Skocz do zawartości

Co zrobić z mało przeźroczystą szybką RedDota?


Rabbit

Rekomendowane odpowiedzi

Dręczy mnie upierdliwość w Red-Dotach, że w tych tańszych prawie nic nie widać przez zabarwioną szybkę.

Pytanie po co ona jest tak zabarwiona? ...i czy da się ją wydłubać i dać przeźroczystą? bo jak narazie prawie bezużyteczny to celownik dla mnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Właśnie też się zastanawiam co z tym zrobić. Do tej pory miałem RedDoty z szybką zupełnie bezbarwną,  ale widać jakiś geniusz wpadł na pomysł aby ją przyciemniać i w nowym Maczku Bressera mam właśnie takiego RedDota z ciemną szybką. Oczywiście że taki szukacz do niczego się  nie nadaje, no może jedynie do wycelowania w Księżyc.

 

Wydaje mi się, ze ta szybka jest czymś napylona, może więc wystarczy jakimś rozpuszczalnikiem to zetrzeć? Pewnie trzeba by było takim nieagresywnym na plastik.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to jakieś wersje "militarne", a przyciemnienie jest, żeby kontrast był lepszy w dzień.

A takie dają, żeby coś było, bo na zdjęciach reklamowych przyciemnienia i tak nie widać.
Wygląda, że te "przyciemniane" red-doty są tańsze, a o ich dodawaniu do zestawów zdecydowali księgowi, którzy nigdy teleskopu nie używali (z całym szacunkiem dla księgowych na Forum). 
Ciekawe, czy to przyciemnienie jest usuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rabbit napisał:

Dręczy mnie upierdliwość w Red-Dotach, że w tych tańszych prawie nic nie widać przez zabarwioną szybkę.

Pytanie po co ona jest tak zabarwiona? ...i czy da się ją wydłubać i dać przeźroczystą? bo jak narazie prawie bezużyteczny to celownik dla mnie.

Muszą użyć warstw o dużej  odbijalności bo kąt padania światła z diody jest bardzo mały (światło pada prawie prostopadle). Zwykle ta "tęczowa" szybka jest od strony oka wklęsłym zwierciadłem, kolimującym światło diody w wiązkę równoległą - bo oko obserwatora jest zakomodowane w nieskończoność. 

Kolimatory do astro mają osobno soczewkę kolimującą światło w nieskończoność i szybkę, na którą wiązka równoległa pada pod kątem 45* więc nie potrzeba specjalnych warstw odbijających.

 

koli.png.75161b2b9a5bb2a1d0d3aaa317a615ff.png

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, astrokarol napisał:

Kupić normalny 6x30 z prostym obrazem :P

 

Kątowy? Wtedy nie widzisz w co celujesz. Ja muszę miec RedDota do wstepnego wycelowania + kątowy do dokładnego (chociaz przy okularze z duzym polem, to ten katowy juz srednio się przydaje, ale zawsze to 7 stopni a nie 2 czy 3 stopnie pola).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, prosty. Są takie z nie odwróconym obrazem (ostatnio był taki na giełdzie).

 

Edit: teraz w dobie drukarek 3D stosunkowo tanio można sobie zrobić "dowolny" szukacz. Np. 30 mm z okularem 32 mm Celestronem Omi 52° co da ~ 11°.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Kątowy? Wtedy nie widzisz w co celujesz. Ja muszę miec RedDota do wstepnego wycelowania + kątowy do dokładnego (chociaz przy okularze z duzym polem, to ten katowy juz srednio się przydaje, ale zawsze to 7 stopni a nie 2 czy 3 stopnie pola).

Jak to nie widzisz?

Używasz śrubki regulującej jako muszki do wycelowania a potem patrzysz w szukacz i heja:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ Często tak robię, bo mnie szlag trafia z justowaniem szukaczy :)

 

 

Ma ktoś moze Baadrea SkySurfer III (nowa wersja)

Na filmie szybka wygląda na zupełnie przezroczystą, no może jakaś luciuteńka powłoka jest  (u mnie w szukaczu Bressera to jest lusterko o sprawności 99,9% - jak patrzysz to sam siebie widzisz :D  )

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na to cudo, które  mi dodali do Bressera i nigdy takiego do celów astronomicznych na nocnym niebie nie kupujcie.

W słoneczny dzień może się przyda , może do wycelowania w Słońce ;):mr.green:szukacz1.jpg.0a366f1c145d550ba22de7b1edc4a5c9.jpg

szukacz2.jpg.3009102f76be839a99ffb303f4b23b20.jpg

Edytowane przez JSC
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

Ja tu wogole nie widze problemu.

 

Przeciez jak sie celuje to ma sie otwarte oba oczy. 

Jednym widzisz niebo, drugim czerwoną kropke - mózg sam to laczy w jedność i widzisz na niebie czerwony celownik.

Sęk w tym, ze tak łatwo mi nie łączy :D 

Może dlatego, ze jednym okiem widzisz mniej gwiazd niż dwoma? Szybka jest dość duża i sporo pola zasłania.

Mam teraz równolegle z tym badziewiem Telrada i różnica jest iście astronomiczna. Miałem tez kiedys tam takiego  budżetowego Bressera jak ponizej na zdjeciu i było znacznie lepiej niz w tym co powyzej na zdjeciach. Nie pamietam juz jaką miał szybkę, ale nie sprawiał mi kłopotów, skoro wiec nie zauważyłem trudności to pewnie było z nią wszystko w miare OK.

red%20dot%201%20sq.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

...

Ma ktoś moze Baadrea SkySurfer III (nowa wersja)

Na filmie szybka wygląda na zupełnie przezroczystą, no może jakaś luciuteńka powłoka jest  (u mnie w szukaczu Bressera to jest lusterko o sprawności 99,9% - jak patrzysz to sam siebie widzisz :D  )

 

 

Lepsze red doty mają prawdopodobnie warstwę refleksyjną, która odbija tylko wąskie pasmo - pewnie kilkanaście/kilkadziesiąt nm - które odpowiada pikowi emisji diody led.

Patrzyłem przez wypasione kolimatory do broni i tam szybka daje tylko taki delikatny, lekko błękitny zafarb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to mieć dwa celowniki ReD Dota, zykły optyczny lub telrad i optyczny kątowy z ziemskim obrazem W Red Dot to wkurzało mnie umiejscowienie oka tak by tą czerwoną kropkę było widać, tej wady w Telradzie nie ma, przynajmniej u mnie własnej roboty, bo jak jest w fabrycznych to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JSC napisał:

Kątowy? Wtedy nie widzisz w co celujesz. Ja muszę miec RedDota do wstepnego wycelowania + kątowy do dokładnego (chociaz przy okularze z duzym polem, to ten katowy juz srednio się przydaje, ale zawsze to 7 stopni a nie 2 czy 3 stopnie pola).

To kwestia wyczucia, ja nie mam problemu by kątowym szukaczem wycelować w M27 w Syncie 16".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, JSC napisał:

(...) Ja muszę miec RedDota do wstepnego wycelowania (...).

Czasami najprostsze rozwiązania mogą być najlepsze, ja kiedyś do wstępnego celowania "wzdłuż tubusu", używałem podłużnej tuby po jakichś dropsach, czy drażetkach czekoladowych, najlepiej wypadały średnice 1-3cm przy długości 10-20cm i jak najcieńszych ściankach, mocowane na wlocie, celowanie zza tuby. Jeżeli dobrze było ustawione i unieruchomione, to błąd nastawy był niewielki - rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzało się przy wyszukiwaniu słabszych obiektów, czy Merkurego na dość jasnym jeszcze niebie. Wiem jak to brzmi, ale do testów ekonomicznie można zastosować, z tym, że przy krótkich tubach średnica nie powinna być zbyt duża. Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.02.2021 o 21:49, Piotr4d napisał:

Miałem ten sam problem z widocznością w tanim red dotcie.

Zdemontowałem szybke i warstwę odblaskową usunąłem ręcznie pastą polerską.

Super Piotr, że się da tak zrobić.

Pomacałem te szkiełko kilka razy i jest ciepłe w dotyku co może sugerować, że to jednak plastik. Czy potwierdzacie ten fakt?

Pasta nie porysuje mi tego? A jaką pastę polecasz? Taka do karoserii auta się nada? Sprawnie schodzi powłoka tym sposobem?

 

Jak to zdemontowałeś, bo poklejone solidnie cyjanoakrylem, że nawet śrubokręt niezbyt daje radę podważyć pierścionek dociskowy?

A jak z ostatecznym efektem przeróbki w nocy? ..jakoś słabiej odbija plamkę?

Edytowane przez Rabbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.