Skocz do zawartości
  • 0

Obliczenia teleskopowe


Arthur Skoracki

Pytanie

Witam. 

Robię sobie właśnie kalkulator taki odnośnie okularów do teleskopow, powiększeń, ŹW, pole widzenia itp. 

 

Ale jednej rzeczy nie mogę rozgryźć. Chodzi mi o maksymalne pole widzenia teleskopu.

Widziałem wzór że 57,3(radiany w stopniach) X przelot teleskopy / ogniskowa teleskopu. I to daje maksymalne pole bez winietowania. 

 

I tu mi się sprawa komplikuje. Otóż mam Maka 127 i tam ponoć przelot jest 27mm.

 

Czyli 57,3x27/1500 = 1,03 stopnia pola.

 

Widziałem jednak wątki że Maksymalne pole Maka 127 to ok 1,4 stopnia. 

Sam zresztą używam okularu GSO 30mm 2", który rzekomo ma 70 stopni pola własnego i powinien mi dawać pole rzeczywiste 1,4 stopnia z tą ogniskową.

 

A nie zauważyłem żeby występowała tutaj jakakolwiek winieta.

 

Zagwozdkę mam też z tego powodu, że chce dorobić do refraktora z wyciagiem 1,25 adapter żeby zwiększyć przelot do ok. 38mm i jak policzyć jaki tu mogę użyć największy okular. Skoro w maku te wyliczenia mi nie wychodzą to w refraktorze pewnie też czegoś nie biorę pod uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
35 minut temu, bartolini napisał:

A z takim zestawem zmienia się z 1500mm na 3000mm

 

Niezłą ktoś miał fantazję :D chociaż ta ilość katowek musi powodować spore straty światła :P

 

53 minuty temu, bartolini napisał:

Tak jak pisałem diafragmy na wylocie nie da się rozkminić w prosty sposób, przy wizualu.

... 

Także moim zdaniem tylko eksperymentalnie.

To w takim razie chyba będę musiał się wybrać z moim Makiem na zlot i zagadać do wszelkich osób z długoogniskowymi okularami, żeby to sprawdzić eksperymentalnie :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

Wiem że to miałeś na myśli w powyższym poście, ale myślę że warto doprecyzować (sam mam problem, gdy zapoznaję się z nowym zagadnieniem i to samo pojęcie używane jest dla określenia różnych cech).

 

Źrenica wyjściowa to "parametr przyrządu optycznego określający średnicę krążka światła wydostającego się z przyrządu" (cytując definicję). Więc jest niezależna od obserwatora, to o czym napisałeś, że może być różne dla każdego z nas, to źrenica oczna.

Tak, masz rację, zasadziłem babola. Tak to jest gdy człowiek pisze nocą :) 

@Arthur Skoracki po doprecyzowaniu przez bartoliniego załapałem kontekst, sam chętnie sprawdzę jak to wygląda w Maku z długimi okularami, których kilka mam (tylko jeszcze znaleźć maka :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, mack_mnk napisał:


@Arthur Skoracki po doprecyzowaniu przez bartoliniego załapałem kontekst, sam chętnie sprawdzę jak to wygląda w Maku z długimi okularami, których kilka mam (tylko jeszcze znaleźć maka :D).

 

Ty masz okulary ja mam Maka :D. Można testować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej odnośnie optyki teleskopów i posługuje się angielskim, to polecam książkę: 

Telescope Optics: Evaluation and Design
Rutten,van Venrooij

https://www.willbell.com/tm/tm6.htm

 

Jest jeszcze strona - trochę wzorowana na książce powyżej.

https://www.telescope-optics.net/index.htm

 

Ale książka jest bardziej lekkostrawna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie to posługuje się angielskim na codzień, ale patrząc po tym wywodzie na CN, który podrzucił kolega Andrzej to stwierdzam że optycznych pojęć jeszcze zbyt dobrze nie znam po angielsku :/ może dlatego że dopiero niedawno się ich nauczyłem po polsku. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Arthur Skoracki napisał:

Generalnie to posługuje się angielskim na codzień, ale patrząc po tym wywodzie na CN, który podrzucił kolega Andrzej to stwierdzam że optycznych pojęć jeszcze zbyt dobrze nie znam po angielsku :/ może dlatego że dopiero niedawno się ich nauczyłem po polsku. 

Mam tak samo - w pracy na codzień angielski - ale wątek na CN musiałem trzy razy przeczytać żeby go w miarę zrozumieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.