Jump to content

Początek Astrofotografi prośba o pomoc...


Mateusz Zaborowski
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałem zacząć swoją przygodę z amatorską astrofotografią. Wszystko fajnie wygląda na forach ale jak dochodzi do kompletowania sprzętu to zaczynają się problemy. Ilu ludzi tyle kombinacji sprzętowych.

I tu zwracam się z prośbą do was o radę i wskazówki jak zacząć i jak ich  błędów nie popełnić zęby nie ponieść nie potrzebnych kosztów

Posiadam montaż EQ5 pro i SkyWatcher R-102/1000

Czy ten teleskop w ogóle nadaje się do jakichkolwiek zdjęć? Zostawić go czy rozejrzeć się za czymś innym?

Aparat jest do kupienia, jakaś używka. Myślałem o Canon 600D bo wszyscy go polecają na początek.

Im bardziej zagłębiam się w temat i im więcej o tym czytam to mam wrażenie  że bez wydania 10tys na sprzęt nie ma co zaczynać...

Domyślam się ze temat oklepany i był sto razy ale wole spersonalizować swój kłopot. Mam nadzieje ze dowiem się czegoś co nakieruje mnie na dobrą drogę...

 

Pozdrawiam

ZaBoR

 

Link to comment
Share on other sites

Kilka pytań na początek:

1. Co chcesz focić? Obiekty Kosmosu Głębokiego, planety, szerokie kadry (np. pejzaże Drogi Mlecznej), krajobrazy (połączenie zdjęcia nieba z krajobrazem). Nie ma sprzętu idealnego do wszystkiego.

2. Czy tam, gdzie mieszkasz, masz dostęp do ciemnego nieba? Jako ciemne niebo uważam zanieczyszczenie sztucznym światłem co najwyżej w 4 klasie skali Bortle'a. Na tej mapce możesz określić stopień zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem w swojej miejscowości.

3. Gdzie będziesz focił? Jest to ściśle powiązane z pytaniem nr 2, ponieważ z reguły najlepsze zdjęcia powstają pod ciemnym niebem. Ja przykładowo mieszkam w Warszawie, więc wyjazd pod w miarę ciemne niebo oznacza dla mnie podróż na odległość co najmniej 70 km od stolicy, tak więc w moim przypadku wchodzą sesje wyłącznie wyjazdowe, co mocno determinuje skalę i rodzaj używanego sprzętu. Inni natomiast - niezależnie od jakości nieba - focą ze swoich podwórek/działek i mają sprzęt (raczej) stacjonarny.

4. Ile czasu możesz poświęcić na astrohobby? Czy możesz wykorzystać każdą chwilę pogody, jaka się nadarzy, czy też jesteś ograniczony do sesji w czasie weekendów/świąt/urlopów? 

5. To pytanie w zasadzie wydaje mi się najważniejsze - ile pieniędzy (przynajmniej na początek) chcesz wydać na sprzęt?

 

Edited by tomchm
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz tomchm.

No to jedziemy z wywiadem....

 

1. Na początek myślałem o Obiektach Kosmosu Głębokiego, planety, księżyc.

2. Z ciemnym niebem u mnie w mieście jest lipa. Z mapy co mi wysłałeś wyszła clasa 6. Aglomeracja Śląska.

3 i 4. Mam ogród przy domu i myślałem że na początek spróbować coś tu robić. Weekendy mam nie pracujące więc wyjazd kilka kilometrów, no może kilkadziesiąt za miasto to nie jest dla mnie problem.

Często też wyjeżdżam w góry i chciałbym zabierać tam sprzęt. Planujemy również rodzinne wakacje w Bieszczadach i do tego czasu chciałbym już coś umieć...

5. Jeśli chodzi o wydatki to tu sprawa zależy od stopnia mojego "zbzikowania". Teraz myślę ze na start około 1500zł-2000zł byłbym w stanie wydać. Potem? To się zobaczy :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak więc jedziemy z wywiadem.

 

Jeśli na początek chcesz wydać 1500-2000 zł, to możliwości masz mocno ograniczone. Ale masz już montaż, więc jeden duży astrowydatek masz już za sobą :) 

Wracając do tematu: moim zdaniem w tym budżecie najlepiej na początku wyjdą Ci szerokie kadry, tzn.:

a) aparat Canon 600D - wydatek ok. 800 zł;

b) obiektyw Canon 50mm f/1.8 STM - używka ok. 300zł, nówka w granicach 500-600 zł. Budżetowy obiektyw, ale w rękach nowicjusza sporo zdziała. 

Unikaj tanich zoomów, znacznie lepsze są obiektywy stałoogniskowe.

c) głowica kulowa. Tutaj rozstrzał cenowy jest ogromny, ale załóżmy, że wydasz na nią ok. 100 zł

d) grzałka na obiektyw, najwygodniejsza jest na USB. Nasz forumowy kolega @cwictakie robi, więc koszty byłyby z nim do ustalenia;

d) interwałometr, koszt wraz z wysyłką ok. 100 zł.

e) adapter baterii aparatu, aby podłączyć zasilanie do powerbanka. Na samej wkładanej baterii długich sesji (takich raczej ponad 2 h) nie uciągniesz, a wymiana baterii podczas sesji to kiepski pomysł, ponieważ po rozpoczęciu sesji najlepiej w ogóle nie dotykać setupu. 

Tak więc teraz na początek masz już kwotę ok. 1400-1700 zł.

 

Astrofoto z miasta na szerokim kadrze to kiepski pomysł, nawet z filtrami - przerabiałem to w Stolicy. Najlepsze są wyjazdy daleko od miasta. I tutaj dochodzi jeszcze jedna kwestia: źródło elektrycznego zasilania dla całego zestawu. Jeśli na miejscówkach masz prąd to nie ma problemu, ale jeśli często gęsto będziesz jeździł w teren, to bez czegoś w rodzaju powerbanka nie obejdzie się. Najlepszy moim zdaniem będzie powerbank USB 20-30 Ah. Te najtańsze kosztują ok. 100 zł. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.