Skocz do zawartości

Przywitanie, kilka fot i pytań.


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Rosso napisał:

Podsumowując, wady których jestem świadom:

- Mało materiału na każdym z tych obiektów

- Kiepska ostrość ( tutaj mam ogromny problem przy 071mc, bo przy maske bahtinova spajki są tak małe, że ustawienie ostrości nawet na jasnej gwieździe jest bardzo trudne)

- Brak flatów

- Wybałamucone, spuchnięte i pozbawione życia i koloru gwiazdy

- Gradienty

- Słabe tło, niewyciągnięty materiał i ogólnie słaba obróbka.

Chętnie wysłucham rad, które pomogą mi zrobić coś lepszego z tymi zdjęciami. Szczególnie przy ustawianiu ostrości przy ASIAIR PRO i masce bahtinova. Nie chcę używać najjaśniejszej gwiazdy na niebie, bo przy paleniu obiektu w innej części nieba punkt ostrości może być inny, ze względu na np. atmosferę?

 

 

Skoro już korzystasz z ASIAIR to myślę, że warto się zastanowić nad motofocuserem (np ZWO EAF). To powinno rozwiązać problem z ostrością.

 

Problem z gradientami prowadzi do flatów - naprawdę warto je robić! Z drugiej strony źle zrobione flaty potrafią popsuć zdjęcie, więc trzeba wiedzieć jak je prawidłowo robić.

 

Generalnie do obróbki polecam bardziej zaawansowane oprogramowanie które po prostu zostało stworzone dla astrofotografii. Ja korzystam od niedawna z Pixisight i jego możliwości są ogromne. Już kilka podstawowych procesów daje bardzo ciekawe możliwości.

 

Tyle ode mnie, niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni astrofotografowie :)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Astrobonq napisał:

 

Skoro już korzystasz z ASIAIR to myślę, że warto się zastanowić nad motofocuserem (np ZWO EAF). To powinno rozwiązać problem z ostrością.

 

Problem z gradientami prowadzi do flatów - naprawdę warto je robić! Z drugiej strony źle zrobione flaty potrafią popsuć zdjęcie, więc trzeba wiedzieć jak je prawidłowo robić.

 

Generalnie do obróbki polecam bardziej zaawansowane oprogramowanie które po prostu zostało stworzone dla astrofotografii. Ja korzystam od niedawna z Pixisight i jego możliwości są ogromne. Już kilka podstawowych procesów daje bardzo ciekawe możliwości.

 

Tyle ode mnie, niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni astrofotografowie :)

 

Właśnie EAF jest moim kolejnym zakupem. Myślę, że jest to konieczne, bo mój focuser ma jakiś luz. Tzn przy mikroruchach obraz przeskakuje paręnaście pixeli gora-dol. Jest to bardzo uciążliwe. 

Co do flatow, właśnie ogarniam jakąś flatownice ze starego monitora. Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie. Pixinsight mam w wersji LE. to duży wydatek, planuje go na za kilka miesięcy bo zdaje sobie sprawę jaki jest to krok do przodu. Myślałem o APP, ale wersja trial jakoś mnie nie przekonała. Dzięki za odpowiedź :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tayson napisał:

Czesc. Jak na poczatkujacego to ogólnie spoko jakosc.

Ktos, kiedys zrobil fajna tabelke, polecam. 

http://astrozdjecia.pl/tips.html 

Pewnie że znam tą stronę! Flaty miałem przy dslr ale nie zdołałem ich nawet użyć, bo zaraz po tym przesiadłem się na Asi. Niemniej jednak postaram się w weekend zrobić bibliotekę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tayson napisał:

Czesc. Jak na poczatkujacego to ogólnie spoko jakosc.

Ktos, kiedys zrobil fajna tabelke, polecam. 

http://astrozdjecia.pl/tips.html 

Lekki off. @Tayson znalazłem na twojej stronie informację: "UWAGA!
W przypadku matryc o nieliniowej charakterystyce, np. niektóre nowe kamery CMOS zaleca się zamiast biasów wykonać DARK FLATS. Czym one są? Jest to nic innego jak dark wykonany z czasem naświetlania flata" .  Mam Asi 1600MM Pro i nie wiem już teraz jakie suby powinienem używać. Gdzie sprawdzić jaką matrycę mam lub może wiesz jakie suby do tek kamery używać (czy dark flat czy bias)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirekk napisał:

Lekki off. @Tayson znalazłem na twojej stronie informację: "UWAGA!
W przypadku matryc o nieliniowej charakterystyce, np. niektóre nowe kamery CMOS zaleca się zamiast biasów wykonać DARK FLATS. Czym one są? Jest to nic innego jak dark wykonany z czasem naświetlania flata" .  Mam Asi 1600MM Pro i nie wiem już teraz jakie suby powinienem używać. Gdzie sprawdzić jaką matrycę mam lub może wiesz jakie suby do tek kamery używać (czy dark flat czy bias)? 

 

Jak masz chłodzoną kamerkę, to nie potrzebujesz Biasów, ponieważ bias zawiera się również w Darkach. Biasy robi się w niechłodzonych kamerkach, żeby umożliwić optymalizację darków. Optymalizacja darków polega na normalizowaniu ich poprzez ich skalowanie (te z wiekszymi szumami skalowane są w dół, a te z mniejszymi w górę, np. kiedy darki były robione w zmieniającej się temperaturze), aby je skalować trzeba najpierw je skalibrować poprzez odjęcie biasu. Tak więc na kamerkach lepiej robić Dark Flaty (czy tam flat darki) z dwóch powodów:

1. Kamerki CMOS mają dużo nieliniowych wad, przez co jak nazwa wskazuje nie można ich skalować, więc lepiej kalibrować flaty osobno, a lighty osobno.
2. Kamerki pozwalają ustawić dokładnie temperaturę, przez co skalowanie darków jest zupełnie niepotrzebne, wręcz niewskazane. Np. w kamerkach gdzie występuje dosyć silne AMP glow, tylko idealnie dobrane darki są w stanie je poprawnie usunąc.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.