Skocz do zawartości
  • 0

Heq5 Synscan vs Cem25, który będzie lepszy?


Astroigi

Pytanie

Siemka

Mam pytanko odnośnie powyższym montów, który będzie mi bardziej odpowiadał i czy któryś z nich jest faktycznie lepszy od drugiego.

Generalnie zastanawiam się nad tymi dwoma montami, bo chcę zacząć astrofoto na serio- w sensie używać mojego Taira 3 z ekspozycjami do 10 minut( oczywiście z guidingiem bo w to też chcę za jakiś czas zainwestować:)). Moim pierwszym montażem był SWSA ale nie był dla mnie wystarczający, więc go sprzedałem i dlatego pytam o to co pytam. Szukam czegoś co po prostu będzie działać i to dobrze ;)

 

Pozdrawiam 

 

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

CEM25 nie znam ale mam od kilku lat HEQ5

kupiłem używkę, nic przy nim nie grzebałem ale podobno poprzedni właściciel coś przy nim robił. Chodzi cicho i bez najmniejszych problemów. Największa wada to spory ciężar ale za to mogę na nim też sporo powiesić. Bez protestów przyjmuje mojego ATM-owego Newtona czy Maka 180. Małe tubki nie robią na nim żadnego wrażenia ... nawet nie muszę nic wyważać bo spokojnie daje sobie radę z ED70/420 bez przeciwwagi ale oczywiście dla przyzwoitości przeciwwagę zakładam. Szkoda bez potrzeby dodatkowo obciążać przekładnie

 

do wad zaliczyłbym sposób ustawiania na biegun, a konkretnie spore opory śrub regulujących podniesienie i małą ilość miejsca na dojście do śruby pod lunetką biegunową

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, mam  szybkie pytanie odnośnie Cem26 (czyli chyba następcy Cem25).

Kompletuje sprzęt by postawić pierwsze kroki w astrofoto i szukałem po giełdach ofert montaży , rozważałem oczywiście heq5 (w sklepach niedostępny) lub być może az-eq5 (ten już trochę naciąga mój budżet, ale o tym być może w innym wątku).

 

Pojawiła się oferta na zagranicznym forum i zacząłem się zastanawiać nad Cem26, zachęca jego niska waga, bo w moim przypadku tylko wyjazdy (mieszkanie 3piętro, centrum miasta, bez balkonu) ale i właśnie tutaj chciałem się was poradzić, gdyż wisiał by na nim:

TS 102/714 - https://www.astroshop.de/teleskope/ts-optics-apochromatischer-refraktor-ap-102-714-ed-ota/p,51026

+flattener/reduktor + guider + Canon 6d,itp. ,  nie ważyłem wszystkiego ale pewnie coś koło 7-8kg.

 

Czy taki montaż dałby radę z taką długą tubą? Nigdzie nie widziałem żeby ktoś takie coś długie wieszał na nim, a i waga chyba już na styku możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Castro napisał:

Witam, mam  szybkie pytanie odnośnie Cem26 (czyli chyba następcy Cem25).

Kompletuje sprzęt by postawić pierwsze kroki w astrofoto i szukałem po giełdach ofert montaży , rozważałem oczywiście heq5 (w sklepach niedostępny) lub być może az-eq5 (ten już trochę naciąga mój budżet, ale o tym być może w innym wątku).

 

Pojawiła się oferta na zagranicznym forum i zacząłem się zastanawiać nad Cem26, zachęca jego niska waga, bo w moim przypadku tylko wyjazdy (mieszkanie 3piętro, centrum miasta, bez balkonu) ale i właśnie tutaj chciałem się was poradzić, gdyż wisiał by na nim:

TS 102/714 - https://www.astroshop.de/teleskope/ts-optics-apochromatischer-refraktor-ap-102-714-ed-ota/p,51026

+flattener/reduktor + guider + Canon 6d,itp. ,  nie ważyłem wszystkiego ale pewnie coś koło 7-8kg.

 

Czy taki montaż dałby radę z taką długą tubą? Nigdzie nie widziałem żeby ktoś takie coś długie wieszał na nim, a i waga chyba już na styku możliwości?

wieszalem na cem25 zestaw 8kg i dawał rade, ale to byla ogniskowa 420mm i duzy piksel, przy 700mm i f7 mozesz sie narazic na zawód albo ciągłe frustracje.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Castro napisał:

heq5 (w sklepach niedostępny)

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1863&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher HEQ5 PRO SynScan z WiFi wersja 2022

 

też uważam, że na taką tubkę do komfortowej pracy heq5 to minimum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za informacje, tak się obawiałem że za długa tuba, w takim razie rezygnuje.

 

29 minut temu, Maetrik napisał:

Często sprawdzałem i od dawna niedostępne były w teleskopach.pl, delcie i astroshopie, chyba się coś zmieniło, może się skuszę.

 

A jak już jesteśmy przy Heq5, czy nadaje się do użytku prosto ze sklepu? Bo wiele razy czytałem tutaj o pewnych rzeczach co trzeba zmienić od razu (typu smary?) czy można się bez tego obyć? Pytam jako laik w kwestiach mechanicznych, nie chciałbym grzebać w nowym sprzęcie (gwarancja itp.)

I czy tak samo ma się z AZ-EQ5 nowym z pudła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Castro napisał:

A jak już jesteśmy przy Heq5, czy nadaje się do użytku prosto ze sklepu? Bo wiele razy czytałem tutaj o pewnych rzeczach co trzeba zmienić od razu (typu smary?) czy można się bez tego obyć? Pytam jako laik w kwestiach mechanicznych, nie chciałbym grzebać w nowym sprzęcie (gwarancja itp.)

I czy tak samo ma się z AZ-EQ5 nowym z pudła?

jak w kazdym sprzecie zalezy od egzemplarza na jaki trafisz, moj pierwszy heq5 byl tragiczny, po wymianie trafił mi sie wybitny egzemplarz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.