Skocz do zawartości
  • 2

Pomoc w wyborze okularów i filtrów do GSO 8" F6


micropoint

Pytanie

Cześć

Od kilku dni jestem w posiadaniu Dobsona GSO 8” (F6). Miał być 10 lub 12’ ale nie mogłem się doczekać aż znajdę używkę. Jest to mój pierwszy teleskop. Mieszkam w bloku i czasem będę obserwować z balkonu ale na "poważne" obserwacje będę jeździł poza miasto w ciemniejsze rejony. Mieszkam 150km od Zatomia i nie jest dla mnie problemem aby tam podjechać. Chciałbym poprosić Was o pomoc w wybraniu do niego okularów oraz filtrów.

Odnośnie okularów to chciałbym na początek zakupić dwa lub trzy. Jeden planetarny (zapewne okolice 6-7mm, ortoskopowy?),  drugi do DSów (zapewne coś między 14-20mm). Trzeci okular mógłby być do generalnego „przeglądu nieba”. Będę potrzebować do tego Barlowa czy na początek obejdzie się? Nie chcę inwestować w naglery czy ethosy tym bardziej, że w dalszej perspektywie chciałbym spróbować przygody z bino. Zamierzam trzymać się raczej budżetu, który pozwoli mi na zakup np. używanych ES 82 stopnie lub nieco lepszych. To, na czym mi zależy to wygoda obserwacji a więc przyzwoity ER oraz w miarę szerokie pole. Co byście mi polecili? Popularne są ES 82 ale obawiam się krótkiego ER zwłaszcza w okularze z krótką ogniskową. Noszę okulary. W lewym oku astygmatyzm, ale obserwuję prawym. Mam lunetę obserwacyjną i do niej zdejmuje okulary, więc to nie problem.

 

 

Jeśli chodzi o filtry to księżycowy – z możliwością regulacji

do DS wybrałem Orion Ultrablock 1.25”

co byście polecili do planet?

Będę wdzięczny za pomoc

pozdrawiam :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
25 minut temu, micropoint napisał:

Zamierzam trzymać się raczej budżetu, który pozwoli mi na zakup np. używanych ES 82 stopnie lub nieco lepszych. To, na czym mi zależy to wygoda obserwacji a więc przyzwoity ER oraz w miarę szerokie pole. Co byście mi polecili? Popularne są ES 82 ale obawiam się krótkiego ER zwłaszcza w okularze z krótką ogniskową. Noszę okulary. W lewym oku astygmatyzm, ale obserwuję prawym. 

 

do DS wybrałem Orion Ultrablock 1.25”

co byście polecili do planet?

A jak oglądasz przez lunetę? Bez okularów, czy w nich? 

Ja oglądam bez okularów. Wieszam je sobie na szyi. 

 

Spokojnie z okularem planetarnym. Masz jeszcze pół roku na to, żeby coś kupić. 

 

Ultrablock jest ciemny, dla mnie za ciemny. 

Docelowo to raczej 2". 

 

ESy to nie ortho, które musisz włożyć w oko. Kup z AliExpress i sam sprawdź. 

 

Zacznij od czegoś co da ŹW w okolicy 4-5mm. 

Np 24mm / 6 = 4mm.

ES 24mm 82 stopnie jest całkiem niezły. 

 

Później ES 14mm 82deg da ŹW = 2,3mm.

 

To budżetowo. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja noszę okulary ale i tak oglądam bez. Wszystko zależy od wady. Do ESa wklejam oko mi to nie przeszkadza. Mam też morfeusze baadera i tam mogę obserwować w okularach ale jakoś wolę ściągnąć okulary. Jak stawiasz na komfort to bierz morfeusza choć cena wysoka w porównaniu do ESa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja również mam dosyć poważną wadę wzroku (- 2 i -3dioptrie), to tyle że znaki drogowe bez okularów słabo widzę. 

Daję rady jednak wyostrzyć obraz w teleskopie bez okularów, w okularach też próbowałem i jest gorzej, pojawiają się odblaski, przekoszenie obrazu i parowanie w zimie.

Co do okularów polecam Morpheusze - mam wszystkie poza 4,5 i 14mm. Obserwacja nimi to przyjemność. Z długich ogniskowych okularów najbardziej mi do gustu przypadł ES24/68 (82st też miałem ale był dla mnie niewygodny) i Hyperiony 31 i 36mm jako kompromis cena/jakość.

Przejechałem się na ES 8,8/82 , 11/82 i 14/82mm - duże pole + niski ER - dla mnie męczące.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Morpheus to, jak napisał jeden z kolegów, taki biedniejszy Nagler. Coś w tym jest. (EDIT mniejsze pole i nieco gorsza jakość)

 

Ale na Twoim miejscu zacząłbym od maksymalnie szerokiego pola w obszarze 24-28mm. Okular do przeglądu nieba to najważniejsze szkło. 

 

EDIT możesz tu zapukać:

https://astropolis.pl/topic/76522-s-okulary-na-walentynki/

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No więc z mojej strony kolejny głos na Morpheusze. Miałem okazje porównywać z Naglerami i jak dla mnie praktycznie ta sama liga.

W odróżnieniu od kolegi Jacka powiem tak, zależy co lubisz oglądać jeżeli już wiesz co lubisz. U mnie odpadają szerokie pola i okulary przeglądowe. Nie odnajduję w tym frajdy. Lubię powiększenia i szukanie mgiełek. Raz w życiu miałem okular 24mm konkretnie Panoptic. Świetny okular, ale przez większość czasu służył mi po prostu za szukacz. Jak się przesiadłem na Morpheusze to za szukacz służył mi 17,5mm i w dodatku był najczęściej używanym okularem wraz z 12,5mm ponieważ dawał mi powiększenie x85 i to już było ok.

Jeżeli chodzi o planety to zacząłbym od tanich ale naprawdę bardzo dobrych BCO 6mm jeżeli nie przeszkadza Ci mały ER.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do planet na pewno wziąłbym jakiegoś Morpheusa. Sam zaryzykowałem takiego 4,5mm. Nie żałuję, bardzo dobry okular.

Tylko ja nie daje rady w okularach patrzeć, ale w sumie w żadnym okularze nie daje rady z okularami na nosie ;)

Edytowane przez BartekMilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, BartekMilan napisał:

Do planet na pewno wziąłbym jakiegoś Morpheusa. Sam zaryzykowałem takiego 4,5mm. Nie żałuję, bardzo dobry okular.

To w takim razie Morpheus jest w tym obszarze lepszy od Naglera. 

Nagler słabo nadaje się do planet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do wydajności Morfeusza na Księżycu nie mam zastrzeżeń (chłodny, neutralny,ostry w całym polu) na planetach a właściwie tylko na jasnym Jowiszu daje odbicie od gałki ocznej na tej dużej soczewce. To taka jasna plamka tańcząca w polu widzenia. Choć nie zawsze to się dzieje:g:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za wszystkie komentarze. Na ten moment zakupiłem na naszej giełdzie Maxvision 24mm 82 oraz dwa filtry 2" (UHC i księżycowy).

Zastanawiam się teraz nad okularem planetarnym i sugerujecie morfeusza. Rozważałbym 4.5 lub 6.5 mm kierując się jednak chyba ku dłuższej ogniskowej. Obawiam się trochę tego, że rzadko będą warunki na użycie krótszej ogniskowej. Alternatywnie Vixen SLV 6mm. Na plus wygoda i cena na minus pole. Czy różnice między Morfeuszem a Vixenem w sensie jakości obrazu będą kolosalne dla początkującego obserwatora czy na tym etapie do zaniedbania?

Odnośnie okularu pośredniego to polecany jest ES 82 14mm. Czy waszym zdaniem są dla niego alternatywy w podobnym budżecie?

 

pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupiłeś 24 więc najdłuższą ogniskową masz. Następnie rozważyłbym 13-14mm jako najczęściej używany. Później 8-10mm. Te trzy będziesz używał najczęściej. Na tą chwilę planetarny sobie daruj,bo i tak nie wykorzystasz. No chyba że do Księżyca.

Moja rada jest taka. Kup każdy z innej parafii. Używane. W ten sposób nie stracisz w przypadku odsprzedaży i przekonasz się co Ci odpowiada a co przeszkadza. Czy lubisz duże pole,czy mały ER, czy wygodny i duży odstęp oka itd. Zamiast tego planetarnego kup 8-10mm do galaktyk. Zaraz podniesie się Panna i będzie co oglądać. Widzę na giełdzie dwa 100° w tych ogniskowych . Poczytaj opinie, zastanów się na spokojnie. Każdy lubi co innego. Ja po zakupie 100° ES już raczej nic o małym polu nie kupię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kupiłeś 24 więc najdłuższą ogniskową masz. Następnie rozważyłbym 13-14mm jako najczęściej używany. Później 8-10mm. Te trzy będziesz używał najczęściej. Na tą chwilę planetarny sobie daruj,bo i tak nie wykorzystasz. No chyba że do Księżyca.

Moja rada jest taka. Kup każdy z innej parafii. Używane. W ten sposób nie stracisz w przypadku odsprzedaży i przekonasz się co Ci odpowiada a co przeszkadza. Czy lubisz duże pole,czy mały ER, czy wygodny i duży odstęp oka itd. Zamiast tego planetarnego kup 8-10mm do galaktyk. Zaraz podniesie się Panna i będzie co oglądać. Widzę na giełdzie dwa 100° w tych ogniskowych . Poczytaj opinie, zastanów się na spokojnie. Każdy lubi co innego. Ja po zakupie 100° ES już raczej nic o małym polu nie kupię.

W punkt :like:

Mogę jeszcze dodać, że np Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" występuje pod różnym brandem jak:

Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

 

To nieco droższe okulary, ale efekt wizualny, zwłaszcza przy mniejszych powiększeniach powala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kupiłeś 24 więc najdłuższą ogniskową masz. Następnie rozważyłbym 13-14mm jako najczęściej używany. Później 8-10mm. Te trzy będziesz używał najczęściej. Na tą chwilę planetarny sobie daruj,bo i tak nie wykorzystasz. No chyba że do Księżyca.

Moja rada jest taka. Kup każdy z innej parafii. Używane. W ten sposób nie stracisz w przypadku odsprzedaży i przekonasz się co Ci odpowiada a co przeszkadza. Czy lubisz duże pole,czy mały ER, czy wygodny i duży odstęp oka itd. Zamiast tego planetarnego kup 8-10mm do galaktyk. Zaraz podniesie się Panna i będzie co oglądać. Widzę na giełdzie dwa 100° w tych ogniskowych . Poczytaj opinie, zastanów się na spokojnie. Każdy lubi co innego. Ja po zakupie 100° ES już raczej nic o małym polu nie kupię.

Ok. Znalazłem na giełdzie 10mm 100°. Jest też William Optics UWAN 7 mm 82* 1.25", który jest sporo tańszy i z tego co czytam całkiem niezły. Co o nim myślicie?

 

Chyba jestem ślepy i nie widzę tego drugiego okularu 100° z dłuższą ogniskową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.