Skocz do zawartości

Nadchodzi nowy montaż z przekładnią falową- Sharpstar


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Mnich85 napisał:

Panowie czemu tajei montaze są tam kur.... Drogie?? Przecież płytka z enkoderami kosztuje ledwo parę groszy, enkodery można dorwac za 500zl sztuke. Płytkę wyrobić Sobei samemu. Co w nich jest takiego super ze kosztują parę tysiączków??? 

Przekładnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mnich85 napisał:

enkodery można dorwac za 500zl sztuke

Jakie enkodery? Potencjometr 10k to po kilka groszy chodzi, a to też jakiś rodzaj enkodera analogowego :)

 

Enkoder na osi RA z rozdzielczością rzędu 20bit albo lepszą nie można dorwać za 500zł moim zdaniem.

 

Podobnie porządna przekładnia falowa.

 

Już nie mówiąc o tym, że stworzenie funkcjonalnego montażu to 1000x więcej roboty niż kupienie enkoderów i przekładni. Łatwo się o tym mówi patrząc na gotowy produkt. Ale jeśli choć trochę się wgłębić w temat.... Nagle okazuje się że to nie takie hop-siup ;)

 

 

PS

Przekładnia to może być ślimakowa albo falowa albo zębata albo pasowa. Parametrem takiej przekładni jest... Hm... Przełożenie, stosunek dwóch liczb np. 1:30.

Przekładnie falowe mają na ogół coś w okolicy 1:100. Ślimaka można spokojnie nawet 1:300 sobie samemu zrobić...

 

1.8st czy 0.9st. to rozdzielczość kroku silnika krokowego. Można dołożyć mikrokroki i podzielić te wartości nawet przez 256 przy dobrym sterowniku. 

 

 

Ale to tylko parametry. Prawdziwa dokładność montażu to dużo bardziej skomplikowana sprawa, niż duże przełożenie i małe mikrokroki.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzysztof z Bagien napisał:

Gdzie widziałeś taką porządną przekładnię za 500zł? Poważnie pytam.

 

Moja myśl była taka:

Ani 20b enkodera ani porządnej przekładni falowej nie kupisz za 500zł.

Najwyraźniej nie udało mi się tego przekazać w sposób niebudzący wątpliwości ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Moja myśl była taka:

Ani 20b enkodera ani porządnej przekładni falowej nie kupisz za 500zł.

Najwyraźniej nie udało mi się tego przekazać w sposób niebudzący wątpliwości ;)

 

Łee, bo już chciałem kupować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Mnich85 napisał:

Ale co przekładnia? Przecież można zrobić przekładnie rzędu 0,1stopnia nawet. Dzisiejsze montaze maja albo 1,8st albo 0,9. Serwomotory mogą mieć i 0,1...

Problemem w przekładni nie jest przełożenie, tylko precyzja. A precyzja kosztuje.

2 godziny temu, Mnich85 napisał:

Przecież płytka z enkoderami kosztuje ledwo parę groszy, enkodery można dorwac za 500zl sztuke.

Enkoder o rozdzielczości kilkanaście milionów impulsów już nie kosztuje 500 zł, tylko kilka tyś. A taki jest wymagany, jeśli ma poprawiać błędy niedokładniej przekładni na głównej osi.

Poza przekładnią i enkoderami (które są w niewielu modelach), mamy też masę roboty przy produkcji korpusu takiego montażu - przemysłowe odlewy zbijają cenę, ale hobbysta mając do dyspozycji tylko cnc musi wydać na obróbkę grube tysiące.

 

Oczywiście, ceny montaży są przesadzone, szczególnie ostatnio, gdy ich ceny idą ciągle w górę (o jakieś 30% zdrożały w ostatnich 3-4 latach), ale jednak ich produkcja i części są dalekie od bycia darmowymi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
3 godziny temu, count.neverest napisał:

Cena montażu we włoskim Artesky to 3 499,00 €

Kurde... tak to napisałeś, że przez chwilę myślałem, że 499 euro -  serce mi od razu szybciej zabiło.

 

Ale potem spojrzałem jeszcze raz :(

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odnośnie powyższego zdjęcia/renderu. Szef Rainbowastro zwrócił na Facebooku uwagę Sharpstarowi, że podpierdzielili projekt: 

273124518_1152166712016191_5150110777857488250_n.thumb.jpg.bdb166ed0e7acb2f9b7e753d7f0e4af2.jpg

 

Dyskusja odbyła się publicznie, dziś pojawił się nowy render od Sharpstara, "zaakceptowany" przez Rainbowastro:

 

273323311_1153245041908358_6059463995162790094_n.thumb.jpg.938324ccc486505ade081851591ec76c.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Można się było domyśleć, że cała burza powstała przez tę nieszczęsną śrubę osi wysokości:movingtongue:

 

EDIT:

Aha regulację azytmutu przenieśli na drugą stronę. To już znacząca zmiana:emotion-5:

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Odnośnie powyższego zdjęcia/renderu. Szef Rainbowastro zwrócił na Facebooku uwagę Sharpstarowi, że podpierdzielili projekt: 

Dyskusja odbyła się publicznie, dziś pojawił się nowy render od Sharpstara, "zaakceptowany" przez Rainbowastro:

Bo niebieski ? Ale kolor RAL zastrzegli? Jak coś opatentowali to mogli by fikać, ale tu ktoś się boi że zysku ubędzie, a trudno montaż paralaktyczny zrobić bez radełkowanych śrubek. Maja być wygodne pokrętła. A po przeniesieniu jeden dla praworęcznych a drugi dla preferujących lewą dłoń ? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, OBERON RD napisał:

Bo niebieski ? Ale kolor RAL zastrzegli? Jak coś opatentowali to mogli by fikać, ale tu ktoś się boi że zysku ubędzie, a trudno montaż paralaktyczny zrobić bez radełkowanych śrubek. Maja być wygodne pokrętła. A po przeniesieniu jeden dla praworęcznych a drugi dla preferujących lewą dłoń ? :szczerbaty:

Nawet bez patentu, czy zastrzeżonego wzoru, z tym pokrętłem rainbow mógłby bez trudu wytoczyć sharpstarowi sprawę w USA i ostatecznie zablokować dystrybucję. A to jednak największy rynek :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.