Skocz do zawartości

M42 z nowego aparatu


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Tym razem prezentuję Wam obiekt znany i lubiany często gęsto fotografowany, czyli M42. Tym razem był to chrzest bojowy mojego nowego aparatu, tzn. niemodyfikowanego

pełnoklatkowego bezlusterkowca Canon EOS RP.

Sesja była robiona w Krukowie k/Chorzeli w ubiegły weekend. Warunki sesji były ekstremalne, jako że temperatura późnym wieczorem spadła z -150C do -210C. Miałem kłopoty z ustawieniem montażu na biegun

z użyciem ASIAIR. Uważam, że była to głównie wina przewodów. Zrobiły się sztywne niczym druty i mocno ciążyły montażowi. W każdym razie 0,5h walczyłem z ustawieniem montażu na biegun. W międzyczasie ok. 15 minut wodziłem

gołą dłonią po ekranie smartfona, co ostatecznie zakończyło się odmrożeniem dłoni I-go stopnia - ale cel został osiągnięty. Biorąc pod uwagę fakt, jak ciężko szło ustawianie na biegun, to ostatecznie zrezygnowałem z autoguidingu i odpiąłem

przewody od kamerki autoguidera.

Popełniłem ten sam rodzaj błędu, jak przy Końskim Łbie - ustawiłem montaż zbyt blisko samochodu i światło reflektorów wpadł do obiektywu, skutkując potężnym gradientem. Niemniej uważam, że udało mi się go przewalczyć w Photoshopie.

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/15OE3mwPLO8qmgwVGTkHUSELhKkbO0DOY/view?usp=sharing

 

Niemodyfikowany Canon EOS RP, Canon 200mm f/2.8L przysłonięty na f/4.0, SWSA, ISO 1600 1 min., po 100x light, dark, flat i bias.

Obróbka: DSS + PS.

M42.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś wielkim specem od obróbki nie jestem ale moje wrażenia są następujące:

 

• kolory - coś tu jest nie tak, szczególnie z niebieskim który wygląda, przynajmniej u mnie na telefonie, jakby ktoś dolał mleka do puszki z farbą :g: Robisz jakąś kalibrację kolorów? Ja od tego zaczynam obróbkę wyrównując histogram w pixie, choć oczywiście wszystkich problemów to nie rozwiązuje..

• mgławice - jeśli dobrze pamiętam z opisu Twojej poprzedniej foty robisz jakieś rozmycie na mgławicach. Ludzie tu idą raczej w drugą stronę, tym bardziej że z 200mm co nieco detalu choćby na M42 jest już do złapania :) 

• kadr - to już jest kwestia gustu ale można było pójść w stronę M78.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem oryginalny klin SWSA na klin od WO. Ale kiedy przyszło do precyzyjnego ustawienia na biegun, takiego poniżej jednej minuty, to ASIAIR wywalał błąd. Okazało się na początku, że źle wpisałem współrzędne miejscówki :(

Ale to było na początku - prawdziwe kłopoty zaczęły się przy bardzo precyzyjnej regulacji ustawienia na biegun, o dokładności poniżej 1'. 

Naprawdę mocno namęczyłem się przy kręceniu śrubami, aby osiągnąć dokładność - jeśli dobrze pamiętam - ok. 30". Próbowałem ułożyć przewody, ale po tak długiej walce przy tak wielkim mrozie był to daremny trud - wszystkie stały się całkowicie sztywne. W cieplejszych warunkach (przy temperaturze -50C) ustawianie na biegun trwa góra 7-10  minut. Tym razem było inaczej.

Na szczęście czas naświetlania 1' przy 200mm na moim montażu bez autoguidingu jest wystarczająco krótki na to, aby nie mieć mocno pojechanych gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Astrobonq napisał:

Jakimś wielkim specem od obróbki nie jestem ale moje wrażenia są następujące:

 

• kolory - coś tu jest nie tak, szczególnie z niebieskim który wygląda, przynajmniej u mnie na telefonie, jakby ktoś dolał mleka do puszki z farbą :g: Robisz jakąś kalibrację kolorów? Ja od tego zaczynam obróbkę wyrównując histogram w pixie, choć oczywiście wszystkich problemów to nie rozwiązuje..

• mgławice - jeśli dobrze pamiętam z opisu Twojej poprzedniej foty robisz jakieś rozmycie na mgławicach. Ludzie tu idą raczej w drugą stronę, tym bardziej że z 200mm co nieco detalu choćby na M42 jest już do złapania :) 

• kadr - to już jest kwestia gustu ale można było pójść w stronę M78.

 

• kolory - być może za mocno podkręciłem kolorystykę, ale mnie takie ujęcie podoba się;

• mgławice - nie lubię mocno wyostrzonych mgławic. Z drugiej strony zależało mi również na usunięciu szumu, a to odszumianie niestety wprowadza mydło. Ostatecznie musiałem coś wybrać, i stwierdziłem że z dwojga złego lepsze mydło od szumu;

• kadr - zależało mi mocno na tym, aby M42 była w centrum kadru. Dopiero podczas obróbki dostrzegłem, że przy tej ogniskowej takie ustawienie to błąd. Zastanawiałem się nad tym, czy nie zrobić cropa, ale w końcu postanowiłem zostawić pełną wersję zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.