Skocz do zawartości

Messier 82, Galaktyka Cygaro


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie patrząc już na gwiazdki sądzę, że 40 sek. to przy aperturze 8" dużo za krótka ekspozycja, żeby z M82 wydobyć jakiś sensowny szczegół. Szczególnie przy tak małej światłosile, jaką dysponuje SCT.

Jak widzę Celestron CG5 GT to zdecydowanie za słaby montaż dla Twojego setupu. Ale patrzę też na Losmandy GM8 (bo chyba o tym piszesz) i nie widzę wielkiego skoku w nośności. Dlaczego celujesz akurat w GM8, a nie w jakiś bardziej masywny montaż?

I jeszcze z ciekawości. Jaki to Celestron SCT 8"? Zwykły czy może EdgeHD?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diver napisał:

Nie patrząc już na gwiazdki sądzę, że 40 sek. to przy aperturze 8" dużo za krótka ekspozycja, żeby z M82 wydobyć jakiś sensowny szczegół.

Jak widzę Celestron CG5 GT to zdecydowanie za słaby montaż dla Twojego setupu. Ale patrzę też na Losmandy GM8 (bo chyba o tym piszesz) i nie widzę wielkiego skoku w nośności. Dlaczego celujesz akurat w GM8, a nie w jakiś bardziej masywny montaż?

I jeszcze z ciekawości. Jaki to Celestron SCT 8"? Zwykły czy może EdgeHD?

 

U mnie SCT (zwykły, nie Edge) wisi na CG5 odkąd go kupiłem i generalnie służy do planet i księżyca. Na GM8 jest krótka tubka z Canonem, do  nauki astrofotografii. Nie planuje kolejnego montażu. Czas taki krótki, bo nie mam guidera do SCT. Spróbuję jednak przełożyć SCT na Losmandy (uniesie go bez problemu) i zamontuje Guiderek 120mm w stpce szukacza. Jak efekty będą obiecujące to może skuszę się na dłuższy guider na grzbiecie SCT. Jeżeli  będzie kiepsko, to całkiem odpuszczę temat i zostanę przy szerokich kadrach i księżycu/planetach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz o gwiazdkach. Czy ten Celestron Reducer 0,64x zapewnia jakąś korekcję pola? Nie jestem pewien, czy wady obrazów gwiazdek wynikają tylko z braku prowadzenia, czy może (i/lub) z braki korekcji obrazu.

 

5 minut temu, Sebastianus napisał:

zamontuje Guiderek 120mm w stpce szukacza. Jak efekty będą obiecujące to może skuszę się na dłuższy guider na grzbiecie SCT.

 

Ja ostatnio prowadzę swojego UNC 1000/f5 właśnie na guiderze 120 mm i daje radę, ale widzę że to skraj możliwości. Twoja tuba nawet z korektorem x0,64 to ok. 1300 mm ogniskowej. Z tak krótkim guiderem może być nie najlepiej. Niemniej życzę udanych prób. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, diver napisał:

Czy ten Celestron Reducer 0,64x zapewnia jakąś korekcję pola? Nie jestem pewien, czy wady obrazów gwiazdek wynikają tylko z braku prowadzenia, czy może (i/lub) z braki korekcji obrazu.

 

To jest niby Reducer/Corrector, ale nie znalazłem na Astrobinie zdjęcia z tym korektorem i SCT, żeby gwiazdy były dobre. Grzędziel mi napisał, że mam kolimację do dupy. Pewnie ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.