Skocz do zawartości
  • 0

Jak postawić dziada na AZ4 (SW90/900)


Pathfinder

Pytanie

Cześć, 

przysłowiowo "dla kolegi pytam"

Czy oryginalne obejmy i dovetail z setupu poniżej (sw90/900 na az3) pozwolą postawić teleskop na SW AZ4 ?

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

 

Pytam właścicieli lub użytkowników, ponieważ sam na oczy nie widziałem tego sprzętu, a sprawa jest nagląca :) 

Czy będzie konieczność dokupienia nowych obejm i dovetaila?

Pozderki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
34 minuty temu, kjacek napisał:

Jedyne co może być potrzebne, to dovetail typu Vixen. AZ3, z tego co pamiętam, ma jakiś taki dziwny patent do mocowania. 

 

      Ten "patent"  to chyba to ( viz fotka )  Nie  ma skośnego jednego boku , by bezpiecznie umocować w gnieździe AZ4. Więc koniecznie ta szyna/dowetail  Vixena.

DSC08342.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

AZ4 ma możliwość zamontowania teleskopu bezpośrednio na samym montażu przy pomocy szyny typu Vixen lub na dodawanym w standardzie dovetailu typu L ze śrubą statywową 1/4". Jeśli ten 90/900 ma jedną z tych możliwości to da się połączyć bez żadnych kombinacji choć tak długiej tuby wolałbym nie wieszać na jednej małej śrubce. Mój teleskop ma jedno i drugie więc mogę go posadzić na oba sposoby ale czy ten SW ma choć jedno nie pamiętam

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam właśnie tubę 90/900 i zmieniałem montaż na EQ3-2. Obejmy mógły zostać ale dovetail nowy typu vixen. Najlepiej 21cm bo ponoć na tych długich chyba 30cm jak jest oryginalnie sprzedawany z EQ3-2 trochę sprężynuje. A do AZ4 będzie takie samo mocowanie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie jak koledzy piszą wyżej , AZ3 nie ma typowego zacisku tylko profil z otworami  który jest częścią głowicy AZ3. Wystarczy dokupić dovetail w standardzie Vixen i przykręcić go do oryginalnych obejm  od refraktora. Jedna uwaga; dobrze żeby dovetail miał płaska górę - podstawy obejm też są płaskie. Oraz pojedyńcze niegwintowane otwory na końcach ( gwinty są w obejmach M6). Ale każdy inny z niegwintowanymi otworami na końcach w osi też da się zastosować.

Szyna dovetail 220 mm GSO (FF514) (teleskopy.pl)
vdupnew.jpg (938×530) (rothervalleyoptics.co.uk)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, karp_killer napisał:

czy stawianie tuby z taką długą ogniskową ma sens na montażu bez mikroruchów?

Wypowiem się, bo sprawa dotyczy mojego "dziada" :) Do dużych powiększeń ten teleskop i tak się nie nadaje - największe, jakie stosowałem to 150x, przy którym obraz jest już ciemny. Radziłem sobie bez mikroruchów, które w AZ3 moim zdaniem są dość kiepskie. Najbardziej mi przeszkadzało ustawianie ostrości - teleskop długo drgał po przekręceniu śruby (przekręcam nieznacznie, czekam aż drgania ustaną, sprawdzam ostrość i, jeśli trzeba, czynność powtarzam) - mam nadzieję, że na AZ4 jest lepiej.

10 godzin temu, zbignieww napisał:

AZ3, z tego co pamiętam, ma jakiś taki dziwny patent do mocowania. 

Tak właśnie jest. Jest to integralna część montażu. Obejmy chcę użyć te, które były w komplecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam na AZ4 SW102/1000 i bez problemu daje rade. Nie potrzeba mikroruchów nawet przy 150x i wyżej. To bardzo dobry wybór dla tej tuby. Będziesz na pewno zadowolony.

Dobrze wyregulowany AZ4 chodzi jak masełko. Dokup tylko szynę i śmiało uderzaj na obserwacje!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mialem AZ4 chyba 5 lat, do czasu gdy zapoznalem sie z AZ5 z mikroruchami. 

Bardzo wygodny, szczegolnie do powiekszen ponad 100x  i focenia Ksiezyca czy plam

na Sloncu  Eosem 650 czy Nex 5N

To juz denerwowalo mnie nieustanne korygowanie alt/az, bo obiekt szybko uciekal

z pola widzenia okularu a nie chcialem aplikowac okularu z b. duzym polem wlasnym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.02.2021 o 22:05, zbignieww napisał:

Więc koniecznie ta szyna/dowetail  Vixena

Mam na oku 2 szyny:

1. https://pl.aliexpress.com/item/32790603189.html?spm=a2g0o.cart.0.0.40d33c00r7Vrts&mp=1

2. https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1943&lunety=Szyna monta owa dovetail 21 cm

 

Różnią się ceną i tym, że długość górnej podstawy trapezu wynosi 38,5mm (1) oraz 37mm (2).

Czy szyna nr 1 nie będzie pasowała do gniazda montażu AZ4?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest to samo. Tylko, że w PL drożej, ale szybciej, coś za coś. 

 

EDIT wymiary tych szyn poznasz, jak sam zmierzysz. Na Ali różnie z tym bywa. W naszych sklepach internetowych również. 

Ale moim zdaniem obie szyny będą pasować do AZ4 i innych montaży z uchwytem typu Vixen. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Dziad" już wisi na AZ4. Wykorzystałem dovetail z Aliexpress oraz obejmy, które były w zestawie (R90/900 na AZ3). Dla pewności kupię trochę dłuższe śruby, bo jak daję podkładkę, to nie wchodzą na całą głębokość dziur. Sam montaż super - w porównaniu z AZ3 solidny i ciężki. Drgania szybko ustają. Ustawianie ostrości przestało być udręką - sprawdzałem widok przy powiększeniu 134 razy obserwując Marsa. Jeszcze to zweryfikuję, jak będzie Jowisz i Saturn, bo Mars w tym teleskopie to i tak mała tarczka ze spajkami. Poprzednio musiałem robić tak, że na czuja przestawiałem pokrętło, czekałem dłuższą chwilę, po czym znowu kręciłem. Teraz robię to prawie w czasie rzeczywistym :)

No i teleskop mogę ustawić pionowo do góry, a nawet przechylić go nieco w tył. Głowica chodzi płynnie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Frosch napisał:

"Dziad" już wisi na AZ4. Wykorzystałem dovetail z Aliexpress oraz obejmy, które były w zestawie (R90/900 na AZ3). Dla pewności kupię trochę dłuższe śruby, bo jak daję podkładkę, to nie wchodzą na całą głębokość dziur. Sam montaż super - w porównaniu z AZ3 solidny i ciężki. Drgania szybko ustają. Ustawianie ostrości przestało być udręką - sprawdzałem widok przy powiększeniu 134 razy obserwując Marsa. Jeszcze to zweryfikuję, jak będzie Jowisz i Saturn, bo Mars w tym teleskopie to i tak mała tarczka ze spajkami. Poprzednio musiałem robić tak, że na czuja przestawiałem pokrętło, czekałem dłuższą chwilę, po czym znowu kręciłem. Teraz robię to prawie w czasie rzeczywistym :)

No i teleskop mogę ustawić pionowo do góry, a nawet przechylić go nieco w tył. Głowica chodzi płynnie.

Zrób zdjęcie całego zestawu i zamieść tutaj na forum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.