawy FWHM.

Z czego taki syf może wynikać? Za duże ISO i za długi czas? Chociaż też Andromeda leży w kierunku katedry, która oświetlana jest jak nie wiem co... Tak sobie tłumaczę. 

Zdążyłem zrobić 4 flaty nim bateria padła ale Siril je tak złożył, że powychodziły dziwne pasy.

 

Pilnujecie aby klatka miała histogram nie dalej niż w połowie? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.