Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy! Dlaczego nic nie widać przez mój teleskop?


LunaeCattus

Pytanie

Sprawiłam sobie prezent na moje 19ste urodziny-Teleskop Celestron Travel Scope 70. Złożyłam go i wyszłam z nim na podwórko (wiem, że powinnam go najpierw schłodzić, ale ciekawość wzięła górę..). Kompletnie nic przez niego nie zobaczyłam... Pytałam kolegi co trochę się na tym zna to odpowiedział, że on nigdy nie chłodzi teleskopu. Z jakiego jeszcze powodu mogę tak mieć wtedy? Nie mam pomysłu:( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, Irek14 napisał:

Mam ten sam problem. Dostałem refraktor Danubia 1200/80 z lat siedemdziesiątych i nie mogę przez niego nic zobaczyć. Nakierowałem na budynek odległy o jakieś 1200 m i widzę tylko żółtawy kolor ściany. Czyżby budynek był za blisko?

Podejrzewam że okular wkładasz na wprost do wyciągu z pominieńciem kątówki której być może  brakuje i dlatego nie możesz wyostrzyć .Poza tym ten refraktor posiada pewnie osprzęt w standarcie 0,96" ,  ale jeżeli wyciąg i obiektyw jest sprawny  to wszystko jest do ogarnięcia tak że nie musisz się martwić . Wstaw jakieś zdjęcie jak masz to skonfigurowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 2/8/2021 at 12:28 AM, LunaeCattus said:

Ostatnio byłam dość zajęta, ale wracam! Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi. Rzeczywiście, znacznie lepiej zapoznawać się z teleskopem w dzień. Dziś obserwowałam kory drzew z pobliskiego lasku. Muszę jeszcze popracować nad regulacją ostrości. Gdy trzymam oko troszkę dalej to zamiast pełnego widoku, pojawia się malutkie kółeczko z widokiem, a reszta szkła zamazana. To kółeczko zmienia miejsce w zależności od tego jak przechylę głowę. Widok w tym kółeczku jest bardzo ostry. Natomiast, gdy przyłożę oko blisko to jest obraz pełny, tylko tu właśnie występuje problem z ostrością

Dany okular posiada ściśle określoną odległość w któej należy umieścić oko, żeby widzieć cały obraz. W klasycznych i tanich konstrukjcach ta odelgość jest ścisle zwiazana z ogniskową okularu. Powiedzmy dla okulary 20mm, bedzie to połowa czyil 10mm, ale dla okularu 10mm, to bedzie 5mm. To pierwsze jest jeszcze OK, ale w drugim przypadku trzeba się nauczyć z tego korzysatać, bo to jest trudne. Jak zauważyłaś delikatne przesunięcie głowy i obraz znika. Plus zwyczajnie w swiecie rzesy przeszkadzaja ?

 

Są oczywiście nowocześniejsze konstrukcje okularów, gdzie niezależnie od jego ogniskowej odleglość do oka zawsze bedzie taka sama dla całej serii, 15mm, czy 20mm. Wtedy komfortowo nawet w okularach (takich na nosie) można obserwować. Jeden taki okular może kosztować pare razy wiecej niż Twój cały teleskop. Ale z drugiej strony za kilka stów można już kupić kupę okularów które będą pozbawione wad najtanszych i najprostyszch dokładanych do zestawu żęby coś formalnie było. Takie nowoczesniejsze konstruukcje mają równieższersze pole widzenia od tych najtanszych. 

 

Spróbuj z księzycem. Jest na tyle duży i jasny, że źle ustawioną ostrość bez problemu wyłapiesz i nauczysz się ją ustawiać. Na ciemniejszych obiektach, gwaiazdach będzie to na początku trudniejsze. Warto się umówic na obserwacje z kimś bardziej dośwaidczonym, włożysz do swojego teleskopu inny okular i zobaczysz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzień dobry, mam podobny problem i chciałbym prosić o pomoc. Od niedawna jestem posiadaczem teleskopu  OPTICON Perceptor EX 60F900AZ. Chodziło głównie o oglądanie księżyca dla uciechy amatora. Problem w tym że niezależnie jaka soczewkę wkoze totalnie nic nie widać. Regulacja wyciągiem nic nie zmienia, nie widać nawet żeby coś się przesuwało. Nie jest tak że obraz jest nieostry po prostu wygląda tak jakby był podświetlony i nic więcej. Tak samo jest w dzień jak i w nocy. Na żadnym obiekcie nie łapie chociaż minimalnej ostrości. Co ciekawe po wyjęciu soczewki i patrzeniu na lustro kątowe gołym okiem widzę w nim bez problemu cała tarczę księżyca. Pomóżcie proszę co robię nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Maslak napisał(a):

Regulacja wyciągiem nic nie zmienia, nie widać nawet żeby coś się przesuwało.

Czy to znaczy że wyciąg mimo kręcenia kółkiem nie wydłuża się/skraca? Zrób zdjęcie telefonem przez wyciąg bez okularu, może lusterko wturne jest przekręcone w osi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Maslak, w wyciągu ma być tylko kątówka i okular, żadnych Barlowów i innych magicznych rurek, które mogli dodać do teleskopu dla uprzykrzenia życia początkującym.
Zaczynaj od okularu o najdłuższej ogniskowej (20 mm ?).

Wyciąg może mieć jakieś śrubki do regulacji, więc spróbuj tym pokręcić, jak wyciąg się nie rusza przy kręceniu pokrętła przesuwu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak używam tylko kątówki i 20ki. Bez żadnych dodatków. Wyciąg się wydłuża, ale obraz w środku jest bez zmian. Wygląda to tak że jak patrzę w katowke to wszystko jest jakby ok widać np. Księżyc i mogę kręcić wyciągiem. Problem pojawia się po włożeniu soczewki. Nie ma czegoś takiego że jest jakiś obraz tylko nieostry albo zamazany. Po prostu jagby jednolicie podświetlony i tyle. Brak reakcji na krecenie czy cokolwiek.  Zdjęcie księżyca jest z kątówki, potem przez soczewkę 20 z filtrem księżycowym. Te czarne plamki to jakieś zanieczyszczenia chyba. 

20230603_231140.jpg

20230603_235535.jpg

20230603_235909.jpg

20230603_235836.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, wimmer napisał(a):

To ostatnie zdjęcie jakoś mnie tak natchnęło... Rozumiem, że obserwujesz na zewnątrz, a nie przez zamknięte okno, na przykład?

W dzień próbowałem na zewnątrz natomiast obserwacje nocne robiłem z domu przez okno. Może mieć to wpływ? Chodziło tylko o księżyc. Jednak efekt w dzień był dokładnie taki sam jak w nocy. Zastanawiam się czy możliwe jest żeby soczewki były uszkodzone ale żeby od razu wszystkie 3? Teleskop jest nowy kupiony w zeszłym tygodniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

3 godziny temu, Rurykow napisał(a):

Może jakaś folia ochronna jest na okularach? Dziwny ten zielony...

Folii nie widzę właśnie, zielony kolor wynika z zamontowania filtra księżycowego. Bez niego efekt jest ten sam tylko podświetlenie jest na bialo/neutralnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Maslak napisał(a):

 

Folii nie widzę właśnie, zielony kolor wynika z zamontowania filtra księżycowego. Bez niego efekt jest ten sam tylko podświetlenie jest na bialo/neutralnie

Wybacz, nie doczytałem.

Czy jak spojrzysz przez sam okular przy dobrym oświetleniu to widzisz coś przez niego?

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Maslak napisał(a):

W dzień próbowałem na zewnątrz natomiast obserwacje nocne robiłem z domu przez okno. Może mieć to wpływ?

Ma, ale nie w tym wypadku Przez szybę też coś widać. Luneta jak luneta, żadna filozofia, obiektyw i okular, i kątówka dla wygody obserwacji w zenicie (niestety, koniecznie trzeba jej użyć nawet przy oglądaniu na wprost, przynajmniej na początku, wydłuża tor optyczny i bez niej może być nieostro).

Najlepiej spróbować w dzień przez okno, jeżeli jest wygodniej niż na dworze. Odsłonięty obiektyw, kątówka i najdłuższy okular (20mm).  Powinno ostrzyć przynajmniej na 50m. Żadnych filtrów i soczewek Barlowa lepiej na początek nie wkładać. Trudno wyobrazić sobie matowy obraz przez sam okular, przez wszystkie tak matowo widać czytając gazetę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, zacząłem oglądać każdy element jeszcze raz i w kwestii soczewki. Z jakiej odległości powinno się przez nią patrzeć, podobnie jak przy mikroskopie czyli oko może kilka mm od okularu czy z większej odległości? Wcześniej padło pytanie czy przez soczewkę coś widzę, napisałem, że nie ale teraz jak oglądam ja jeszcze raz to patrząc z odległości około 20cm pojawia się obraz. Gdzieś czytałem że jest jakaś odległość "robocza" każdej soczewki ale to o to chodzi? Zaznaczam, że to moja pierwsza styczność z teleskopem i dopiero się tego uczę także dziękuję za cierpliwość 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@kompas Raczej nikt mu w okno plexiglasu nie zamontował, ma tam szkło 😉.

@Maslak Tak jak dj_ pisał, zrób test w dzień: wybierz jakiś obiekt naziemny (słup, wieżę kościoła, blok itp.) odległy o kilkaset metrów, wsuń wyciąg maksymalnie do środka, załóż kątówkę i okular 20. Skieruj teleskop na ten obiekt, zbliż oko do okularu i malutkimii ruchami wysuwaj wyciąg, poruszając minimalnie głową lekko w przód i w tył, aż znajdziesz w okularze choć rozmyty zarys obiektu. Wtedy już musisz jak najdelikatniejszymi ruchami wyciągu i głowy doprowadzić do jego wyostrzenia, aż znajdziesz właściwy punkt wysuwu i odstęp od oka. Jeśli telep nie jest kompletnie uszkodzony, a chyba nie, bo znalazłeś w kątówce łysą pałę, powinno się udać.

 

Ważne: ten test prowadź albo w pochmurny dzień bez prześwitów w chmurach, albo z zacienionego dookoła obserwacji miejsca. NIE MOŻESZ widzieć z miejsca obserwacji tarczy słonecznej !!!

 

Chodzi o to, że łatwo się zapomnieć, a spojrzenie na nawet nieco rozogniskowane Słońce bez odpowiedniego filtra, może pozbawić cię trwale wzroku...

 

A tak z tym wyciągiem i kątówką, tak jak znalazłeś Księżyc, spróbuj poruszać nimi delikatnie w takim położeniu, żeby zobaczyć jakie masz luzy, czy to przypadkim nie jest problem z osiowością toru optycznego. 🤔

 

A najlepiej, jak padło wcześniej, daj znać skąd patrzysz w niebo, bo może się okazać że ktoś ma do Ciebie dwa kroki i będzie mógł pomóc 😉.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.