Skocz do zawartości

Pyły ponad smogiem, Barnard 7 i 10


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam duży szacunek dla prac pokazujących te "bycze" pyły więc gratulacje :)

Ograniczyłbym rozdzielczość na potrzeby prezentacji. Na pełnej którą prezentujesz szczegóły gubią się przez ten szum i lekkie rozmycie czyli nie ma ona zastosowania.  Stąd moja opinia.

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

materiału jest za mało, nie oszukujmy się. Zebrałem 10 godzin i połowa poszła w klosz przez chmury. Chciałbym dozbierać, bo szykuje się chyba pogoda niedługo, ale w pudełku czeka dziewicza wersja mono i piszczy. Dylemat.

 

Zrobiłem dokładnie 10 wersji. w tym jaśniejszą, ale jak wczoraj ją tu zobaczyłem na tym czarnym tle to uznałem, że przesada. Na niej jest zrobiony opis, mogę wrzucić.

Bez filtra gradient od miasta (na południe mam Kraków, 3 km) był masakryczny, stąd trochę problemów - na przykład nie wiem czy na pewno to ciemniejsze tło po prawej tam faktycznie jest czy to efekt wyrównywania.

 

W każdym razie, może być. W pełnej skali to 1,25 arcsec/pix, FOV to 2.17x1.45 stopnia. Brzegi obcięte po stakowaniu jakieś 5%, resize o połowę. W oryginale mimo szumu złapała się fantastyczna ilość odległych galaktyk, mogę to z lupą oglądać.

Wrzucę też wersję po resize do 25%

 

Cała jasna mgławica daje niebieską poświatę, on się ciągnie przez pół kadru w dól. W tle może przesadziłem przy zabawie z kanałami, ale to bardzo subtelne sprawy.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kubaman napisał:

takie mam wątpliwości

 

ja temat ogarnąłem tak, intrygowała mnie ta niebieska plama i myślałem że coś nie poszło przy nagrywaniu ale widac to ma tak być choć myślę że u ciebie mocno przesadzone 

Generalnie dywagacje na temat koloru można zacząć w technice RGB dopiero po wyrównaniu kanałów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niech będzie ostatni wersja jaką zrobiłem z tego materiału. Dalej się nie ruszam dopóki nie dozbieram (coś czuję, ze to raczej jesień będzie bo to mono kusi).

 

Potraktowane całkowicie od nowa, najlepsze jak do tego pory odszumienie, resize 45%, nieco inna kolorystyka.

 

763828011_B10JSzymav10.thumb.jpg.7dec51451bd228f6a6ef8c258474b7b6.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałem spytać

mając w tle taklą niesamowią ilość kłaków, chciałbym się czegoś o nich dowiedzieć. Choćby o odległości.

Gdzie można takie dane znaleźć? PIX tego nawet nie potrafi oznaczyć..

Mały wycinek w skali 1:1

 

obraz.thumb.png.8540b7c4b19ce332e9d5390815857482.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał:

Przy okazji chciałem spytać

mając w tle taklą niesamowią ilość kłaków, chciałbym się czegoś o nich dowiedzieć. Choćby o odległości.

Gdzie można takie dane znaleźć? PIX tego nawet nie potrafi oznaczyć..

 

 

 

Najłatwiej będzie tu: http://skyserver.sdss.org/dr16/en/tools/chart/navi.aspx , ale dane dla tego obszaru nie są jeszcze kompletne. Do dużej części takich kłaczków pewnie nie będzie też danych spektroskopowych, tylko jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tayson napisał:

Brak kalibracji koloru, albo to ona tak masakrycznie rozjezdza kolory.

 

Również nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi z tą kalibracją. Co konkretnie Twoim zdaniem jest nie tak?

 

16 godzin temu, Robson_g napisał:

Ale dlaczego zostało trochę szumu po 300 min..? 

 

Z pięciu godzin materiału musi chyba trochę szumieć?

 

@kubaman, bardzo mi się podoba. Może trochę za bardzo usunąłeś w cień gwiazdki. Przez to obrazek jest nieco mroczny.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.