Skocz do zawartości

Dylematy staruszka ... rozwiązane !!!


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, zbignieww napisał:

Trzecie BINGO - SPRZEDAM POŁROCZNY CASSEGRAIN 6 CALI  Z BARDZO DOBRYM WYPOSAZENIEM . MOZE KTOS CHETNY ?

 

Chętnie dowiem się czegoś więcej :) Bo bardzo poważnie rozważałem zakup czegoś z tak długą ogniskową, ale nie za długą tubą do planet i łysego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zbignieww napisał:

Trzecie BINGO - SPRZEDAM POŁROCZNY CASSEGRAIN 6 CALI  Z BARDZO DOBRYM WYPOSAZENIEM . MOZE KTOS CHETNY ?

i jak ten Cassegranik się sprawuje? Jakie daje obrazy na planetach w porównaniu z newtonami? Kiedyś na astromaniaku czytałem, i niektórzy to aż ostentacyjnie wymiotowali na komputery :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Panowie ! 

 

Ja nigdy nie zrozumiem, w jakie "szachy"  grają czy chce się grać różnym wybrzydzaczom  tego typu katadioptryka. NIGDY ! 

Były dyskusje na Maniaku , brałem w nich udział a wtedy miałem jeszcze 8 cali . A to że ma obciętą aperturę , a to ze od

1/4 pola kalafiory  i inne bzdety. Co z tego zostało ???  Wielkie NIC. 

Tego typu reflektory mają się dobrze i tego faktu nic nie zmieni !   Chyba że Chińczyk skopał montaż tuby etc  - ale to w większości przypadków da się naprawić !

 

Osemkę sprzedałem na czeskim forum - bo za ciężki dla mnie. Nic mu nie było, gwiazdki prawie jak szpileczki - ale przecież, na Boga , nigdy taka konstrukcja optyczna nie może się równać z porządnym refraktorem APO czy tylko ED.  Fizyka na to nie pozwala .

 

Potem przyszły chwile , że żałowałem , że sprzedałem. A to dlatego, że dokupiwszy sobie uchwyt / rączkę

do refraktora -  stwierdziłem, że byłoby to "boskie" rozwiązanie również do tej ciężkiej ósemki. 

Jak czas biegł , kupiłem szóstkę w teleskopy.pl . Również byłem z niej b. zadowolony!  Ale za wiele tego nie polukałem, bo ciągnęło mnie do refraktora i zabawę w focenie.

W końcu ten Cassegrain 6 cali  nie ma ani pół roku !!!

 

Końcem października wróciłem  z Polski do Ostravy - a tutaj nic nim nie oglądałem. Nim wpadłem na myśl,

jak definitywnie rozwiązać sobie sprawę hobby i mojego wieku, dokupiłem jeszcze w TS rączkę/uchwyt , by komfortowo  dawać tubę do gniazda w montażu. Zima mnie zaskoczyła, opony letnie - więc nie pojechałem do mechanika, by mi dorobił tę listwę .                                                                                      

Montowało by się ją wraz z uchwytem naprzeciw, po drugiej stronie dovetaila. Zadne obejmy !!!

Osemka ma w tym miejscu szynę Losmandy.

 

Niżej podaję link do oferty na czeskim forum.

Rączka położona jest prowizorycznie na tubie . Będzie jednak na listwie a listwa przykręcona do tuby .

 

https://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=28529&p=446739#p446739

 

Wujek Google może Wam to przetłumaczyć " na nasze " . Napewno będzie to koślawe tłumaczenie - ale zawsze ...

 

Pozdrawiam i  good night !   :)

 

Zbyszek

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zbignieww napisał:

Ja nigdy nie zrozumiem, w jakie "szachy"  grają czy chce się grać różnym wybrzydzaczom  tego typu katadioptryka. NIGDY ! 

Były dyskusje na Maniaku , brałem w nich udział a wtedy miałem jeszcze 8 cali . A to że ma obciętą aperturę , a to ze od

1/4 pola kalafiory  i inne bzdety. Co z tego zostało ???  Wielkie NIC. 

Tego typu reflektory mają się dobrze i tego faktu nic nie zmieni !   Chyba że Chińczyk skopał montaż tuby etc  - ale to w większości przypadków da się naprawić !

 

Osemkę sprzedałem na czeskim forum - bo za ciężki dla mnie. Nic mu nie było, gwiazdki prawie jak szpileczki - ale przecież, na Boga , nigdy taka konstrukcja optyczna nie może się równać z porządnym refraktorem APO czy tylko ED.  Fizyka na to nie pozwala .

Ale klasyczny Cassegrain to nie katadioptryk :D Noo też się zastanawiałem o co im wszystkim chodzi i czemu tak się pultają. Porównywanie CC do refraktorów to średni pomysł, zwłaszcza że refraktory w UV czy IR nie mają zastosowania. A że CC mają komę i nieprzesadne pole widzenia? No odkrycie stulecia. Przy takiej światłosile to żaden teleskop nie ma szerokiego pola, a układ Cassegraina bez zamontowanej korekcji zawsze będzie mieć komę, która jednak przy planetach nie przeszkadza. Oczywistości lepiej więc zostawić na boku...

 

Też się zastanawiam nad tą ósemką. Ciekawe czy Orion i GSO mają jakieś różnice w obrazie (warte różnicy w cenie)... Jak wypada ten CC w porównaniu z newtonem na planetach? Jak z kolimacją CC, równie przyjemnie się to kolimuje jak newtony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lkosz napisał:

Ale klasyczny Cassegrain to nie katadioptryk :D Noo też się zastanawiałem o co im wszystkim chodzi i czemu tak się pultają. Porównywanie CC do refraktorów to średni pomysł, zwłaszcza że refraktory w UV czy IR nie mają zastosowania. A że CC mają komę i nieprzesadne pole widzenia? No odkrycie stulecia. Przy takiej światłosile to żaden teleskop nie ma szerokiego pola, a układ Cassegraina bez zamontowanej korekcji zawsze będzie mieć komę, która jednak przy planetach nie przeszkadza. Oczywistości lepiej więc zostawić na boku...

 

Też się zastanawiam nad tą ósemką. Ciekawe czy Orion i GSO mają jakieś różnice w obrazie (warte różnicy w cenie)... Jak wypada ten CC w porównaniu z newtonem na planetach? Jak z kolimacją CC, równie przyjemnie się to kolimuje jak newtony?


Mam GSO CC 8" mniej więcej od dwóch tygodni (przesiadka z Newtona 130/900). Jak do tej pory załapałem się na tylko jedną bezchmurną noc. Póki co było to bardziej poznawanie sprzętu niż obserwacje, ale skupiłem się na M42 i okolicach i w warunkach miejskiego nieba (Gdynia, blisko centrum) byłem zadowolony z obrazu. Jak na razie kompletuję dodatki, więc używałem tylko jednego okularu. Baader Hyperion 24mm / 68° - jeszcze bez nasadki kątowej, więc była to zdrowa gimnastyka :).

Odnośnie poręczności - jest to kawał tuby i swoje waży - ale z rączką dla mnie jest sprzętem mobilnym. 

gso-cc.jpg.120dc46b5424e3f6abbf26bf1d5c341e.jpg
 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zbignieww napisał:

Trzecie BINGO - SPRZEDAM POŁROCZNY CASSEGRAIN 6 CALI  Z BARDZO DOBRYM WYPOSAZENIEM . MOZE KTOS CHETNY ?

Dołożyłeś jamajską czapkę reggae z foliowym wzmacniaczem potencji ;) i reduktor od sct który się do sprzętu zupełnie nie nadaje. 6-cio calowym cc możesz focić pełną klatką bez żadnych polepszaczy w torze optycznym. Żeby nie być gołosłownym dołączam fotkę M42 z recenzji na japońskiej stronie reflexions.jp:

 

cc6M42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, najmniej zabiegów, by  rozpocząć obserwacje !  Oczywiście lornetka sprawia jeszcze mniej klopotów -

ale apertura nieporównywalnie mniejsza od 8 czy 10 cali lustra.  Czyli takiego dobsona, który jest jeszcze mobilny .

w terenie czy pakowany do auta.

 

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.