Skocz do zawartości

NEQ6 - wymiana śruby i...


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Po kolejnej walce w -15 °C z "genialnym" rozwiązaniem NEQ6 ustawiania "na Polarną", postanowiłem coś z tym zrobić. Śruba po wykręceniu jest - oczywiście - wygięta. Zastanawiam się nad wymianą na coś takiego:
Przegubowa śruba do regulacji montażu szrokości geograficznej montaży Sky-Watcher HEQ5 / NEQ6 (Geoptik 30A232)

 

Czy Waszym zdaniem to optymalne rozwiązanie, czy są lepsze patenty? Czytałem o jakiś modyfikacjach u tokarza. Czy to konieczne?

Dodam, że na moim NEQ6 wisi 15kg przeciwwag i 21 kg tuby z osprzętem.

Pzdr,
Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, kudi145 napisał:

Te śruby sobie odpuść, najlepszym rozwiązaniem jest dodanie kawałka metalu dokręconego lub przyklejonego na "języka", oraz śruba nastawna, Ja stosuję takie rozwiązanie w HEQ5 i nawet przy pełnym obciążeniu kręcisz jednym palcem :P


Widzę, że 4 lata temu, tuż po zakupie NEQ6, nawet pytałem w tym wątku... I męczyłem się przez kolejne 4 lata, ech...
Dobra, śrubę wymienię na śrubę nastawną. Rozumiem, że pożądane jest jej zaokrąglenie na końcu? Zamocowanie tego obłego pikusia wymaga wywiercenia 2 dziur w montazu, tak? Zaletą jest to - jeśli dobrze rozumiem - że śruba nie naciska pod ostrym kątem na kawałek metalu, który decyduje o kącie nachylenia montażu. Dzięki temu nie wygina się. Dobrze myślę?

Pzdr,
Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz, nie musisz śruby zaokrąglać jeśli modyfikujesz jak ja, zmieniając kąt natarcia śruby. Możesz też zamiast wiercenia w montażu przykleić dobrym klejem i też powinno wytrzymać, choć ja wolałem i tak i tak, żeby w przyszłości nie było z tym kłopotu :P

R.

EDIT

Znalazłem też takie rozwiązanie, które nie wymusza wiercenia czy jakiegokolwiek przyklejania na stałe :P

https://www.darkframeoptics.com/EQ6_Rail_Kit/p2013568_18823626.aspx

Edytowane przez kudi145
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kudi145 napisał:

Jest dokładnie tak jak piszesz, nie musisz śruby zaokrąglać jeśli modyfikujesz jak ja, zmieniając kąt natarcia śruby. Możesz też zamiast wiercenia w montażu przykleić dobrym klejem i też powinno wytrzymać, choć ja wolałem i tak i tak, żeby w przyszłości nie było z tym kłopotu :P

R.

EDIT

Znalazłem też takie rozwiązanie, które nie wymusza wiercenia czy jakiegokolwiek przyklejania na stałe :P

https://www.darkframeoptics.com/EQ6_Rail_Kit/p2013568_18823626.aspx


To z EDIT brzmi najfaniej, choć nie umiem sobie wyobrazić jak to zamontować (nie rozbierałem jeszcze mojego NEQ6). Cana też niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wymienioną śrubę na taką o dużej twardości i tyle, działa pięknie. Nie trzeba rozkręcać klina, co skutkuje zniszczeniem plastikowych osłon po bokach. Śrubę miałem zwykłą, na klucz, przewierciłem w główce dziurę i wsadziłem tam pręcik, który służy jako rączka. Koszt - kilka zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kudi145 napisał:

Zawsze możesz sobie coś takiego wystrugać, będzie zdecydowanie taniej

Tu jak go rozebrać 

https://darrenjehan.me.uk/skywatcher-eq6-altitude-mod/


Ci co mnie znają, wiedzą, że jak ja się za to zabiorę, to głowica stanie się doskonałą przyciskarką do dokumentów ;-)
Chociaż sam montaż ulepszenia nie wygląda to aż tak strasznie:
https://www.cloudynights.com/topic/709496-neq6-rail-kit-mod-fitting/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Ja mam wymienioną śrubę na taką o dużej twardości i tyle, działa pięknie. Nie trzeba rozkręcać klina, co skutkuje zniszczeniem plastikowych osłon po bokach. Śrubę miałem zwykłą, na klucz, przewierciłem w główce dziurę i wsadziłem tam pręcik, który służy jako rączka. Koszt - kilka zł.

Tak pieknie? Mnie to po prostu zachwyciło. Teraz czasami musze prawie młotkiem walić, żeby coś się ruszyło :ermm:
 

Mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gajowy napisał:

Tak pieknie?

Aż tak to nie, trzeba to chwycić ręką, ale opór jest normalny. Nie mam pojęcia jak gość uzyskał taki prawie zerowy opór, bo sama oś obrotu tego mechanizmu generuje już większy opór - jak wykręcisz śruby i chcesz głowicę pochylić ręcznie to też nie jest jak po masełku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gajowy napisał:

@seg

@OnlyAfc

@kudi145

Śruba nastawna, to z tego co widę M10 - a jaka długość będzie optymalna? Możecie doradzić? Powinienem też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana?

Pzdr,
Gajowy

Przykro mi, nie wiem. Nie używam EQ6, ale używam dźwigni nastawnych - dlatego je polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszeczkę dłuższą dźwignię, ale te też się nadadzą. Długość śrub w NEQ6 i HEQ5 jest chyba taka sama. Dla pewności wykręć swoje stare i zmierz :P 

https://www.ebmia.pl/dzwignie-nastawne-gn-300-s-z-trzpieniem-gwintowanym/79098-rekojesc-nastawna-gn-300-63-m10-50-sw.html

https://www.ebmia.pl/dzwignie-nastawne-gn-300-s-z-trzpieniem-gwintowanym/79100-rekojesc-nastawna-gn-300-63-m10-80-sw-czarna.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to największą robotę robi ta część przykręcona do języka montażu, nawet z oryginalnymi śrubami nie ma problemów z ustawieniem polarnej przy pełnym obciążeniu, choć oczywiście wygoda jest większa z dźwignią. Jedyny problem z dźwigniami to to że zahacza o osłonę lunetki i trzeba ją na stałe odkręcić 

R.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem EQ6 to nawierciłem wiertłem 12mm zagłębienie głębokie na ~5mm w miejscu, gdzie styka się tylna śruba. Działało super z oryginalnymi śrubami. Problem w tym, że te emblematy na osi elewacji są klejone i przy odrywaniu, żeby rozkręcić podstawę, mogą popękać przy krawędziach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.