Skocz do zawartości

Pierwsze stacki i dziwne fotki


Patyk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zaczynam przygodę z astrofotografią, w styczniu zakupiłem swoje pierwsze sprzęty. Samą obróbką zacząłem się bawić parę miesięcy temu, zbierając materiał pożyczonym nikonem na kitowym statywie i z kitowym szkłem. Efekty oczywiście marne ale chciałem się chociaż trochę przygotować, wcześniej dotykałem jedynie painta.

Obecnie mam canona 600d, jeszcze bez moda, conana 50mm f1.4, swsa, wszystko postawione na manfrotto 055. Na dniach będzie też sprzęt do guidingu oparty o kamerkę t7m, wiem że póki co niepotrzebny, ale cały czas nie mogę się zdecydować jaki wybrać drugi obiektyw.

Okazało się, że mam tragiczne lp. Mieszkam na obrzeżach Zabrza, focę z balkonu z widokiem na las, lub z działki w tym lesie - brak sztucznego światła, ale śląska łuna jest na niebie wszechobecna, minutowe fotki wychodzą białe. Dziś przyjechał astonomik cls, mam nadzieję, że trochę usprawni zabawę.

Do meritum, pomimo warunków to oczywiście próbuję zbierać materiał do obróbki żeby się czegoś nauczyć, zanim wybiorę się w okolice Przedburza lub Zlatnej. No i mam problem z pasami na fotkach, może ktoś podpowie z czego się biorą? Z tego co czytałem to może mieć to związek z bandingiem ale nie mam pojęcia jak to ugryźć. Błędy w prowadzeniu, problem w dss, darki/biasy? Nie wiem. Fotka przedstawia stack 100 lightów, 50 darków i 50 biasów. 20sec, iso200, przysłona 3.2 - raw zamieniony na jpg.

m42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

zrób 16 bit na początek

Rozumiem, że to zmiana w ustawieniach aparatu tak? Nijak nie mogę znaleźć czegoś co by pod to pasowało. Format zapisu mam tylko raw, nie ma do wyboru 8 czy 16, kolory srgb i adobe rgb ale w obu przypadkach wypluwa mi 8bit. Mogę co prawda otworzyć to w pss i zmienić na 16 bit z tego co widzę no ale zakładam, że nie o to chodzi.

Edytowane przez Patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, count.neverest napisał:

Light jest ok. Winieta to też nie jest. Jak stackujesz w DSS, to dorzucasz klatki, light, dark, bias, rejestrujesz i statkujesz. Dostajesz Tiffa i na nim pracujesz. 

Jak robisz w rawach, to nic więcej Cię nie interesuje.

 

Tak też robię, tylko że wychodzi mi tiff z tymi dziwnymi pasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.