Skocz do zawartości

Lunetka ( spektyw ) + nasadka bino


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem intuicja mnie nie zawiodła, nie tylko Swarowski przełożył  tę ideę w konkretne rozwiązanie. Ale gorzej już będzie z wykonaniem takiego pomysłu.

Nim przeczytałem poniższy link, z kolegą z czeskiego forum podzieliłem się tym pomysłem, który w ostatnim czasie "zatrudnił" moje myśli.

W miejsce okularu w lunetce dać barlow  ( konkretniej - GWK )  i  nasadkę bino z  plosslami 32 lub 40 mm . 

 

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/barr-stroud-binoviewer-for-sierra-20-60x84ed-deluxe-spotting-scope.html

 

A więc jest to możliwe !   Stały power ok. 30x  gwarantuje, że w takim rozwiązaniu obraz ptaszka nie będzie jeszcze zbyt ciemny, ale...

gorzej, gdy będzie szaro-buro, albo ten ptaszek będzie między liśćmi jakiegoś drzewa, w ich cieniu.

Niewątpliwym atutem dwuocznego patrzenia będzie jednak lepsza plastyczność i złudzenie bliższego i większego np.  zimorodka .

 

Komponenty - oprócz lunety - mam, nie mam zamiaru kupować  nasadki z dodatkami za nie małe pieniądze. W planie kupno spektywu Barr -  Stroud

i być może spróbuję to wykonać .  Nasadkę bino mam , również GWK  2,6x i okulary plossle 32 czy 40 mm .  Kluczową sprawą będzie osadzenie GWK w body spektywu  i oczywiście uchwycenie ogniska.

 

Z.  :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że projekt się NIE powiedzie - spektywy mają ognisko umieszczone dość płytko w obudowie. Np Nikonowskie lunety Monarch nie pozwalają zogniskować nawet z lustrzanką! A w tej nasadce bino masz tor optyczny 110 mm, obawiam się, że GWK / Barlow tego nie wyrówna.

Poza tym - okulary 40mm 1,25" to żadna przyjemność w obserwacji.

 

Podsumowując - ślepy zaułek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt surowo to oceniasz  :)  Mam za drobne z aliexpress plossle celestron omni 32 i 40 mm.  Bardzo przyjemne oglądanie , żadne duszki

i inne przypadłości , naturalnie pole jest małe - ale do Cassegraina 6 cali się przydadzą .

 

A sprawa bino do spektywu - jak narazie - w sferze pomysłu, do realizacji daleko, cokolwiek kupię ...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło, kobyłka u płota...

 

Zapłacony na e-bay w Hamburgu spektyw SVBONY  ze szkłami ED, posrebrzanymi pryzmatami , ogniskiem 440 mm i bezproblemową możliwością

używania okularów w standardzie 1,25 cala

https://www.ebay.de/itm/284007928921

 

Wszystkie niezbędne komponenty mam , jeśli trzeba będzie coś dorobić - no problem , więc za niecały tydzień będziemy mogli sprawdzić Marcina_G , czy rzeczywiście jest to ślepy zaułek z tym bino na spektyw ;)

Lubię sprawdzać , w zabawę w pokera również  :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od dłuższego już czasu mam w głowie podobny projekt ale na bazie elementów z klasycznego refraktora. Idzie wolno z braku czasu. Do tego bino Maxbright II , które upatrzyłem sobie do tego projektu po chwilowej obecności na rynku zniknęło...... Prognozy dostępności w sklepach przeciągają się a obecnie szacowane są na połowę roku...... Ale obserwuję od dłuższego czasu i co rusz to 3-4 miesiące dodają....

Zbyszku. Ja bym na Twoim miejscu zrobił sobie również na bazie refraktora klasycznego a nie na bazie takiej lunety... Nie wiem, może masz wizję jak to ugryźć

W moim projekcie nie potrzeba barlowa. Z bino MBII wyciągiem min 2.5" i odpowiednio dużymi przelotami nasadek spokojnie obsłużę stożek f6...  Takie "lukacze" w moim przekonaniu mają potencjał. W porównaniu z lornetami z wymiennymi okularami taki projekt z klasycznym wyciągiem będzie znacznie lepszy w ogniskowaniu. Dostrajasz dioptrie okularów tylko raz a potem już tylko wyciągiem ogniskujesz na konkretną odległość. W takiej lornecie do każdej odległości ogniskowania musisz ustawiać obydwa okulary oddzielnie..... To ważna sprawa przy zastosowaniu dziennym. 
 
 

Zrzut ekranu 2021-02-10 205336.jpg

Zrzut ekranu 2021-02-10 205431.jpg

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzychb napisał:

Od dłuższego już czasu mam w głowie podobny projekt ale na bazie elementów z klasycznego refraktora. Idzie wolno z braku czasu. Do tego bino Maxbright II , które upatrzyłem sobie do tego projektu po chwilowej obecności na rynku zniknęło...... Prognozy dostępności w sklepach przeciągają się a obecnie szacowane są na połowę roku...... Ale obserwuję od dłuższego czasu i co rusz to 3-4 miesiące dodają....

Zbyszku. Ja bym na Twoim miejscu zrobił sobie również na bazie refraktora klasycznego a nie na bazie takiej lunety... Nie wiem, może masz wizję jak to ugryźć

W moim projekcie nie potrzeba barlowa. Z bino MBII wyciągiem min 2.5" i odpowiednio dużymi przelotami nasadek spokojnie obsłużę stożek f6...  Takie "lukacze" w moim przekonaniu mają potencjał. W porównaniu z lornetami z wymiennymi okularami taki projekt z klasycznym wyciągiem będzie znacznie lepszy w ogniskowaniu. Dostrajasz dioptrie okularów tylko raz a potem już tylko wyciągiem ogniskujesz na konkretną odległość. W takiej lornecie do każdej odległości ogniskowania musisz ustawiać obydwa okulary oddzielnie..... To ważna sprawa przy zastosowaniu dziennym. 
 
 

Zrzut ekranu 2021-02-10 205336.jpg

Zrzut ekranu 2021-02-10 205431.jpg

Używałem tak skrócony SW 80/400  z bino WO  do pleneru. Obraz był b.dobry, praktycznie bez AC.

 

Jeśli skrócę do nasadki bino tubę BK  102/600 o np. 70mm to ile mi obetnie apertury z wyciągiem 2" ?

Jak to rozrysować ?

Jakby zostało 80-90mm to nie było by tak źle do pleneru. 

Przydałby się pryzmat Amici 2" 45* z przelotem ok. 28-30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 21:41, Marcin_G napisał:

Bierz TS Grossfeld bino - dostępne od ręki i masz większe pryzmaty niż w Baaderze. U mnie w Omegonach śmiga ta nasadka cudownie.

Tu szczegóły

 


Marcinie jak zwykle czytam Twoje wątki bo potrafisz ciekawie od strony sprzętowej coś pokazać.  Tak się już na tą MBII nastawiłem. Jeszcze z Frankiem sporo o niej rozmawialiśmy. Zapoznał mnie z jej budową, pokazał jak kolimować. I tu mam do Ciebie pytanie. Jak kwestia kolimacji rozwiązana jest w tym TSie?  Ważna kwestią jest też dla mnie to by podczas ogniskowania okulary nie obracały się i w tym TSie podobnie jak w MBII w istocie tak jest prawda?

Wiesz. Już miałem MBII bo mieli w Delcie jedną sztukę ale zwróciłem ją.  Od strony konstrukcyjnej i pod względem wykonania bardzo mi odpowiadała tylko zainteresowałem się kwestią ew. wpływu pryzmatów na krążki dyfrakcyjne. Przygotowując się do poważniejszego sprawdzania na gwiazdach przeprowadziłem wstępne testowania na lampach komina oddalonych o 3km ode mnie. Tygodnie pochmurnego nieba nie dawały szansy na ew. zwrot towaru w terminie 10cio dniowym gdyby cos było nie tak.... No i takie wyniki otrzymałem. Lamp było trzy i nieco nachodziły na siebie, ale skupmy się na pierwszej -najbliżej obserwującego....

Jakieś dziwne ucięcie. I czemu?..... Z tego co pamiętam w okularach nie widziałem ścięcia źrenicy wyjściowej w tym torze optycznym..... Tak więc nasadkę oddałem w nadziei na spokojny zakup innego egzemplarza... Wtedy przyszedł wirus a nasadek już nie ma ok. roku.
 

L.jpg

P.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 22:05, krzysiek.p napisał:

Jeśli skrócę do nasadki bino tubę BK  102/600 o np. 70mm to ile mi obetnie apertury z wyciągiem 2" ?

Jak to rozrysować ?

Jakby zostało 80-90mm to nie było by tak źle do pleneru. 

Przydałby się pryzmat Amici 2" 45* z przelotem ok. 28-30mm.


Musisz sobie narysować np. na papierze milimetrowym stożek o podstawie 102mm i wysokości 600mm i mierzyć sobie. Trzeba znać tory optyczne nasadki kątowej jak i bino. Wiedzieć jakie mają przeloty optyczne te elementy. Znać długość tulei wyciągu. Sumujesz sobie długości torów wszystkich tych elementów i ich połączeń a następnie odejmujesz od czubka stożka . Mierzysz średnicę stożka w otrzymanym punkcie i wiesz czy i jakie będzie obcięcie. Co prawda obraz w ognisku ma pewną średnice liniową czyli w praktyce stożek na dystansie tych 600mm w zależności od użytej ogniskowej i pola okularu nie będzie zbiegał się do czubka w jeden punkt tylko będzie tam stanowił pewną średnicę...... A więc kąt rozwarcia stożka będzie się zmieniał w zależności od użytego okularu. W pewnym stopniu też będzie to miało znaczenie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja w TS jest robiona za pomocą 4 małych śrubek na klucz imbus, dwie z lewej strony pryzmatu, dwie z prawej. Dodatkowo pryzmat w obudowie jest zafixowany czarnym klejem (silikonem?). Po odkręceniu plastikowych pokryw, kolimację można przeprowadzić samodzielnie i to dość dokładnie.

A ucięty obraz pozaogniskowy to dowód na to, że wiązka albo nie przechodzi cała przez pryzmat, albo nie przechodzi cała przez jakieś otwory w aluminiowej obudwie. Producenci stosują oczywiście jak najmniejsze pryzmaty, by były jak najtańsze w produkcji i minimalne odchylenie od położenia optymalnego skutkuje takim ścięciem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie spójrz na ten wątek : https://www.cloudynights.com/topic/710299-baader-maxbright-ii-collimation/

Autor nie dotyka pryzmatów a kolimuje samymi gniazdami. Podobnie i nasz Franek mi to tłumaczył stąd i MBII przypadła mi do gustu.... A jeszcze do do obcięcia toru, które pokazałem . Na zdjęciu może i słabo widać ale krążki dyfrakcyjne w tym torze optycznym również stanowiły pełny i niezniekształcony okrąg. To "przycięcie" to w rzeczywistości obszar w którym światło przechodziło jednak było mocno stłumione -powiedzmy 10% tego co w pozostałym obszarze. To dlatego w okularze źrenica nie była przycięta. Kamera jednak ukazała wyraźną stratę transmisji w tym obszarze.

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.