Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SVBONY 80 ED - czy to się nada do astrofoto?


ceokiusz

Pytanie

Cześć i czołem,

czy ktoś z Was używa może albo potrafi powiedzieć cokolwiek o tym refraktorze SVBONY SV503 80 ED. Jego cena jest dosyć atrakcyjna nie da się ukryć, ale opini w sieci bardzo mało.

Potrzebuje jakiś w miarę budżetowy sprzęt na początki astrofotografii.

 

link > https://pl.aliexpress.com/item/4000931908392.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.76a669a7k9GlSf&algo_pvid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180&algo_expid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180-0&btsid=2100bdd016126415359386712ece5b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_SVBONY-SV503-80ED-F7-teleskop-OTA-achromatyczny-refraktor-rura-2-podw-jna-pr-dko-Focuser.webp

 

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wszystko masz powiedziane w "koślawym" tłumaczeniu .  Jest to wprawdzie achromat  ( dlatego taka a nie inna cena ) , ale soczewki z FPL 51 

a nie plastikowe  :)  Do nauki astro-foto napewno będzie bardzo dobry. Jako nowicjusz , będziesz miał zatrudnienie na kilka lat , by robić

przyzwoite fotki. Bo jeszcze odpowiedni montaż , jakaś kamerka czy na początek  foto-aparat z wymiennym obiektywem , ustawianie montazu

na NCP , guiding ... A potem obrabianie zebranego materiału z nocnej sesji ...

Gdy pomyśleć, że środkową Europę astro-pogoda nie rozpieszcza , nie przesadziłem, że gwarantowane zajęcie na parę lat.

 

Powodzenia ! 

 

Sam się zastanawiam, czy go nie kupić , ale chyba doliczą VAT i cło. Bo - jak zrozumiałem - dostawa albo z Chin . albo z Rosji.

Aliexpress ma swoje magazyny i dystrybucję w całej Europie , ale  w nich chyba raczej "drobnica" . Tak się domyślam, bo dwa drobne zamówienia

w Aliexpress przyszły mi z .... Holandii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam od niedawna tego EDka. Dokupiłem do niego na naszej giełdzie korektor taki jak ten:

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5965_TS-Optics-REFRACTOR-0-79x-2--ED-Reducer-Corrector-fuer-APO-und-ED.html

 

Od razu też dokupiłem komplet przedłużkę M42, żeby dopasować odległość matrycy od korektora. Niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedniej jakości w narożach kadru, więc zamówiłem komplet bardzo precyzyjnych podkładek, żeby móc regulować odległość z dokładnością do 0.1mm. Na razie czekam na transport, więc jeszcze nie jestem w stanie ocenić tego refraktora w astrofotografii.

 

W wizualu natomiast jest efekt ŁAŁ! To mój pierwszy refraktor i wrażenia są bardzo pozytywne - jest ładniej niż w Maku :)

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam, że SVBony wykazało się niezwykłą oszczędnością (czyt: cholernym skąpstwem), bo przysyłają EDka nawet bez stopki szukacza, a szyna Vixen jest tak krótka, że od razu ją sobie wymieniłem na dłuższą.

Dodatkowy plus refraktora: wbudowany rotator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć! Mam ten refraktor od kilkunastu tygodni. Napisałem o nim kilka słów tutaj: https://www.astromat.pl/refraktor-svbony-sv503-recenzja/

Flattener/Reducer kupiłem dokładnie taki:https://www.firstlightoptics.com/stellamira-telescopes/stellamira-2-0-8x-reducer-field-flattener-with-m48-adapter.html

Więcej zdjęć nim wykonanych tutaj:

 

Ogólnie do nauki astrofotografii mi wystarcza. Co prawda jest to tylko szkło FPL-51, ale daje radę, nie ma jakiejś aberracji chromatycznej. Bez flattenera potrzeba sporego cropa. Ma swoje bolączki, takie jak luz przy mikroruchach focuserem (uciążliwe przy ostrzeniu na planetach lub cyfrowym powiększeniu bo obraz trochę się telepie z góry na dół) Nie wiem na ile sprawa z focuserem dotyczy mojego egzemplarza czy ogólnie tego refraktora, ale na pewno aż taki luz nie powinien mieć miejsca. Mimo to uważam, że za takie pieniądze to i tak dobry zakup. A, i gdy dostałem go to fabrycznie był jakby pył na soczewce. Nie usuwałem go, ale jest to dość uwłaszczające jak na to, że nowy sprzęt.
sv503.thumb.jpg.260c3befa828e8169b6edcba4c91bbed.jpg

Edytowane przez Rosso
Literówki
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytam ponieważ posiadam już i foce co nieco Tair'em, ale mam możliwość na jakąś podmianę. Myślałem o czymś bardziej sprawdzonym, ale cena 1300zł (przesyłka z Francji więc omijamy cło i vat ) dosyć mocno mnie zaintrygowała. >  https://pl.aliexpress.com/item/1005002098484532.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65ed69a7DIaBFL&algo_pvid=681d0282-6af9-4d31-8707-2a4631c609a0&algo_expid=681d0282-6af9-4d31-8707-2a4631c609a0-2&btsid=0b0a187b16126468805603867e857e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

mój zestaw póki co, (Tair za 3 stówy ;) )

 147338577_534227520835787_1587970178583841669_n.thumb.jpg.a274bbca60e804c356a27c3e7a71d468.jpg

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest kilka ofert z Francji w tej cenie, SVBONY posiada swój sklep u francuzów. Nie obawiał bym się zakupów, aliexpress jest bezpieczniejsze niż allegro, ale nie o tym temat :) 1300zł za taką tubę to atrakcyjna cena, tylko czy się to nadaje do zdjęć czy znów za pół roku będę wymieniał ?

 

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0

Słabo mi się chce wierzyć, aby ref kosztujący w Chinach 1700 zł, po sprowadzeniu do Europy ....taniał o 400 zł.

Też go mam (na sprzedaż, transakcja niemal dopięta.....) wizualnie jest to najlepszy dublet ED jaki miałem (mam / miałem cztery różne.....)

 

Dla bezpieczeństwa kupowałbym go tylko na oficjalnej stronie Svbony lub w TS-Optics

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, ceokiusz napisał:

 czy znów za pół roku będę wymieniał ?

Takich rzeczy się NIE wymienia. To się reguluje u nas na miejscu, w Polsce.....

 

@dobrychemik te oszczędności są "wpisane w tradycję" - stopki szukacza nie miałem nawet w drogim tryplecie, a krótką szynę seryjnie ma (a raczej: miał) drogi tryplet Omegon 90/600... Tak już jest i będzie. Nie wiem, czy Takahashi, LZOS czy TV dają dobre, solidne długie szyny.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Marcin_G napisał:

Takich rzeczy się NIE wymienia. To się reguluje u nas na miejscu, w Polsce.....

Co oznacza reguluje? 

 

5 minut temu, Dziąsło napisał:

i też żadnych opinii

 

Kupię na próbę, dam znać co i jak ze sklepem jak dojdzie przesyłka.

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, ceokiusz napisał:

Co oznacza reguluje? 

Korygujesz wzajemne położenie soczewek w celi. 

W dublecie masz dwie niewiadome (przesunięcie góra/dół oraz przesunięcie lewo/prawo jednej soczewki względem drugiej) 

W tryplecie masz cztery niewiadome (dwie dla drugiej soczewki względem pierwszej, dwie dla trzeciej soczewki względem drugiej)

Do poczytania:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, ceokiusz napisał:

 

To ten sam sklep, co we wcześniejszym linku. Nawet nie ma swojej nazwy. Opisz później swoje przejścia z tym sklepem, gdy w końcu uda Ci się odzyskać pieniądze ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

To ten sam sklep, co we wcześniejszym linku. Nawet nie ma swojej nazwy. Opisz później swoje przejścia z tym sklepem, gdy w końcu uda Ci się odzyskać pieniądze ;)

 

Jak poszukacie to produkty SVBony są ok. 30% droższe w ich oficjalnym sklepie niż w innych sklepach. 

 

O zwrotach decyduje Ali, nigdy nie miałem problemu, ostatnio dostałem nawet zwrot za paczkę, która doszła 2 msc później (po pół roku od zamówienia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.