Skocz do zawartości
  • 0

Dokładność Sky watcher star adwenturer


Zbuj

Pytanie

Mój SWSA spóźnia się ponad 50 minut na dobę. Drugi, bo pierwszy, wymieniony przez serwis, spóźniał się ponad 40 minut na dobę. Czy to mieści się w granicach jego błędu? Dodam że sprawdzane były przy użyciu baterii, power banku i zasilacza sieciowego, przy prędkości gwiazdowej i zawsze były podobne wyniki. Serwis twierdzi że działa dobrze,  ale oni sprawdzają na prędkościach X6 i X12(żeby było szybciej), ale moim zdaniem te prędkości nie są odpowiednie, bo nie muszą być precyzyjne. Pierwszy wymienili bo zaczęli grzebać przy ślimaku i zepsuli na dobre. Dziwi mnie to( i serwis też, mówią że jeszcze nie mieli żadnych takich reklamacji) że oba mają podobne opóźnienie, choć wg mnie nie  powinno aż takie być, a w instrukcji i w innych opisach nie znalazłem danych deklarowanej precyzji prowadzenia. Efekt jest taki że co jakiś czas  trzeba korygować ustawienie na polarną. Nie wiem czy mam dalej toczyć boje z serwisem, proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, Zbuj napisał:

Mój SWSA spóźnia się ponad 50 minut na dobę.

Sprawdzałeś to "naocznie", czyli robiąc jakiś znacznik i patrząc po jakim czasie wykonuje pełny obrót?

Po pierwsze to okres obrotu montażu ma wynosić dobę gwiazdową, czyli 23h 56 min, no ale to nic w porównaniu do 50 min...

Czy potwierdzałeś ten test na niebie tzn robiąc zdjęcia? I rzeczywiście obserwujesz stały dryf obrazu w jedną stronę w osi RA?

10 minut temu, Zbuj napisał:

nie znalazłem danych deklarowanej precyzji prowadzenia.

Prędkość napędu w dłuższej perspektywie czasu powinna być raczej bardzo precyzyjna (różnica max w sekundach na dobę), bo generalnie nie ma powodu, żeby nowoczesna elektronika miała taki problem z odmierzaniem czasu. Niemniej może być coś nie tak z enkoderem bo tam jest silnik DC któego prędkość nadzoruje właśnie enkoder. Ale że są takie dwa przypadki... Oczywiście krótkofalowo prędkość montażu sobie oscyluje, co wynika z błędu okresowego, ale to jest inna kwestia i inne rzędy wielkości.

14 minut temu, Zbuj napisał:

Efekt jest taki że co jakiś czas  trzeba korygować ustawienie na polarną.

Hmm, że co? Co ma polarna z tym wspólnego? To zdanie może wskazywać, że popełniasz jednak jakiś błąd. Bo niby na czym polega ta korekcja ustawienia polarnej? Jej ustawienie nie zmienia się z powodu pracy napędu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdzałem w domu  w ten sposób że ustawiam koła nastaw na 0, blokuję włączam i po 24 godz wskaźnik pokazuje na skali godzinowej np 23.20.

Po ustawieniu na polarną zgodnie z instrukcją  np po 2 godzinach polarna jest na kółku widocznym w lunetce biegunowej, ale przed wskaźnikiem z cyfrą 6 na który była ustawiona.

Poszczególne zdjęcia lekko dryfują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zgodnie z instrukcją tzn dla daty 31 X oś 06 w lunetce jest poinowa. Koryguję ustawienie szerokości geograficznej czyli w moim najczęstszym przypadku 21 st E na kole południkowym ustawiam 6E, zgrywam datę z godziną  (w zimie bez uwzględniania zmiany czasu), włączam i ustawiam polarną na wskaźniku 6. Montuję sprzęt i koryguję ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam jeszcze że ustawianie na polarną jest tu drugorzędnym problemem. Podstawowy problem to czy te 40-50 minut opóźnienia na dobę mieści się w normie dla tego sprzętu. Serwis tego nie wie,  takie przynajmniej odniosłem wrażenie podczas rozmów z nimi, albo wie i nie chce powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ni

Teraz, Tayson napisał:

Chlopie taki ustawienie wg instrukcji to potrafi ogarnac kilka osob na świecie. 

nie wiem Tayson czy kpisz, ale dla mnie takie ustawiane jest bardzo sensowne i wydaje mi się że mi wychodzi, a ustawianie wg jakiejś apki to dopiero czar mary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale jeżeli prędkość śledzenia jest zmierzona i ma pojazd prawie 5-procentowy, to wiadomo gdzie jest błąd, a nie Wy tutaj z lunetką wyskakujecie :D

Ja zaraz po zakupie swojego SWSA testowałem mierząc różnice po 12-godzinach śledzenia i różnice były ale sekundowe. Zdecydowanie trzeba walczyć z serwisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, dominiksito napisał:

Ale jeżeli prędkość śledzenia jest zmierzona i ma pojazd prawie 5-procentowy, to wiadomo gdzie jest błąd, a nie Wy tutaj z lunetką wyskakujecie :D

Ja zaraz po zakupie swojego SWSA testowałem mierząc różnice po 12-godzinach śledzenia i różnice były ale sekundowe. Zdecydowanie trzeba walczyć z serwisem.

I oto mi chodziło, dziękuję bardzo, tylko nadal mnie nurtuje to że dwa egzemplarze (czerwony i biały)mają podobny błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, Zbuj napisał:

Ni

nie wiem Tayson czy kpisz, ale dla mnie takie ustawiane jest bardzo sensowne i wydaje mi się że mi wychodzi, a ustawianie wg jakiejś apki to dopiero czar mary. 

 

Dla 99% użytkowników właśnie takie ustawianie to czary mary. Z apką masz o tyle łatwiej, że nie musisz nic liczyć i masz pewność, że pokazuje dobrze. Z GPS weźmie Ci pozycję i wskaże polarną w tym miejscu gdzie ma być na tarczy lunetki. Ustawiasz w 2 min i po wszystkim. 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Zbuj napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, gdyby komuś jeszcze chciało się sprawdzić i podać jak ten sprzęt u niego się sprawuje, to będę wdzięczny.

 

Myślę że każdy sprawdzi przy okazji :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Zbuj napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, gdyby komuś jeszcze chciało się sprawdzić i podać jak ten sprzęt u niego się sprawuje, to będę wdzięczny.

Ja w sumie miałem odwrotny problem :P Miałem kiedyś SW Adventurer Mini i na zdjęciach ewidentnie było widać, że prędkość śledzenia jest deczko zła. W efekcie znacznie ograniczało to sensowny czas ekspozycji, znacznie ponad błąd PE. Zrobiłem taki właśnie eksperyment dobowy i sprawdziłem w jakim czasie montaż wykonuje obrót, ale wyszło na to że wszystko gra... Więc albo to była za mała różnica żeby ją stwierdzieć albo nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.