Skocz do zawartości

Nadchodzi nowy montaż z przekładnią falową- Sharpstar


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek zakładam w celu uzupełnienia go, kiedy pojawią się jakieś nowe informacje o roboczo nazwanym Sharpstarze CC Mark III. Na razie nic nie wiadomo o parametrach technicznych jak i cenie. Jako, że sam korzystam z tego typu montażu i jest to mój najlepszy astrozakup, śledzę rozwój ,,falowców". Kilku graczy już jest na rynku. Cały czas najlepszym wyborem pod względem cena/udźwig jest Rainbowastro RST 135 (13,5 kg bez przeciwwagi, 18 z nią). Sharpstar ma szansę to zmienić.

 

Widzę tu inspirację kamerami ZWO (pewnie ma ładnie z nimi wyglądać) i chyba projektem ASA DDM.

 

-Teoretycznie mógłby to być montaż AZEQ ale umiejscowienie portów raczej na to nie pozwala 

-Projekt pewnie będzie jeszcze kosmetycznie zmieniany, co widać bo niezbyt wygodnych pokrętłach. To na razie render

-Lunetki nie ma, natomiast jest miejsce na akcesorium typu Polemaster

-Pezeciwwaga jest duża. Konkurencja oferuje mniejsze. Może jest po prostu pusta w środku ;)

 

 

 

 

 

 

 

FB_IMG_1612228463262.jpg

FB_IMG_1612225865447.jpg

FB_IMG_1612225859627.jpg

FB_IMG_1612225853613.jpg

FB_IMG_1612225844717.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Po ponad 6 miesiącach pojawiły się nowe informacje o montażu, który będzie kosztował ok. 3000$. Osobiście używam Rainbowastro RST-135, który jest najtańszym montażem producenta i kosztuje ok. 3850$ 

Z różnic, jakie od razu rzucają się w oczy:

-MARK3 jest znacznie cieższy, 3,3kg vs 7,95. W 8kg mieszczę cały montaż i statyw T-90.

-dźwiga też więcej, bo 18kg to koniec możliwości RST przy użyciu przeciwwagi. MARK3 uniesie 8kg więcej.  Na RST wieszam bez przeciwwagi ok 10kg i mogę palić klatki dowolnej długości. 

-RST kręci się szybciej, 7,5°/s vs 3,8°/s. Przy czym RST potrzebuje 16V, Sharpstar 24V.

-PE nie został podany. w RST jest to ok 30"/430s.

 

 

241201376_1076593702906826_363346505173784675_n.thumb.jpg.2bc64e0b52ec5fc945a18227b720cc5e.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Nadchodzi nowy montaż z przekładnią falową- Sharpstar
6 minut temu, tex88 napisał:

A czy to jest jakiś problem zastosować regulowaną przetwornice step up DC-DC ?

to jestem ciekaw jaką pojemność zaproponujesz dla tego 12V aku by sprzęt pociągnął w ujemnych temperaturach 12 godzin..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że z perspektywy aku to bez znaczenia czy masz przetwornicę czy nie. 

Czy weźmie 1A przy 12V, czy 0,5A przy 24V to z aku wyjdzie tyle samo prądu. 

Tyle straty co paręnaście procent na sprawności przetwornicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Tyle, że z perspektywy aku to bez znaczenia czy masz przetwornicę czy nie. 

Czy weźmie 1A przy 12V, czy 0,5A przy 24V to z aku wyjdzie tyle samo prądu. 

Tyle straty co paręnaście procent na sprawności przetwornicy. 

ale tam stoi w speku 6A 24V, to dwa razy więcej niż średnio na 12v aku..

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Pytanie ile czasu masz ten pik. 

Bo jak tylko przy szybkich przejazdach, to ma to mało znaczenia. 

A przy samym trackingu to nie może jakoś dużo brać, bo co by z energią zrobił. 

ten silnik utrzymuje ciężar bez przeciwwagi, potrzebuje energii non stop, nie wiem czy akurat 6A ale to nie jest zbalansowany system

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, danon napisał:

Z tego co slyszałem to AGM też źle znoszą głębokie rozładowanie i trzeba pilnować tego. Chyba że źle słyszałem ;) 

Zależy jak głęboko... Do ~10.5-11V jest bezpiecznie. Poniżej - nie :) Żaden akumulator nie przetrwa bez szwanku zbyt głębokiego rozładowania, nawet niklowy. Pisałem o pracy cyklicznej, jaka ma miejsce przy zasilaniu montażu. Samochodowe SLA są projektowane do rozruchu - wydania przez chwilkę dużego prądu i natychmiastowego doładowania do pełna. W pracy cyklicznej (i przy jeździe miejskiej) alternator może nie dać rady naładować akumulatora, przez co będzie on się powoli zasiarczać. Do tego praca cykliczna powoduje fizyczny rozpad cienkich płyt SLA. Zbierając to do kupy, akumulator traci mocno na żywotności, szybko rośnie mu rezystancja wewnętrzna, i tak traktowany nie dotrwa 8-10 lat. AGM to trochę inna bajka, mają grubsze płyty dodatnie i generalnie są solidniej zrobione. Dlatego są też cięższe.

 

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Tyle, że z perspektywy aku to bez znaczenia czy masz przetwornicę czy nie. 

Czy weźmie 1A przy 12V, czy 0,5A przy 24V to z aku wyjdzie tyle samo prądu. 

Tyle straty co paręnaście procent na sprawności przetwornicy. 

dla akumulatora kwasowego to robi różnicę :) czym wyższy prąd rozładowania, tym mniejsza praktyczna pojemność kwasiaka, tzn. przy 500mA może nie być to aż tak widoczne, ale rozładowując prądem 2C uzyskasz mniejszą pojemność niż przy 1C. To są kapryśne akumulatory :D

 

  

6 minut temu, kubaman napisał:

ten silnik utrzymuje ciężar bez przeciwwagi, potrzebuje energii non stop, nie wiem czy akurat 6A ale to nie jest zbalansowany system

na moje oko to w przekładni falowej silnik nie trzyma całego ciężaru, tylko zębatki (które się mogą wycierać i będą się robić luzy). Silnik musi wygenerować o wiele mniejszy moment, taki jest sens tego rodzaju przekładni... inaczej nie miałaby sensu. Te 6A wydaje się trochę dużo... chociaż kto ich tam wie...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

PE 30" /430s? Za 3000$?

Za prawie 4k, Sharpstar PE jeszcze nie podał. Możliwe, że są userzy, którzy wykluczają guiding w swojej pracy pod niebem, ja od zawsze go używałem. Błąd jest spory, ale fantastycznie się wypłaszcza, bo mechanicznie nie ma luzu. Normalnie guiduję maksymalnie 60-100 gwiazd na raz z czasem 0,2 sek i ~0,4" RMS. Najdłuższe klatki jakie robiłem tym montażem to 30min, idealnie punktowe.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

Za prawie 4k, Sharpstar PE jeszcze nie podał. Możliwe, że są userzy, którzy wykluczają guiding w swojej pracy pod niebem, ja od zawsze go używałem. Błąd jest spory, ale fantastycznie się wypłaszcza, bo mechanicznie nie ma luzu. Normalnie guiduję maksymalnie 60-100 gwiazd na raz z czasem 0,2 sek i ~0,4" RMS. Najdłuższe klatki jakie robiłem tym montażem to 30min, idealnie punktowe.

 

Rzeczywiście, to co napisałeś wydaje się dużo ważniejszą informacją. Dzięki, te liczby robią wrażenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lkosz napisał:

dla akumulatora kwasowego to robi różnicę :) czym wyższy prąd rozładowania, tym mniejsza praktyczna pojemność kwasiaka, tzn. przy 500mA może nie być to aż tak widoczne, ale rozładowując prądem 2C uzyskasz mniejszą pojemność niż przy 1C. To są kapryśne akumulatory :D

No ale w tym przypadku:

11 minut temu, lkosz napisał:

Czy weźmie 1A przy 12V, czy 0,5A przy 24V to z aku wyjdzie tyle samo prądu. 

W takim przypadku z aku pobierasz zawsze 12V 1A, a później robisz z tego opcjonalnie 24V na przetwornicy - z punktu widzenia aku parametry prądu są takie same :) 

 

A w temacie aku "rozruchowego" czy AGM polecam każdemu dobrze o tym poczytać, bo ilość bzdur i przekręconych na odwrót informacji w internecie i głowach ludzi jest ogromny :) Mi wciąż w głowie kotłują się te wszystkie wersje i ciągle zapominam, co było rzetelną informacją, a co czyjąś dezinformacją :) 

 

4 godziny temu, count.neverest napisał:

Po ponad 6 miesiącach pojawiły się nowe informacje o montażu, który będzie kosztował ok. 3000$.

Tylko pewnie 3000$ to jest cena netto bez vatu, cła i innego syfu. Realnie pewnie poniżej 4000$ będzie trudno dorwać, ale kto wie...

Te 12k zł to nie byłoby źle, właściwie to taniej niż iOptrony z enkoderem o podobnych gabarytach. W ogóle to dopiero zauważyłem, że dolar jest już po ok 4 zł, masakra...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.