Skocz do zawartości
  • 0

Newton 150/750 - urodzinowy okular mgławicowy


Szaniu

Pytanie

Siemanko,

 

Posiadam od niedawna teleskop SW Newton 150/750 i szczęśliwie niebawem będę miał okazję zażyczyć sobie czegoś na urodziny ;) rozważam właśnie okular do tego teleskopu. Dopowiem tylko, jeśli to ważne, że na co dzień mam miejscówkę podmiejską o skali Bortle 5 + w zasięgu skalę 4 w promieniu 15-20 minut od miejsca zamieszkania. 

 

Szukam dobrego okularu mgławicowego do obserwacji wizualnych. Nie chcę też żeby był za dobry aby "nie przerósł" mojego teleskopu. Trochę czytałem i zastanawiam się nad dwoma pozycjami:

 

1. Explore Scientific 82st. 11 mm 1,25" - kusi mnie duże powiększenie i bardzo szerokie pole. Tylko czy to pole nie jest aż za duże? Choćby pierwsza notka w opisie konkurencyjnego okularu, krytykuje tak duże pole.

2. Baader Hyperion 13 mm 2/1,25" - mam na wyciągu oba wejścia do wyboru. Może taki podwójmy okular daje więcej możliwości? Nie do końca potrafię wyobrazić sobie jaka będzie różnica przy zamianie części tego okularu. Tutaj będę wdzięczny za wytłumaczenie. 

 

Jeśli polecacie jakieś inne okulary o podobnym zastosowaniu to śmiało ;).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Masz teleskop o światłosile F5. 

To teleskop do szerokich pól. Okular szerokokątny to piękna sprawa. Moim zdaniem dopiero przy 82 stopniach i więcej widać prawdziwe piękno nieba. 

Prawdziwe szaleństwo to napisać, że wąskie pole jest super, szerokie jest be. 

Jedna i druga opcja ma swoje mocne strony. Inaczej pokazuje niebo. 

 

ES 11mm da Ci źrenicę wyjściową = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu = 11mm / 5 = 2,2mm czyli w obszarze najlepszego widzenia (2-2,5mm).

 

Hyperion to trochę mniej udana konstrukcja, zwłaszcza do F5. To nie Morpheus. 

13mm da Ci ŹW = 13mm/5=2,6mm.

 

A masz już coś co da ŹW 4-5mm? Do przeglądu nieba i szerokich obiektów. 

Mam Lunt 20mm 100 stopni. W Twoim teleskopie dałby ŹW = 4mm. Obrazy w światłosilnym teleskopie jak przez bulaj statku kosmicznego. Wrażenie zanurzenia w kosmosie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hyperio w F/5 jest słaby. Dużo lepszą alternatywą dla niego jest SW SWA 13 mm. 

 

Do F/5 szukaj 10-13 mm. 

 

PS. Standard 2" razem z 1,25" "nic" nie daje. Jedynie możliwość użycia okularu nie zależnie od tego jaki jest wyciąg w teleskopie (większość ma 1,25', 2" i rzadko 2,5" i 3").

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć

ES 11mm - zwróć uwagę na ER tego okularu, dla mnie był zdecydowanie za krótki żeby wygodnie zobaczyć całe 82° pole. 

Hyperion 13mm - w tym okularze żeby korzystać ze standardu 2" wykręca się nosek 1,25" który ma w środku soczewkę barlowa. W ten sposób mamy okular 2" 25mm. Podobnie jak pisali koledzy wyżej - ja też go nie polecam do F5. 

Żebyśmy mogli zaproponować inny okular  napisz jakii masz budżet. 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, kjacek napisał:

A masz już coś co da ŹW 4-5mm? Do przeglądu nieba i szerokich obiektów. 

Mam Lunt 20mm 100 stopni. W Twoim teleskopie dałby ŹW = 4mm. Obrazy w światłosilnym teleskopie jak przez bulaj statku kosmicznego. Wrażenie zanurzenia w kosmosie. 

Ładnie to opisałeś ;) oczywiście docelowo na początek szukam właśnie mgławicowego. Później planetarny i być może właśnie tak jak piszesz coś jeszcze szerszego. Jeszcze tylko nie wiem w jakiej kolejności :). 

 

Dzięki @astrokarol i @Lukacz za wyjaśnienia. W takim razie ten Hyperion odpada. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Karol masz rację, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Oczywiscie bez wykręcania noska da się  używać okularu w kątówce 2". Problem może wystąpić kiedy mamy wkręcony filtr w nosek i pryzmatyczną kątówkę z  krótką tuleją na okular.

Eh te "rozkręcanie". Zapytam miałeś ten okular w rękach?  Przecież nie wydłubujesz z niego soczewek, jak włożysz jakikolwiek okular w barlowa to potem też lepiej nie wyjmować bo " wpadną do środka paprochy"? ;)

 

Już nie oftopujmy, kolega szuka okularu do F5, zgadzamy się że Hyperion to niekoniecznie. 

 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Szaniu napisał:

oczywiście docelowo na początek szukam właśnie mgławicowego. Później planetarny i być może właśnie tak jak piszesz coś jeszcze szerszego. Jeszcze tylko nie wiem w jakiej kolejności :). 

Kolejność to od najdłużej ogniskowej do najkrótszej.

Albo od tego co pojawi się na giełdzie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Marcin_G napisał:

Jeśli zbliża się WAŻNE / RZADKIE zjawisko - kupujemy najpierw okular pod zjawisko.

Jeśli nie - wyławiamy "perełki" z giełdy :)

Ja zbliża się takie zjawisko, zwykle nie ma pogody. A jak kupisz okular, to masz gwarancję tego :heehee: :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, kjacek napisał:

Kolejność to od najdłużej ogniskowej do najkrótszej.

Albo od tego co pojawi się na giełdzie :grin:

 

Na początku obserwujesz jasne DSy a one zazwyczaj mają rozmiary 20-50 minut kątowych więc najlepiej na początek kupic coś co daje 1-1,5° (i oczywiście ŹW 2-3 mm).

 

Godzinę temu, Lukacz napisał:

Eh te "rozkręcanie". Zapytam miałeś ten okular w rękach?  Przecież nie wydłubujesz z niego soczewek, jak włożysz jakikolwiek okular w barlowa to potem też lepiej nie wyjmować bo " wpadną do środka paprochy"? ;)

 

Barlow "osobny" to nie to samo co wbudowany. Pierwszy to oddzielne akcesorium a drugi to "hermetyczny" element (fabrycznie mamy wszystko czyste).

Czy tak samo wykręcał byś barlow w każdym okularze, który go ma (niekoniecznie jako tuleia) ? ;) 

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale Ethos chyba go ma. Wykręcisz ?

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Karol oftopujemy, nie rozumiesz o czym pisze, dla mnie różnica jest taka że w Hyperionie jest gwint a  inny okular wkładasz w zwykłego barlowa, ewentualnie barlowa wkręcasz w nosek okularu.
W tych wszystkich przypadkach może dostać się do środka paproch łatwy do usunięcia np. gruchą.
"Hermetyczny"  bez żartów, nie zalecam rozkręcania innych okularów a Baader chyba wiedział po co  zrobił modułową konstrukcje okularu? I jako producent jak  najbardziej "zaleca" odkręcanie  noska 1,25" z barlowem od korpusu okularu.
Pytałem czy miałeś w rękach Hyperiona , ale popatrz np.  na tą fotkę.

P.s cho na czat AM, tam możemy się "podoktoryzować" z wykręcania noska 1,25" z hypka  nie offtopując tutaj :D
Mam pytanko w tematyce projektowania 3D ^^

image.png

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, astrokarol napisał:

Na początku obserwujesz jasne DSy a one zazwyczaj mają rozmiary 20-50 minut kątowych więc najlepiej na początek kupic coś co daje 1-1,5° (i oczywiście ŹW 2-3 mm).

Dzięki za taką podpowiedź. ES 11/82 trafia oba zakresy, które proponujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.