Jump to content

Recommended Posts

Cześć,

sprzedam okular Explore Scientific z serii 82° Ar i ogniskowej 30 mm.

Przyjemne szkło, co prawda ustępuje naglerom w widokach ale ma za to wygodniejszy ER (24mm)

Stan igła, bardzo mało używany.

W zestawie oczywiście pudełka i materiałowy woreczek. 

1100zł do niewielkiej negocjacji 

D1B1D3F3-8BE7-477A-A084-C3256ECE05BC.jpeg

F2E57416-5AFE-4B64-8D39-B81C80D55EB3.jpeg

F4AF48F9-4701-490C-B5CF-88174CD42F28.jpeg

30D38C87-8C63-45F3-B8D0-C96B6C37CAEF.jpeg

87A408B9-6919-4F31-B8B5-8E70437D4CA1.jpeg

EA30266B-FFAD-4D40-8AC8-30E6F248A17B.jpeg

Nie miałem okazji patrzeć przez niego w 10” newtonie.

Używałem w 4” lunecie i parę razy w wpakowałem do synty 8 znajomego.

Do przeglądu nieba, szerokich pól i małych powiększeń nader przyzwoicie. 
Lepiej z takim polem to chyba tylko T5 ale nie w tej cenie :) 

1 godzinę temu, Dziąsło napisał:

Jak ten okular będzie współpracowac z Newtonem 10cali?

Jeżeli jest to F5 to największy problem jest ze źrenicą przy takim okularze bo wynosi ona 6,1mm. Sam zastanawiałem się nad tym okularem, ale nie mam Bieszczadzkiego nieba i przy podmiejskim niebie taka źrenica generuje szare tło. Sory za OT ;)

• Like 1
Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Jeżeli jest to F5 to największy problem jest ze źrenicą przy takim okularze bo wynosi ona 6,1mm. Sam zastanawiałem się nad tym okularem, ale nie mam Bieszczadzkiego nieba i przy podmiejskim niebie taka źrenica generuje szare tło. Sory za OT ;)

Bez przesady z tymi Bieszczadami.

Oczywiście nie wykorzystamy tego okularu na obrzeżach Warszawy natomiast przy wypadach na prowincję czy do okolicznych wioch, w przeglądach nieba i skanowaniu drogi mlecznej robi super robotę. 
Obserwuję z obrzeż trójmiasta przez apo f5.4 i nie miałem styczności z „szarym tłem” ale jestem młody, mam dobry wzrok i szybko adaptuję do ciemności. 

1 godzinę temu, Pathfinder napisał:

Bez przesady z tymi Bieszczadami.

Oczywiście nie wykorzystamy tego okularu na obrzeżach Warszawy natomiast przy wypadach na prowincję czy do okolicznych wioch, w przeglądach nieba i skanowaniu drogi mlecznej robi super robotę. 
Obserwuję z obrzeż trójmiasta przez apo f5.4 i nie miałem styczności z „szarym tłem” ale jestem młody, mam dobry wzrok i szybko adaptuję do ciemności. 

Tylko takie F5.4 już wygeneruje źrenice na poziomie 5.6mm a nie 6.1mm a to już jest różnica.

Mam niebo 20.35 mag/arc sec2 i 30mm ze źrenicą 6,1mm było dla mnie nieakceptowalne. Natomiast źrenica 5.5mm którą uzyskiwałem w 8" z okularem 32mm była już w pełni akceptowalna.

Jak widać różnicę są małe, bo co to jest 0,6mm na źrenicy, a w obrazach różnica spora. Dlatego przy 10" i F5 zostałem z esem, ale 24mm z którym nie mam takich problemów :)

Oczywiście każdy sam musi tutaj wyrobić sobie opinię bazując na własnym doświadczeniu. Dodam też że odbiór dużych źrenic też zależy od instrumentu którym się posługujemy. Mam lornetkę 7x50 która ma źrenicę 7,1mm i tutaj nie mam problemów. Przy nowiu obrazy super, nawet pod takim niebem jakim dysponuje. Natomiast 10" zbiera nieporównywalnie więcej światła i przy większej źrenicy zbiera też nieporównywalnie więcej LP. Nie wiem jakie masz apo, ale przypuszczam że nie 10" ;)

Ale może już nie zaśmiecajmy wątku sprzedażowego bo zaraz zrobi się grubszy OT ;)

• Like 1

Esa kupuje więc nie ma chyba zagrożenia zaśmieceniem. Chętnie się douczę. Z zależności od konfiguracji moje szeroki szkła i 2 telepy to od 3,3 5 5 6,3 7 mm. 

Jaki efekt daje przekroczenie granicy 6mm i/lub minimalnego sensownego powiekszenia? W bortle 4 i rate jakoś 2.75 zawsze mam czarne niebo z tymi esami. Pomimo księżyca, latarni etc. Niebo wschodnie i poludniowe. 

17 godzin temu, Dziąsło napisał:

Jeszcze pytanko odnośnie ER, napisane w ogłoszeniu 24mm, ja znalazłem w źródłach 17mm oraz 21mm. Jak to w końcu jest?

Producent podaje 22mm i tego bym się trzymał. Link

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.