Jump to content

Sprzedam wyposażenie zdalnego obserwatorium ScopeDome Otivar


Jarzyna B.
 Share

Recommended Posts

Z uwagi na mam nadzieję czasową przerwę w astro-hobby, sprzedam kompletny i skonfigurowany zestaw do zdalnej astrofotografii znajdującego się w Hiszpanii w Obserwatorium ScopeDome Otivar.
Przedmiotem sprzedaży jest zestaw astronomiczny natomiast obserwatorium nie jest częścią oferty !!!
Są oczywiście różne opcje tej transakcji, jedna z nich moim zdaniem najciekawsza obejmuje przejęcie zestawu znajdującego się w Hiszpanii u Jacka Pali.

Zestaw zainstalowany jest w 3m kopule ScopeDome i jest całkowicie sterowalny z dowolnego miejsca na Ziemi.
Co to oznacza? Zestaw działa z powodzeniem od lipca 2020. Zdalne obserwatorium Otivar to rozwijające się miejsce do zdalnej astrofotografii zarządzane przez Jacka Palę.
Miejsce położone jest w miejscowości Otivar w górach na wysokości ok. 700mnpm.
Na miejscu działa bardzo sprawny internet pozwalający nawet na ręczne prowadzenie sesji. Zebrany materiał można bez ograniczeń transferować do domowego komputera.
Opłaty miesięczne oraz serwisowe są  bardzo konkurencyjne jak na tego typu usługi lecz o ich wysokościach będę rozmawiał z osobą zainteresowana zakupem sprzętu.
Z tego zestawu wykonałem kilkadziesiąt zdjęć z tego około dwudziestu absolutnie udanych wielogodzinnych fotografii głębokiego kosmosu w tym kilka IOTD Astrobin oraz APOD.
Zdjęcia można oglądnąć na mojej stronie  http://www.astrobogdan.pl
Przestrzeganie pewnych zasad pozwala na bezstresowe fotografowanie praktycznie jak w obserwatorium pod własnym domem :-)

Po emisji tego ogłoszenia będę czekał na ewentualną zainteresowaną osobę następnie zdecyduję się prawdopodobnie na sprzedaż zestawu w częściach. Na temat ewentualnego zakupu poszczególnych elementów mogę prowadzić rozmowy już teraz.
Obserwatorium wyposażone jest w Stację pogodową ,Cloud Sensor AAG informuje nasze obserwatorium o stanie pogody jak również kamera poglądowa daje nam obraz pozycji sprzętu oraz ogólną pozycję sprzętu w kopule..
Niezależnie od tego można korzystać on-line z dwóch kamer przedstawiających aktualny obraz nieba jak również temperaturę, siłę wiatru oraz seeing.
Sprzęt jaki znajduje się w obserwatorium jest całkowicie moją własnością i zawiera następujące elementy w następujących cenach:
- pier adapter aluminiowy, mocujący montaż paralaktyczny na słupie obserwatorium - 2000zł
- montaż paralaktyczny Paramount MyT posiadający niezależną funkcję homeingu pozwalającą na zdalne odzyskiwanie pozycji na niebie - 20000zł
- refraktor apochromatycny TEC140 - 30000zł
- reduktor ogniskowej Riccardi x0,75 - 1400zł
- rotator 360 stopni Pyxis Optec 3" - 4000zł- kamera główna QHY695A - 10000zł
- zestaw filtrów fotograficznych Chroma: LRGB, HA, SII, OIII 5nm - 7500zł
- kamera guidująca Starlight Xpress Superstar mono - 1800zł
- system grzałek sterowanych (refraktor, reduktor ogniskowej, elektronika montażu)
- Flip Flat automatyczna zdalna pokrywa teleskopu z opcją flatownicy - 2000zł
- Focuser Starlight Xpress (silnik) - 800zł
- AstoLink mini 4.0 umożliwiający sterownie focuserem, wł./wył. kamery, sterowanie grzałkami, kompensację temp. oraz informacje o temperaturze i wilgotności 2 szt. urządzeń - 600zł
- komputer obserwatoryjny (dysk SSD oraz dodatkowy zapasowy dysk z wykonanym backupem) + dodatkowy zapasowy egzemplarz komputera, 2szt. - 1000zł
- stacja pogodowa Cloud Sensor AAG - 1800zł
- kamera podglądowa z szerokokątnym obiektywem ASI 179mm - 2300zł
- system zabezpieczeń przepięciowych USB
- zestaw dedykowanych zasilaczy
- okablowanie i huby przemysłowe USB
- UPS podtrzymujący napięcie podczas nieoczekiwanych zaników prądu - 2000zł

 

Całość sprzętu jest zainstalowana, skonfigurowana oraz precyzyjnie wyważona. Sprzęt gotowy jest do natychmiastowej, bezproblemowej pracy.
Instalacja, konfiguracje, regulacje oraz dopracowanie zestawu zajęło wiele tygodni intensywnej pracy. Oczywiście wymagało to również transportu i instalacji sprzętu w obserwatorium co wiązało się również z przylotem na miejsce i pobytem na miejscu.
Te mozolne i bardzo kosztowne czynności odpadają ewentualnemu nabywcy jak również szereg innych nieprzewidzianych i mocno stresujących czynności.
Zakup i przejęcie sprzętu może oczywiście rozważyć kilka osób dzieląc się między sobą inwestycjami co pozwala znacznie ograniczyć ogromne koszty tego hobby.
Szczerze powiem, że taka konfiguracja i oddanie dopracowanego, działającego zestawu powinno stanowić dużą część  mojej oferty. Tak oczywiście nie jest.
Proponowana cena to 80 000 zł  za cały wymieniony powyżej zestaw. Oczywiście jeżeli ktoś miałby ochotę pozostawić sprzęt w obserwatorium Otivar  musi liczyć się z miesięczną opłatą, jak wspomniałem do ustalenia.
Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do mnie telefonicznie pod numerem 609116266.
Rozważę wszystkie opcje lecz jednak na razie nie "rozbijam" zestawu na części !!!
Oczywiście zakładając, że ewentualny kupiec bądź kupcy zdecydują się pozostać wraz ze sprzętem w obserwatorium służę pomocą do momentu całkowitego przekazania wszystkich niezbędnych informacji na temat sprzętu i jego działania, również podczas nocy.
Jestem również otwarty na wszelkie warianty wyjazdu na miejsce jeśli będzie to tylko możliwe!

Bogdan Jarzyna,

EG.jpg

Exposure M1.jpg

IMG_3634.jpg

Kolimacja.jpg

view.jpg

IMG_5769.JPG

IMG_5768.JPG

IMG_5742.JPG

IMG_5607.JPG

IMG_5604.JPG

IMG_5736.JPG

IMG_5730.JPG

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.