Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SVBONY 80 ED - czy to się nada do astrofoto?


ceokiusz

Pytanie

Cześć i czołem,

czy ktoś z Was używa może albo potrafi powiedzieć cokolwiek o tym refraktorze SVBONY SV503 80 ED. Jego cena jest dosyć atrakcyjna nie da się ukryć, ale opini w sieci bardzo mało.

Potrzebuje jakiś w miarę budżetowy sprzęt na początki astrofotografii.

 

link > https://pl.aliexpress.com/item/4000931908392.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.76a669a7k9GlSf&algo_pvid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180&algo_expid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180-0&btsid=2100bdd016126415359386712ece5b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_SVBONY-SV503-80ED-F7-teleskop-OTA-achromatyczny-refraktor-rura-2-podw-jna-pr-dko-Focuser.webp

 

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W sklepie SVBony jest już dostępny dedykowany korektor x0.8 do ED80:

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005002564214432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4a955c0fxeouqX

image.png.b59393b3197279c9059ec570524c65b4.png

 

Zamówiłem. Gdy do mnie dotrze to porównam go z obecnie przeze mnie używanym korektorem od TS (nota bene w nazwie ma x0.79, ale naprawdę to jest x0.8):

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-Optics-REFRACTOR-0-79x-2--ED-Reducer-Corrector-fuer-APO-und-ED.html

image.png.ba40ff397d4475207636d91d58da94fd.png

 

Ciekaw jestem czy zauważę różnicę. Oba są trójelementowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, dobrychemik napisał:

W sklepie SVBony jest już dostępny dedykowany korektor x0.8 do ED80:

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005002564214432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4a955c0fxeouqX

image.png.b59393b3197279c9059ec570524c65b4.png

 

Zamówiłem. Gdy do mnie dotrze to porównam go z obecnie przeze mnie używanym korektorem od TS (nota bene w nazwie ma x0.79, ale naprawdę to jest x0.8):

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-Optics-REFRACTOR-0-79x-2--ED-Reducer-Corrector-fuer-APO-und-ED.html

image.png.ba40ff397d4475207636d91d58da94fd.png

 

Ciekaw jestem czy zauważę różnicę. Oba są trójelementowe.

 

A jak ten TS się spisuje? Z jaką kamerą go używasz? Backfocus jest dokładnie 55mm? Czy mógłbyś wrzucić jedną klatkę do CCD inspektora i pokazać efekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Największy problem z tym EDkiem to trochę za długa tuba - parę milimetrów brakuje, by móc ostrzyć z założonym manualnym kołem filtrowym i korektorem. Zawaliłem, że w Bukowcu od @Behlur_Olderys nie pożyczyłem na chwilę szuflady na filtry, żeby sprawdzić czy z nią już łapie ostrość na nieskończoność. Teraz mam dylemat czy kupować taką szufladę: może będzie ok, a może zabraknie pół milimetra i będzie kicha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.05.2021 o 14:27, dobrychemik napisał:

W sklepie SVBony jest już dostępny dedykowany korektor x0.8 do ED80:

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005002564214432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4a955c0fxeouqX

image.png.b59393b3197279c9059ec570524c65b4.png

 

Zamówiłem. Gdy do mnie dotrze to porównam go z obecnie przeze mnie używanym korektorem od TS (nota bene w nazwie ma x0.79, ale naprawdę to jest x0.8):

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-Optics-REFRACTOR-0-79x-2--ED-Reducer-Corrector-fuer-APO-und-ED.html

image.png.ba40ff397d4475207636d91d58da94fd.png

 

Ciekaw jestem czy zauważę różnicę. Oba są trójelementowe.

 

Właśnie dotarł do mnie korektor od SVB. Ewidentnie TO JEST INNA KONSTRUKCJA niż pokazany powyżej korektor TS:

- inne powłoki przeciwodblaskowe (SVB: zielono-fioletowe, TS: fioletowo-różowe)

- inny gwint od strony kamery (SVB: 48mm, TS: 42mm) (będę musiał stosować dodatkową przejściówkę lub zakupić nową)

- inne długości poszczególnych fragmentów i w innych miejscach umieszczone soczewki

- SVB ma w zestawie przedłużkę M48-M48 mającą dawać odpowiedni dystans w komplecie z ED80; szkoda, że to nie jest M48-T2

Przy najbliższej okazji postaram się porównać skuteczność obu konstrukcji.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Właśnie dotarł do mnie korektor od SVB. Ewidentnie TO JEST INNA KONSTRUKCJA niż pokazany powyżej korektor TS:

- inne powłoki przeciwodblaskowe (SVB: zielono-fioletowe, TS: fioletowo-różowe)

- inny gwint od strony kamery (SVB: 48mm, TS: 42mm) (będę musiał stosować dodatkową przejściówkę lub zakupić nową)

- inne długości poszczególnych fragmentów i w innych miejscach umieszczone soczewki

- SVB ma w zestawie przedłużkę M48-M48 mającą dawać odpowiedni dystans w komplecie z ED80; szkoda, że to nie jest M48-T2

Przy najbliższej okazji postaram się porównać skuteczność obu konstrukcji.

 

Jestem bardzo ciekawy efektów, dziś zamówiłem swój egzemplarz, będę go wymieniał za obecny StellaMirra 0.8x M48.

Co to konkretnie za przedłużka M48? W razie gdyby trzeba było więcej niż 55mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wreszcie pobrałem i zainstalowałem sobie CCD Inspector. SVBony z założonym reduktorem i kamerą ASI 294MC Pro potrafi dać taki wynik jak poniżej (najlepsza klatka z kilku testowych).

Takim tiltem chyba nie ma sensu się już przejmować? Wydaje mi się, że ogólnie jest to bardzo dobry wynik, ale proszę o opinię kogoś doświadczonego.

 

image.png.bd896aad775ecdf7089a4d4c42bc8a37.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Wreszcie pobrałem i zainstalowałem sobie CCD Inspector. SVBony z założonym reduktorem i kamerą ASI 294MC Pro potrafi dać taki wynik jak poniżej (najlepsza klatka z kilku testowych).

Takim tiltem chyba nie ma sensu się już przejmować? Wydaje mi się, że ogólnie jest to bardzo dobry wynik, ale proszę o opinię kogoś doświadczonego.

 

image.png.bd896aad775ecdf7089a4d4c42bc8a37.png

Warto jeszcze nad nim popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, zbignieww napisał:

Ile waży ten refraktorek -  bo nie mogę się doczytać .  Łącznie z obejmami , bez kątówki i szukacza .

 

Z.

 

Niestety nie mam możliwości zważenia. Na HEQ5 wystarczy tylko jedna przeciwwaga i nawet nie na samym końcu pręta. Jest lekko.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po kolejnej nocy z duetem SVBony 80ED + dedykowany flattener stwierdzam, że jest świetnie. Ktokolwiek ma ten refraktor i chce go używać do astrofoto powinien koniecznie zaopatrzyć się we flattener SVBony. Naprawdę dobra korekcja nie tylko krzywizny płaszczyzny ogniskowania, ale i minimalna aberracja chromatyczna. Wcześniej miałem chwalony i dużo droższy flattener od TS, ale z moim ED współpracował wyraźnie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Pokaż jakieś testy jeśli możesz. 

 

Dzisiaj siądę do obróbki. Kto wie, może to będzie ten "dzień, w którym zatrzymała się Ziemia", bo chemik pochwalił się fotką na Forum. ;) Na koniec nocki, o 4:00 wycelowałem jeszcze zestaw w M42 - na pewno jeszcze nikt w tym sezonie jej nie robił :)

Tak czy siak, jestem zadowolony z postępów w walce ze sprzętem. EDek zostaje ze mną, a opcja zakupu Askara FRA400 jest już nieaktualna. Mogę się skupić na szukaniu jakiejś porządnej dłuższej ogniskowej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

Dzisiaj siądę do obróbki. Kto wie, może to będzie ten "dzień, w którym zatrzymała się Ziemia", bo chemik pochwalił się fotką na Forum. ;) Na koniec nocki, o 4:00 wycelowałem jeszcze zestaw w M42 - na pewno jeszcze nikt w tym sezonie jej nie robił :)

Tak czy siak, jestem zadowolony z postępów w walce ze sprzętem. EDek zostaje ze mną, a opcja zakupu Askara FRA400 jest już nieaktualna. Mogę się skupić na szukaniu jakiejś porządnej dłuższej ogniskowej. 

Fajnie, że dobrze trafiłeś. U mnie AC wyłazi przy filtrze UV/IR Cut baadera, a rogi zdjęć pozostawiają wiele do życzenia. Ile masz dokładnie mm dystansu między FF/R a matrycą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Rosso napisał:

Fajnie, że dobrze trafiłeś. U mnie AC wyłazi przy filtrze UV/IR Cut baadera, a rogi zdjęć pozostawiają wiele do życzenia. Ile masz dokładnie mm dystansu między FF/R a matrycą?

 

Najzabawniejsze jest, że dokładnie 55mm, bez jakichkolwiek kombinacji. Po kolei jest: wyciąg-korektor-oryginalna przedłużka do korektora-szuflada filtrowa-oryginalna przedłużka od kamery-kamera.

Początkowo, po przejściu na ASI294C używałem UV/IR Cut, ale teraz praktycznie potrzebne mi są tylko dwa filtry: L-Pro i L-eX. Obsłużą wszystko. Na wypadek gdybym chciał jeszcze sobie zrobić HST mam SII 7nm, ale nie było na razie na to czasu.  

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Na koniec nocki, o 4:00 wycelowałem jeszcze zestaw w M42 - na pewno jeszcze nikt w tym sezonie jej nie robił :)

 

To byś się zdziwił :) Trzaskałem na pierwszego września przez chmury i słup energetyki. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Analiza z przedwczorajszej sesji:

1338043294_2021-09-04ED80001.png.c13733af0cafecbf7fde7ec79335ec9d.png

 

Z całą pewnością tiltera nie potrzebuję. Mogę jednak spróbować pobawić się z bardzo cienkimi podkładkami. Mam 0.1mm, 0.2mm... Powinno dać się coś poprawić, bo jest niemal idealnie symetrycznie. Oby tylko okazało się, że odległość jest minimalnie za mała, a nie za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.